Priprema soka od paradajza je oduvek bila praksa u mnogim domaćinstvima i kako se leto bliži kraju plodovi se sakupljaju i čuvaju za zimske dane. Ne možemo da zamislimo čekanje zime bez bar male količine soka od paradajza ili neke vrste paradajz sosa. Iako se paradajz za zimnicu može pripremiti na mnogo načina, sok od paradajza čini prvu i najvažniju postav u ostavama.
Iako se za zimnicu koriste razne vrste paradajza, najčešće su to duguljaste, mesnate sore+te bez puno semena ili tzv. volovska srca koja prosto oduševljavaju svojim mesom i mirisom. Dok su šljivari zahvalni i za pelat i pasatu, volovsko srce je naša omiljena sorta za sokove.
Ispod su recepti za najpopularnije vrste sokova od paradajza, od klasičnog, tradicionalnog soka koji koristimo za pripremu supa, ali i koktela, pa sve do recepata za "naprednije" koji vole da eksperimentišu sa ukusima. Količine koje su navedene u receptima slobodno možete da prilagodite i zaista je svejedno da li ćete kuvati 20 kg ili 150, samo da pratite proceduru i vreme kuvanja prilagodite količini.
Možda niste znali da je paradajz voće, i to bobičasto voće, pa imamo mogućnosti za pripremu slatkih i slanih verzija sokova, a ako u slatko dodamo i druge vrste voća, mogućnosti su beskrajne. Bilo koji sok od paradajza treba da bude kremast i pripremljen od svežeg paradajza.
Priprema paradajza
Za preradu paradajza u sok najčešće se koriste sorte: Rio grande, Jabučar, Sen Pjer i Volovsko srce.
Za pripremu soka od paradajza je najbolja domaća vrsta u sopstvenoj bašti, bez pesticida. Za preradu u sok, paradajz se bere u fazi tehnološke zrelosti, a spreman je za berbu oko 90 - 120 dana od početka sadnje. Rane sorte se beru već u julu, a srednje do novembra.
Paradajz može da sazri i posle berbe, pa se srednje kasne sorte beru u poluzrelim ili čak potpuno zelene. Vremenom će sazreti iz stajanja. To će da ih zaštititi od mraza koji je već moguć u oktobru i novembru, posebno u kontinentalnim područjima.
Ukoliko nemate mogućnost da uzgajate paradajz, zdrave i kvalitetne plodove možete da kupite i od domaćih uzgajivača. Posetite pijacu i izaberite potpuno zrelo, neoštećeno voće. Za pripremu zimnice najčešće se koriste zreli plodovi, a paradajz mora da bude zdrav i neoštećen da bi se dobila kvalitetna zimnica.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sok od paradajza
Recept za domaći sok od paradajza koje prave naše bake, a koji smo mi usvojili, sastoji se od 3, najviše 4 sastojka, u zavisnosti od toga da li koristite konzervans ili ne. Kada govorimo o zimnici i pripremi, ona je jedna od najjednostavnijih vrsta, a pridržavajući se recepta, sok će uspešno napraviti kako početnici tako i napredni ljubitelji zimnice.
Sastojci za domaći sok od paradajza zavise od količine paradajza koji vam je na raspolaganju za pripremu soka i vašeg ukusa. Preporučamo da počnete sa manjim količinama soli i šećera i dodajete po želji dok ne dobijete savršen odnos koji vam odgovara.
Sastojci
- 10 kg paradajza
- 3 kašike soli
- 6 kašika šećera
Priprema
- Zreli paradajz beremo i stavljamo u gajbe u kojima ih ostavimo da odstoje 2 - 3 dana. Zatim ih treba očistiti, oprati i iseći na manje komade (četvrtine ili kockice, zavisno od želje).
- Tokom sečenja, nezdrave delove treba ukloniti i kratko prokuvati da bi bili mekši i lakši za ceđenje.
- Posle proceđivanja, dobijeni sok se kuva duže od početnog ključanja, ako želite konzistenciju poput pirea, ili kraće ako želite konzistenciju soka koji možete da pijete.
- Tokom kuvanja skidajte penu sa vrha, a na kraju dodajte so i šećer ako je paradajz previše kiseo za vaš ukus.
- U toku kuvanja sok treba povremeno promešati, a kada počne da se zgušnjava, češće ga mešati da ne zagori.
- Za čuvanje se koriste staklene flaše od 1 litra, koje dan pre pripreme i kuvanja treba oprati, a pre punjenja zagrejati u rerni. Poklopci (suvi) se mogu poprskati sa 96% alkohola radi dodatne sterilizacije.
- Sok od paradajza obično se čuva u staklenim zelenim flašicama od 2 dl, pa ako imate restoran u blizini ili poznajete nekoga, zamolite ga da vam sačuva flaše od sokova. Zelena boja tegli pomaže da se produži svežina na dugi niz godina (iako sumnjamo da ih nećete ranije potrošiti) i da se zadrži lepa crvena boja.
Sok od paradajza bez šećera
Možete da pripremite i sok od paradajza bez dodavanja šećera. Iako je šećer u receptu namenjen ublažavanju kiselosti paradajza i služi kao prirodni konzervans, sok je moguće napraviti i bez šećera. Sastojci i metod pripreme su isti kao u prethodnom receptu, samo bez dodavanja šećera.
Ako ne želite da koristite konzervans, dodajte mu bosiljak. Eterična ulja bosiljka puna su jedinjenja koja mogu prirodno da sačuvaju zimnicu. Estragol, cineol i drugi sastojci eteričnog ulja bosiljka sprečavaju razmnožavanje bakterija u hrani i uništavaju ih. Stoga slobodno možete da ga koristite u pripremi bilo koje zimnice.
Pasterizacija soka od paradajza
Tokom sipanja obavezno ostavite 1 cm prostora od vrha. Obrišite sve ivice i zatvorite boce poklopcima. Zatim se tegle moraju staviti u klučalu vodu. Ako koristite četvrtaste tegle u u ključaloj vodi treba da budu 15 minuta, dok je za okrugle tegle dovoljno 10 minuta. Nakon što izvadite tegle iz vode, ostavite ih da se ohlade pokrivene ćebetom preko noći.
Ujutru dobro zatvorite sve tegle, a ako primetite da nisu, ponovite postupak u vreloj vodi.
Upotreba u kuhinji
Kada se sok ohladi, čuvajte ga u ostavi na tamnom, suvom i hladnom mestu. Takođe možete da ga držite u frižideru da se ne pokvari i da duže ostane svež. Ako pripremate sok od paradajza bez šećera, držite ga sve vreme u frižideru do upotrebe.
Pasterizovani sok od paradajza (čuvan u vrućim teglama i umotan u ćebad dok se postepeno ne ohladi) može se čuvati do 7 meseci. Ali pošto je veoma ukusan, teško da ćete mu odoleti toliko dugo.
Nakon otvaranja, potrošite sok u roku od nekoliko dana i obavezno ga čuvajte u frižideru.
Zamrzavanje soka od paradajza
Pored klasičnog načina konzerviranja i čuvanja, sok od paradajza može i da se zamrzne. Nakon kuvanja, ostavite sok da se ohladi, a zatim ga sipajte u posude za zamrzavanje. Obavezno ostavite 1 - 2 cm prostora jer se tečnosti šire kada se zamrznu. Označite pakovanje datumom kada ste spremili i čuvajte u zamrzivaču. Zamrznuti sok od paradajza može da traje i do godinu dana.
Ako planirate da koristite manje količine soka, sok možete da zamrznete u posudama za led. Kada se kockice soka zamrznu, stavite ih u čistu kesu i čuvajte u zamrzivaču. Ovo će vam omogućiti da koristite potrebnu količinu bez potrebe da odmrzavate sve.
Foto: Mama Drama
Ostavite odgovor