Paradajz, luk, plavi patlidžan i šargarepa neke su od povrtarskih kultura koje svi gaje u svojim baštama. Lako se uzgajaju i ako se brinete o njima na adekvatan način, daju dobar rod. Ali šta je sa svim tim povrćem kada počne da sazreva i ne možete sve da pojedete?
Jedan od najboljih načina korišćenja je priprema đuveča(đuveđ), ali ne na način koji svima pada na pamet kada se pomene ovo jelo. U kolokvijalnom govoru Đuveč je često naziv za jelo koje sadrži narezano povrće, meso, pirinač ili testenine. Pa zašto ne bi preostalo povrće pripremili u ukusnu zimnicu i u narednim mesecima nakon berbe uživali u ukusima đuveča sa dodatkom mesa ili pirinča.
Za pripremu ove ukusne zimnice nije potrebno mnogo povrća, a priprema ne oduzima mnogo vremena. Paradajz, paprika i plavi patlidžan ističu se kao glavni sastojci. Slede saveti kako da naučite da pripremite ovu ukusnu zimnicu, a kasnije, uz dodatak drugih sastojaka, pripremite ukusno jelo bez mnogo truda .
Povrće za preradu
Paradajz koji se inače koristi za pripremanje đuveča su Fiorentina i Volovsko srce, ali možete da koristite sve sorte. Ove dve vrste odlikuje intenzivan aromatičan ukus, ali i veličina ploda, što je idealno za pripremu đuveča. Takođe je veoma važno da paradajz ima određenu dozu kiselosti da ne bi izgubio ukus koji bi trebalo da ima.
Za pripremu đuveča najbolje je koristiti krupne sorte paprike, kao šta su babura i rog paprike, a najčešće se gaje na našim predelima. Zbog veličine i oblika idealni su za pripremu ove vrste zimnice.
Od patlidžana je dovoljno koristiti standardni plavi patlidžan koji se najviše gaji na našim prostorima. Naravno, radi se o duguljastom patlidžanu sa karakterističnom sjajnom korom ljubičaste, tamno plave do crne boje. Može se naći u različitim veličinama, ali za đuveč se preporuča upotreba plavog patlidžana srednjih dimenzija.
Ako imate sreće da imate svoju baštu iz koje možete da berete svoje povrće, skinućemo vam kapu. Moći ćete samo da pripremite savršeni đuveč koji ćete ponosno pokazivati ili čak i podeliti rođacima da probaju.
Za đuveč ne koristite paradajz kada je već prezreo, već se uverite da je srednje čvrst da se ne bi raspao tokom dodatnog kuvanja, tako da umesto đuveča dobijete sok od paradajza. Izbegavajte korištenje nezrelih paprika, već ih ostavite da sazru još malo. Berite patlidžan kada je kora dovoljno tamna i plod dovoljno velik. Na kraju krajeva, ako ste znali da gajite voće, sigurno ćete znati i kada je pravo vreme za berbu.
Ako kupujete sastojke za đuveč, pazite da plodovi ne izgledaju previše veštački i nezreli. Nakon što ih kupite, a pre upotrebe, obavezno operite svo povrće.
Recepti
Uz bogate kombinacije povrća, dobićete karakteristične kiselkaste ukuse, odličan miris i prelepe boje u kojima će uživati sve generacije. Slede recepti za domaći đuveč po klasičnom receptu i đuveč sa šparglama.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći đuveč
Klasični domaći đuveč odlikuje se jednostavnom pripremom, pa čak i početnici koji nemaju iskustva u pripremanju zimnice mogu lako da ga pripreme. Potrebno je sat do sat i po kako bi vaše tegle bile pune zdravog i kiselog povrća. Količine sastojaka koje su navedene u receptu dovoljne su za pripremu 14 tegli zapremine 750 ml.
Sastojci
- 6 kg paradajza
- 1 kg šargarepe
- 4 kg paprike
- 2 kg plavog patlidžana
- 1,5 l ulja
- 2 kesice grubo mlevenog bibera
- so
- lovorovo lišće (opciono)
Priprema
- Ogulite luk i šargarepu, papriku i patlidžan i isecite na trake ili kockice.
- Paradajz i papriku dobro operite i isecite na kockice.
- U lonac sipajte ulje i pržite luk na srednjoj vatri dok ne postane staklast.
- Nakon što ste pržili luk, stavite šargarepu i pržite još 5 minuta. Nakon toga dodajte papriku i pržite 5 minuta, a na kraju dodajte patlidžan i pržite još 5 minuta.
- Na kraju u lonac stavite paradajz, lovorov list, biber i so i ostavite da se sve kuva još 20 minuta u ulju i vodi koju je povrće pustilo tokom prženja.
- Nakon što se sve skuvalo, đuveč se sipa u tople tegle koje ste prethodno sterilisali i zagrejali u rerni, nakon čega se zatvara i čuva na tamnom i hladnom mestu.
Đuveč sa šparglama
Osim klasičnog recepta, moguće je koristiti i drugo povrće koje ste možda posadili u bašti ili kupili na pijaci. Upustite se u avanturu i napravite đuveč sa šparglama. Količina sastojaka u receptu dovoljna je za 7 tegli zapremine 750 ml.
Sastojci
- 2 kg paprike
- 1,5 kg plavog patlidžana
- 1 kg luka
- 1 kg špargle
- 0,5 kg šargarepe
- 3 kg paradajza
- 700 ml ulja
- 1 - 2 kašičice bibera
- lovorovo lišće (opciono)
- so
Priprema
- Patlidžan i luk ogulite i narežite na kockice, operite špargle, papriku i paradajz i narežite na trakice ili kockice.
- U veliki lonac stavite ulje i pržite luk 5 minuta.
- Dodajte šargarepu i pržite još 5 minuta.
- Nakon što šargarepa i luk omekšaju, dodajte papriku, špargle i plavi patlidžan i pržite 5 minuta.
- Dodajte paradajz i ostavite da se kuva 20 minuta na laganoj vatri uz povremeno mešanje.
- Na kraju dodajte lovorov list, biber i so i ostavite da se kuva još 5 minuta.
- Kuvani đuveč sipajte u prethodno sterilisane i zagrejane tegle, zatvorite i ostavite da se postepeno hladi, nakon čega ih čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Svi recepti za zimnicu od paradajza, paprike i patlidžana!
Upotreba u kuhinji
Đuveč pripremljen kao zimnica često se koristi za pripremanje klasičnog variva od kuvanog mesa. Jednostavno đuveč iz tegle dodajte u kuvano jelo i ostavite da se sve dobro pomeša 5 minuta i dobićete ručak gotov za pola sata. Osim navedenog, uz đuveč se može poslužiti pirinač ili testo.
Teglu sa vrelim đuvečom treba prvo ostaviti da se ohladi pre nego što se spremi na tamno i hladno mesto. Preporuča se čuvati ga i pojesti u roku od 6 meseci od vremena pripreme.
Takođe treba paziti da se đuveč u teglama ne smrzne jer tegle mogu da popucaju. Budući da se đuveč ne preporučuje držati na prehladnom mestu, morate obratiti pažnju da ni on nije previše topao, jer bi to moglo dovesti do kvarenja povrća u tegli. Optimalna temperatura na kojoj se preporuča držanje đuveča je 0 - 17°C.
Foto: Rainer Zenz / CC
Ostavite odgovor