Musli spada u namirnice koje se jedu za doručak ili večeru, a sastoje se od žitnih pahuljica i suvog voća. Često se meša sa granolom, ali razlika između ove dve namirnice je u sastavu, ukusu i izgledu. Musli je jedan od najpoznatijih švajcarskih specijaliteta, a u Švajcarskoj se konzumira kao lagani obrok za večeru.
Kod kuće možete da napravite domaći musli koji neće sadržati šećer, a u poređenju sa kupovnim biće mnogo zdraviji. Priprema se za samo nekoliko minuta i zahteva nekoliko sastojaka koji se lako mogu kupiti u svim prodavnicama. Musli spada u nutritivno bogatu hranu i svakako ga je bitno uvrstiti u svoj jelovnik, a za početak možete da isprobate neki od recepata u nastavku.
Priprema žitnih pahuljica
Žitne pahuljice su mešavina žitarica, najčešće kukuruza, pšenice i ovsa. Pahuljice za pripremu muslija možete da odaberete prema sopstvenom ukusu i cilju koji želite da postignete, odnosno da li želite da smršate, povećate unos minerala ili vitamina ili samo želite zdrav doručak.
Priprema muslija podrazumeva kupovinu raznih žitnih pahuljica u prodavnicama. Pažljivo birajte i kupujte žitarice ako želite da vam musli budu ukusni i zdravi.
Tokom kupovine obavezno pročitajte podatke na deklaraciji i proverite koliko šećera sadrže. Uverite se da ne sadrže dodatne aditive i druge sastojke na koje možete da budete alergični. Proučite izgled, oblik i miris pahuljica. U zavisnosti od vrste moraju da budu bele do braon i ujednačene boje, a ambalaža ne sme da bude vlažna. Ako primetite da su lepljive ili grudaste to je znak da nisu pogodne za konzumaciju jer su došle u kontakt sa vodom. Na njima ne bi trebalo da bude ni crnih fleka jer je to znak da su buđave i da nisu jestive.
Preporuča se kupovina žitarica od celog zrna jer sadrže više kalcijuma, folne kiseline i antioksidanata od prerađenih.
Recepti
Musli se lako i brzo priprema, a najviše vremena će vam trebati da kupite sastojke. Neophodno je pomešati sve suve sastojke, a za pripremu izaberite jedan od ponuđenih recepata u zavisnosti od toga koje suvo voće, orašaste plodove i žitne pahuljice volite.
Domaći musli
Domaći musli se najčešće priprema od ovsenih pahuljica, mešanih orašastih plodova i suvog voća. Ako stavljate orahe, uverite se da niste alergični. Ako jeste, slobodno ih zamenite onim plodovima koje smete da konzumirate. Navedena količina sastojaka dovoljna je za otprilike 500 g muslija.
Sastojci
- 200 g ovsenih pahuljica
- 40 g lešnika
- 40 g badema
- 40 g oraha
- 40 g brazilskog oraha
- 75 g grožđica
- 75 g brusnica
Priprema
- Lešnike, bademe, orahe i brazilske orahe isecite na manje komade i stavite u plastičnu činiju.
- Dodajte ovsene pahuljice, suvo grožđe i brusnice.
- Sve sastojke pomešajte kašikom i smesu čuvajte u staklenoj ili metalnoj posudi i zatvorite poklopcem i čuvajte na tamnom, hladnom i suvom mestu.
Musli sa semenkama
Standardnom receptu sa ovsenim pahuljicama možete da dodate semnke i time povećati njegovu nutritivnu vrednost. Od semenki možete da dodate suncokret, susam, mak ili bundevine. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 570 g muslija.
Sastojci
- 200 g ovsenih pahuljica
- 40 g lešnika
- 40 g badema
- 40 g oraha
- 40 g brazilskog oraha
- 15 g semenki suncokreta
- 15 g maka
- 15 g semenki bundeve
- 15 g susama
- 75 g grožđica
- 75 g brusnica
Priprema
- Lešnike, bademe, orahe i brazilske orahe isecite na manje komade i stavite u plastičnu činiju.
- Dodajte ovsene pahuljice, semenke suncokreta, bundeve, mak i susam, suvo grožđe i brusnice.
- Sve suve sastojke pomešajte kašikom i smešu staviti u staklenu ili metalnu posudu i zatvorite poklopcem i čuvajte na tamnom, hladnom i suvom mestu.
Musli sa čokoladom
Musli možete pripremiti i mešanjem nekoliko vrsta žitnih pahuljica. Zbog raznovrsnosti žitarica, musli je nutritivno bogatiji, a zbog kukuruznih pahuljica nećete morati da dodajete šećere jer je kukuruz već dovoljno sladak, a čokoladadodaje ravnotežu slatkoći. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 400 g muslija.
Sastojci
- 50 g ovsenih pahuljica
- 50 g pšeničnih pahuljica
- 50 g kukuruznih pahuljica
- 50 g badema
- 50 g lešnika
- 50 g crne čokolade
- 50 g suvih brusnica
- 50 g grožđica
Priprema
- Stavite ovsene pahuljice, pšenicu i kukuruzne pahuljice u činiju.
- Bademe, lešnike i crnu čokoladu isecite na manje komade i dodajte žitnim pahuljicama.
- Dodajte sušene brusnice i suvo grožđe.
- Pomešajte sve sastojke u činiji i stavite dobijeni musli u staklenu ili metalnu posudu i zatvorite poklopcem.
Upotreba u kuhinji
Musli se konzumira ujutru kao hrana za doručak ili uveče kao lagano jelo za večeru. Neki ga jedu kao užinu, ali uvek se servira sa mlekom ili jogurtom, kefirom ili sokom, ali pazite da ne dodajete šećere. Kao visokokalorični doručak, konzumira se sa orasima, suvim voćem i čokoladom preliveno punomasnim mlekom. Ponekad se dodaje u zdrave kolače tako da se tokom pripreme biskvita doda mala količina muslija.
Domaći musli potrošite u roku od mesec dana od dana kada ste pomešali sve sastojke. Važno je da ga čuvate na suvom, tamnom i hladnom mestu gde ne može doći u kontakt sa vlagom i gde temperatura nije previsoka. Možete ga spremiti i u metalnu posudu, ali nemojte ga čuvati u plastičnim posudama jer će žitarice u njima brzo omekšati i mogu postati buđave.
Ako spremate manje količine muslija, dovoljne za nedelju dana, onda možete da izmerite na određenu težinu i poređate u kesice koje ćete ujutru samo istresti u činije i dodati tečne sastojke.
Foto: Visual Stories || Micheile / Unsplash
Ostavite odgovor