Ovsene pahuljice spadaju u zdrave žitne pahuljice koje ne sadrže dodatne ukuse i aditive i najčešće se koriste za pripremu zdravih doručka. Rade od ovsi, koje su poznate kao žitarice bogate vlaknima i ugljenim hidratima, a u ovom obliku su prirodne i gotovo neprerađene.
Ovas se u staroj Škotskoj koristio kao hrana za snagu i zdravlje, a veruje se da je prva ovsena kaša nastala upravo u toj zemlji. Godinama se širila i na druge zemlje, pa danas nema zemlje na svetu u kojoj se ne konzumira kao ukusan doručak sa raznim dodacima kao što su jogurt i razno voće.
Prednost ovsenih pahuljica je što je ukusna, hranljiva i zasitna, ali i laka za pripremu. Mogu se nači u supermarketu ili prodavnici zdrave hrane gde se obično pakuju u kesice od 500 g. Osim za konačnu upotrebu, mogu da se koristite i za pripremu ovsenih pahuljica, pa ih je dobro imati u kuhinji ili znati kako da ih se napravi od ovsi.
Priprema ovsi
Ovas može da bude jednogodišnja i višegodišnja, ali se najčešće gaji kao jednogodišnja biljka iz ekonomskih razloga. Jednogodišnje vrste su poljske biljke koje se gaje u komercijalnoj proizvodnji, a višegodišnje vrste ovsa su one koje su samonikle i rasprostranjene u vidu livadskih trava. Jednogodišnje vrste se dele na 3 sorte, a razlikuju se po obliku zrna. Međutim, važnija je podela na dve osnovne vrste, a to su ozime i jare vrste.
Ovas se prema vremenu setve deli na dve osnovne vrste. Postoji ozimi ovas koji se seje od rane jeseni do početka zime i ostavlja u zemlji da prezimi da nikne u rano proleće, dok se prolećni ovas seje u rano proleće da bi se uradila žetva od sredine do kasnog leta. Prolećni ovas se najbolje seje u prvoj polovini marta na dubinu od 3 cm, dok se priprema zemljišta radi u jesen. Ozimi ovas se seje u drugoj polovini septembra na dubinu od 4 cm, dok temperatura tokom vegetacije ne bi trebalo da bude niža od -10°C.
Žetva ovsi se jednostavno zove žetva jer se obavlja na isti način kao i žetva pšenice. Ovas je biljka koja ne sazreva ravnomerno pa je vreme berbe teško odrediti. Berba se najčešće obavlja kada plod dostigne punu zrelost, ali pre nego što počnu da opadaju. Pored izgleda, bitno je da se žetva obavi kada je vlaga u zrnu ispod 20%.
Zrna ovsa spremna za upotrebu mogu se kupiti i u supermarketima upakovana u kese ili u prodavnicama zdrave hrane. Ovako kupljena oljuštena zrna mogu se odmah upotrebiti u pripremi ovsenih pahuljica, a pri kupovini treba obratiti pažnju na suvoću zrna i štetu koju mogu da izazovu insekti ako se zrno ne skladišti kako treba.
Recept za ovsene pahuljice
Ovsene pahuljice se prave od celih zrna ovsa i stoga imaju veću hranljivu vrednost. Tokom pripreme ovsenih pahuljica, zrno je teško razdvojiti na dva dela: endosperm i ljusku koja sadrži vitamine i minerale.
U industrijskoj proizvodnji ove pahuljice se formišu valjanjem ovsi tako da se nakon čišćenja od ostataka stabljike, zemlje i koštica kratko kuvaju, a zatim podvrgavaju procesu sušenja ili laganog prženja. Najpre se pomoću separatora čiste nečistoće u ovsu i zrnu odvajaju na manje i veće, koje se koriste za pripremu pahuljica. Posle odvajanja, zrno se stavlja u mašinu za pranje da se opere od nečistoća i pari nekoliko minuta pri čemu temperatura pare mora da bude viša od 100°C. Kuvanje omekšava ovas, posle čega se mnogo lakše vari, ali i priprema. Nakon ovog procesa, ljuska ovsi se uklanja, ali se tada gubi sva hranljiva vrednost, ali se istovremeno i produžava rok trajanja ovsenih pahuljica. Nakon sušenja, zrno se nakon parenja deformiše, što olakšava uklanjanje ljuske sa ovasi. Sledeći korak je valjanje koje se radi oko 30 minuta nakon parenja. Vlažnost zrna se tokom stajanja povećava za oko 13%, što omogućava lakši proces valjanja ili drobljenja. Deblje ili tanje ljuspice se mogu dobiti valjanjem, mlevenjem ili drobljenjem zrna.
U zavisnosti od načina prerade ovsenih pahuljica razlikuju se oljuštene ovsene pahuljice, rezane ovsene pahuljice, velike ovsene pahuljice i male ili instant ovsene pahuljice. Oljuštene ovsene pahuljice se prave od celog zrna ovasi sa kojih je uklonjena ljuska zrna. Ovu vrstu pahuljica ćete teško napraviti u sopstvenom domaćinstvu od celih zrna ovsi, jer nećete moći da skinete spoljnu ljusku, pa se proizvode samo u industrijskoj proizvodnji. U kućnoj proizvodnji prvo morate da kupite oljuštena ovsena zrna ako želite ovu vrstu ovsenih pahuljica.
Isečena ovas se seče na još manje komade pre pripreme ovsenih pahuljica da bi se lakše prerađivali. Slično je prethodnoj vrsti pahuljica, samo što se u ovom slučaju zrno ovsa pre obrade drobi, nakon čega se uklanja ljuska. U industrijskoj proizvodnji ova vrsta proizvoda nije previše zastupljena. Velike ovsene pahuljice se prave od oljuštenog ovsa koji se pari i zatim valja, a male ili instant ovsene pahuljice se dobijaju parenjem i intenzivnim valjanjem.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Ovsene pahuljice
Za pripremu domaćih ovsenih pahuljica potrebne su vam je oguljene ovsi, koji ćete takođe morati da kupite u prodavnicama zdrave hrane jer zrna ovsa sadrže spoljašnju ljusku koju ovsene pahuljice ne sadrže. Vreme pripreme ove namirnice je oko sat vremena, ako se uzme u obzir vreme kuvanja ovasi. Domaće ovsene pahuljice nikada neće imati potpuni ukus kao kupovne jer često sadrže dodat gluten i aditive. Ove pahuljice ćete morati da skuvate tokom pripreme da biste ih lakše konzumirali. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g ovsenih pahuljica.
Sastojci
- 500 g ovsi
- 1 l vode
Priprema
- Zrna ovsa stavite u šerpu, sipajte vodu i stavite na šporet na tihu vatru da se kuva dok ne omekša. Za kuvanje će vam trebati oko 30 minuta.
- Nakon što je ovas skuvan, procedite ga kroz cediljku i ostavite da se hladi oko 20 minuta.
- Nakon što se ohladi, stavite ga na pamučnu krpu ili u providnu foliju i prekrijte drugom pamučnom krpom ili providnom folijom.
- Valjakom za testo lagano pritisnite zrna i uvaljajte ih tako što ćete ih iseckati i od njih napraviti tanke listiće.
- Prilagodite hvat valjka ovasu koji valjate i debljini ovsenih pahuljica koju želite da postignete.
- Zagrejte rernu na 200°C i u pleh obložen papirom za pečenje stavite valjane ovsene pahuljice.
- Ostavite da se osuši 5 - 15 minuta.
- Neprestano proveravajte da ne izgori, jer ovsene pahuljice treba da se suše, a ne peku.
- U zavisnosti od rerne, biće vam potrebno više ili manje vremena da ih osušite.
- Kada vidit da su se ovsene pahuljice osušile, izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade.
- Nakon sušenja, ovsene pahuljice čuvajte u posudi ili papirnoj kesi.
Ovsene pahuljice se tokom pripreme mogu sušiti u mikrotalasnoj pećnici ili u dehidratoru, ali sušenje u mikrotalasnoj pećnici zahteva veliku pažnju jer pahuljice mogu brzo da izgore dok je sušenje u dehidratoru dug proces.
Upotreba u kuhinji
Ovsene pahuljice se najčešće koriste kao hrana za doručak dok nema osobe koja nije čula za čuvenu ovsenu kašu. Koriste se i kao užina jer su zasitne, pune vlakana i proteina i često se kombinuju sa bananama, orasima i raznim vrstama bobičastog voća. Odlično se slažu sa mlekom, ali i jogurtom i mogu se kombinovati sa kakaom, cimetom i medom. Tokom pripreme mogu da se kuvaju u vodi ili mleku, u zavisnosti od toga koju tečnost više volite.
Mogu se koristiti i u pripremi kolača kada se mlevenjem može dobiti ovseno brašno od kojeg može da se pripremi i biskvit. Ovsene pahuljice mogu da se koristite i za pripremu hleba, pa možemo reći da se od njih mogu praviti i razna testa. Često se koriste u vegetarijanskoj i veganskoj ishrani kao vezivo za pripremu raznih zdravih hamburgera.
Ovsene pahuljice nakon pripreme treba čuvati prvenstveno na suvom i tamnom mestu kako se ne bi pokvasile. Najbolje ih je čuvati u suvim plastičnim posude koji mogu da se hermetički zatvore ili u papirnim kesama. Možete da ih držite i u staklenim teglama, samo pazite da pahuljice ne mogu da dođu u kontakt sa vodom.
Nikako ih nije dobro držati iznad šporeta zbog pare koja se stvara tokom kuvanja. Pazite da ne dođete u kontakt sa insektima koji vole žitarice. Ako ih pravilno skladištite, možete ih jesti i do 6 meseci od pripreme, ali je najbolje da ih iskoristite što pre. Ponekad ih je potrebno proveriti na plesni i kvarenje zbog atmosferskih uslova u kojima se nalaze.
Foto: Willfried Wende / Pixabay
Ostavite odgovor