Šljiva je jedno od najčešće korišćenih i rasprostranjenih voća u svetu, a poreklom je iz Azije. Danas je poznato preko 2.000 sorti šljiva koje se razlikuju poizgledu stabla, veličini ploda, obliku i boji. Najpoznatije i najuzgajaniije u svetu su one sorte čiji su plodovi blago okruglog ili ovalnog oblika.
Postoje crvene, žute, ljubiučaste i plavo-crne vrste šljiva, a na predelima Srbije najčese se za pripremanje zimnice koriste ljubičasta ili plavo-crna sorta.
Osim što su ukusne kad su sveže, šljive se za zimu spremaju u obliku marmelada, pekmeza i džemova, kompota, suše se, a često i zamrzavaju, tako da možemo da uživamo u njenim svežim plodovima tokom cele zime, sve do sledeće sezone.
Zimnica od šljiva
Ako volite domaće proizvode od šljiva, slede saveti kako da pripremite različite vrste ukusnih slatkih zimnica. Pronađite svoju omiljenu vrstu ili isprbajte sve. Trebaće vam samo dovoljno šljiva!
Priprema šljiva
Šljive su se odavno pripreale u obliku zimnice, a njena popularnost se verovatno može pripisati bogatim nutritivnim svojstvima u kojima ćemo moći da uživamo i tokom zime kada je izbor voća ograničen.
Šljiva je niskokalorično voće puno minerala i vitamina, a ukusom daje idealan odnos čak slatkoće i voćnih kiselina. Prirodni izvor šećerngo alkohola (sorbitola) koji se u dijetetskim proizvodima koristi kao zdrava zamena za šećer. Sorbitol sadrži čak 60% šećera i ima mnogo manje kalorija.
Čuveni slatki zimski sir takođe se priprema od šljiva, tačnije od džema od šljiva, a danas postoje varijante bez šećera i sa šećerom. Recepti koji nemaju šećer postaju zdrava varijanta, a šljiva je dovoljno slatka da može da podnese kuvanje bez šećera.
Kuvane u vinu s korom limuna, u običnoj vodi ili u kombinaciji s pomorandžom, šljive se u momentz pretvaraju u mirisan i ukusan kompot o kojima su naše bake pričale da ima lekovito dejstvo, posebno za zdravo varenje. Šljive su bogate vlaknima, tačnije pektinom za kojeg je poznato da pozitivno utiče na poboljšanje varenja.
Mogu se sušiti i kao dodatak ubaciti u ovsenu kašu za doručak. A ako želite da uživate u svežim šljivama tokom zime, zamrznite ih i pripremite knedle ili pitu od šljiva. Čuvena rakija od šljiva (šljivovica) se takođe priprema od šljiva, tačnije od bistrih šljiva poznatih kao Bistrica. Rakija od šljive se peče odmah nakon berbe, a koristi se za flambiranje tokom kuvanje ili kao aperitiv.
Posle berbe u avgustu i septembru, bacite se na posao i sve što ne pojedete nemojte da bacate, pripremite ukusnu zimnicu. Naravno, bilo bi idealno da u svom voćnjaku sami imate i berete šljive, ali ako nemate, možete ih kupiti na pijaci ili u prodavnici.
Kao što smo pomenuli, najpopularnija, ali i najbolja za preradu je bistrica. Šljive za pravljenje slatkih delicija moraju biti ubrane sa peteljkom, čvrste i zdrave.
Sušenje šljiva
Šljive možemo da sušimo na nekoliko načina: na suncu, u rerni i dehodratoru.
Skladištenje suvih šljiva
Kad se šljive kompletno osuše, spremite ih u teglama ili kesama za zamrzavanje na hladnom i vlažnom mestu na sobnoj temperaturi, recimo u kuhinjskom ormariću, ili u zamrzivaču.
Pre skladištenja šljiva, obavezno uradite kondicioniranje - suve šljive stavite u teglu i držite ih tako 7 dana i svaki dan protresite šljive u tegli. Ako primetite kondenzaciju na ivicama stakla ili po staklu tegle, šljive se još uvek nisu dovoljno osušile i potrebno ih je ponovo sušiti. Ako ih ne želite sušiti, jedini preostali način za sigurno spremanje je zamrzavanje.
Blanširanje šljiva
Šljive se blanširaju ako želimo da ih oljuštimo, na primer, ako ne želimo da nađemo komadiže kože u džemu, marmeladi ili pekmezu, šljive možemo kratko da blanširamo, što će omogućiti lakše odvajanje kože od mesa.
Prokuvajte vodu u šerpi na šporetu. Verovatno će vam trebati oko 10 minuta da voda prokuva, ali ako vam se žuri stavite poklopac na šerpu. U drugu veliku činiju stavite led i vodu u omeru 50:50 za rashlađivanje šljiva. Nožem urežite "x" u dnu svake šljive. Ne brinite ako duboko isečete, skidaćete samo koru šljive. Pažljivo stavite šljive u šerpu sa prokuvanom vodom najviše 45 sekundi. Važno je da ih ne držite duže, jer će se ukašiti i početi da se raspadaju.
Posle 45 sekundi izvadite ih iz prokuvale vode i odmah stavite u ledenu vodu na 5 minuta. Hladna voda će pomoći u odvajanju kožice od mesa šljive. Uverite se da su sve šljive uronjene u vodu. Nakon 5 minuta izvadite šljive iz vode i koža bi se povlačenjem trebala lagano odvojiti od mesa.
Zamrzavanje šljiva
Zamrznuti šljive je veoma jednostavno, a najviše vremena ćete potrošiti samo na njihovu pripremu. Šljive operite, presecite i maknite sve koštice. Ako vam se više sviđaju oljuštene, prvo ih blanširajte. Isecite šljive na pola ili četvrtine. Rasporedite ih u poslužavnik obložen pek papirom (koji stane u zamrzivač) u jednom sloju. Poslužavnik stavite u zamrzivač i ostavite ih dok se ne zamrznu, trebaće im do nekoliko sati pa čak i cele noći, u zavisnosti od zamrzivača i komada šljiva. Zamrznute šljive ubacite u plastične kese, označite ih i držite zamrznute dok ne budete spremni za korišćenje.
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor