Slatko od šljiva je još jedan klasik u ostavama mnogih domaćinstava, a njegova velika prednost je što se kuva mnogo kraće nego džemovi, pekmezi i marmelade. A glavna razlika je ta što se slatko sastoji od celovitih komada voća u pomalo želatinoznom soku sličnom marmeladi. Zato, ako volite kombinaciju marmelade, želatine i komada voća, svideće vam se recepti za pravljenje domaćeg slatko od šljiva.
Slatko od šljiva uvek je dobro imati u ostavi. Možete se koristiti tokom cele godine u raznim receptima, a priprema je jednostavna i brza.
Gotovo slatko od šljiva može se koristiti za pripremu raznih deserta, od kolača do sladoleda, pri pravljenju knedli ili dodavanje žitaricama za doručak. Samo ga izvadite iz ostave i uživajte u plodovima leta kad god poželite!
Priprema šljiva
Rane sorte šljive koriste se isključivo za ishranu u svežem obliku, a jesenske za preradu u zimnicu. Prema tome, plodovi za preradu beru se samo kad su potpuno zrele, jer samo na drvetu mogu da dobiju sve potrebne hranljive materije, kao šta je šećer.
Ako imate šljivu u dvorištu ili bašti uživaćete u domaćim plodovima, a ako nemate, ne brinite, šljive su tokom sezone dostupne u prodavnicama i na pijacama. Šljive su pune hranljivih materija važnih za normalno funkcionisanje imunološkog sistema.
Svi se slažu da se za pripremu proizvoda od šljive najbolja šljiva bere u sopstvenom voćnjaku. Jedino tako možete da budete sigurni da ste ubrali voće koje nije prskano pesticidima. Iako je zrelo voće poželjno za pravljenje slatkog, za pripremanje možete koristiti i nezrelo, bitno je samo da je neoštećeno i zdravo.
Šljive se beru po toplom i suvom vremenu, u rano jutro ili kasno uveče, jer je tada količina šećera u šljivama najveća. U kontinentalnim predelima otprilike 10. - 20. septembra. Šljive se prvo beru za ishranu, a zatim za preradu u zimnicu.
Recepti
U nastavku se nalaze osnovni saveti i bazični recepti za pripremu slatko od šljiva.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaće slatko od šljiva
Ovo je jedan od najbržih načina da se pripremi slatko od šljiva za zimu, a razlog tome je što se dodaje veoma mala količina konzervansa. Za pripremu slatkog od šljiva u ovom receptu se koriste cele šljive, ali vi možete da ih i iseckate na komadiće po ukusu. Plodovi moraju da budu zreli, čvrsti, zdravi i neoštećeni.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 1 kašičica konzervansa
- 2 l vode
- 500 g šećera
Priprema
- Šljive operite i uklonite grančice i koštice. Ako pripremate cele šljive, koštice ostavite.
- U šerpi kratko prokuvajte vodu i šećer (10 - 15 minuta), dodajte šljive i kuvajte 3 minuta.
- Pripremite tegle tako što ćete ih sterilisati i u njih stavite skuvane šljive.
- Rasporedite ih do 2/3 površine tegle, pa prelijte ostatkom sirupa.
- Na kraju dodajte jednu malu kašičicu konzervansa, zatvorite tegle i zamotajte ih u peškir ili deblju krpu da se postepeno hlade.
- Kad se ohladi, slatko od šljiva spremite u ostavu.
Slatko od šljiva bez konzervansa
Za pripremu slatkog po ovom receptu neće vam trebati konzervans. Priprema je takođe jednostavna, a šljive se kuvaju samo 3 - 4 minuta. Ovde se slatko dodatno pasterizuje, pošto nema konzervans, ali u ovom slučaju je to neophodno.
Takođe, i ovde možete da napravite slatko od celih šljiva ili ih iseckati na komade po ukusu. Pre pripreme slatkog šljive dobro operite. Ako ćete koristiti cele šljive, ubodite ih iglom na pet do šest mesta da ne puknu tokom pasterizacije.
Sastojci
- 3 kg zrele šljive
- 3 l vode
- 300 g šećera
Opciono
- malo cimeta
- karanfilić
Priprema
- Nakon što ste pripremili šljive za pripremu slatkog, zagrejte vodu da prokuva u velikoj šerpi i dodajte šećer. Kratko prokuvajte pa dodajte šljive.
- Beli šećer u ovom receptu možete zameniti zdravijim varijantama. Preporučljivo je smeđi šećer od trske, brezov šećer ili kokosov šećer. Takođe možete da smanjite i količinu šećera po ukusu.
- Smanjite vatru i kuvajte šljive 3 - 4 minuta. U ovom momentu možete da dodate i malo cimeta ili karanfilića
- Uzmite veliku šupljikavu kašiku da ulovite šljive, ali ne i sok, pa ih složite u unapred sterilisane tegle.
- Kada slažete šljive u tegle, okrenite ih tako da prepolovljeni deo bude položen nadole.
- Slažite šljive u tegle dok ne dođete otprilike do polovine tegle, a zatim na njih stavite mrežicu.
- Preostali deo tegle napunite sokom u kome su se šljive kuvale.
- Tegle poređajte u veliku posudu tako da se ne dodiruju (mogle bi da puknu) i umotajte ih u kuhinjske krpe.
- Sipajte vodu u posudu i kuvajte ih na srednjoj vatri dok voda ne prokuva. Nakon toga smanjite vatru i ostavite da kuva još 15 - 20 minuta.
- Ugasite vatru, pustite da se slatko u teglama postepeno hladi.
- Obrišite tegle i spremite ih u ostavu.
Slatko od šljiva sa vanilom
Ako želite da pripremite zdraviju verziju slatkog bez konzervansa i šećera, zamenite ih medom i vanilom. Ako pripremate slatko po ovom receptu, prijatan miris vanile, šljiva i meda će se proširiti čitavom vašom kućom, pa će i najmlađi požuriti da probaju ovaj ukusan i zdrav desert.
Sastojci
- 6 kg šljiva
- 1 štapić vanile
- 4 limuna
- 3 l vode
Priprema
- Šljive operite i uklonite oštećene, trule i premekane plodove.
- Sipajte vodu u šerpu, dodajte narezan limun i štapić vanile i kratko prokuvajte (1 - 2 minuta).
- U međuvremenu pripremite tegle. Tegle i poklopci u koje ćete skladištiti slatko moraju da budu besprekorno čisti. Jedan od načina sterilizacije tegli je da ih operete i kratko stavite u rernu da se suše na 150°C.
- U drugu posudu stavite staru krpu ili peškir, pritisnite je do dna i ivica i u nju sipajte 2 litra vode. Stavite na umerenu vatru da se tečnost postepeno zagreva dok slažete šljive u tegle.
- Šljive rasporedite do 2/3 tegle, prelijte ih sirupom (kuvana mešavina vode, vanile i limuna) i u svaku teglu dodajte dve kašike meda.
- Zatvorite tegle i pažljivo ih stavite u posudu sa vodom. Ovako ih kuvajte pola sata.
- U međuvremenu pripremite ćebad i gotove tegle za slatko okrenite na drugu stranu i složite ih na ćebad. Pokrijte ih ćebetom i ostavite dok se potpuno ne ohlade. Najbolje preko noći.
- Sutradan rasporedite slatko u ostavu i koristite po potrebi.
Upotreba u kuhinji
Ako slatko od šljiva pripremate prema našim receptima, moćete da ga čuvate dugo. Naravno, ako ga čuvate na suvom, hladnom i tamnom mestu. Kada ga otvorite, pojedite ga u roku od 1 - 2 dana. Ako ne možete brzo da ga potrošite, spremajte ga u manje tegle, dovoljno za jedan obrok ili prema onome za šta koristite slatko od šljiva.
Foto: RitaE / Pixabay
Ostavite odgovor