Zimnica od breskve je, uz jabuku, redovan stanar na policama u ostavi ili podrumu većine domova. Uživanje u sočnim i ukusnim plodovima breskve sada je moguće i tokom zime.
Zimnica od breskve
Od džemova i pekmeza do sokova i kompota, u nastavku su jednostavni načini za pripremu domaće slatke zimnice od breskvi.
Priprema breskve
Za konzerviranje i pripremu zimnice koristite zrele, ali još čvrste plodove, dok su mekše breskve bolje za džem ili sušenje. Ono što je važno kod breskve je da nakon guljenja ili sečenja breskve porumene, tako da morate da budete brzi sa obradom. Čak i ako ih poprskate limunom, postoji mogućnost da porumene.
Najčešći način pripreme breskve za zimnicu je očuvanje celih plodova - kompot. Priprema je prilično jednostavna, a ukusi su ovom metodom potpuno očuvani. Sve što treba da uradite je da oljuštite breskve, stavite ih u tegle i prelijte ih sirupom.
Uz džem, marmeladu, pekmez i kompot, još jedan način da dobro iskoristite zrele breskve je i pripremanje domaćeg soka ili sirupa od breskve. Ohlađeni, uživaćete u svakom gutljaju i njegovom ukusu.
Sušenje breskve
Dehidracija je najlakši način da osušite breskve, a možete da osušite sve što ne možete lako da stavite u tegle ili breskve koje su previše meke da bi ih sačuvali ili izgnječili. Možete i da osušite cele polovine breskve sa korom (kao komercijalno sušene breskve), ali ovaj metod zahteva mnogo duže sušenje, najčešće preko noći, a gotove kriške su lagane, a ne “gumaste”. Sušite ih na 57 - 60°C oko 8 - 12 sati dok ne postanu "kožaste". Vreme sušenja zavisiće od debljine krsta breskve. Upotreba mrežastih umetaka za dehidrator se preporuča jer su breskve lepljive i teško se uklanjaju sa poslužavnika bez dodatne mreže ili silikonskog umetka.
Osušene breskve mogu se čuvati u hermetički zatvorenoj posudi, van direktne sunčeve svetlosti. Ako imate puno suvog voća, zatvorite ga u tegle sa vakum poklopcem. Od sušenih breskvi imaćete odličnu užinu, a mogu se dodati i domaćoj granoli ili mešavini voća i orašastih plodova.
Ako nemate dehidrator, možete da koristite i rernu. Samo pratite gore navedene korake da pripremite breskve, a ako ne želite da postanu braon, potopite ih u rastvor vode i limuna. Podesite temperaturu rerne na 50°C dok breskve ne budu spremne. Stavite papir za pečenje na pleh i poređajte kriške breskve u jedan sloj i sušite oko 6 sati ili dok voće potpuno ne izgubi vlagu. Preporuča se da vrata rerne ostavite malo otvorena da bi vlaga izašla (stavite varjaču između da ostane malo otvorena)
Blanširanje breskve
Pre konzerviranja breskve za pripremu slatkih namaza, zamrzavanje ili sušenje potrebno je breskvi skinuti kožicu, zbog čega se toplo preporučuje blanširanje. Blanširanje je najjednostavniji i najlakši način da prirodno odvojite kožicu od mesa ploda. Možete koristiti nož ili ljuštilicu da skinete kožu, ali blanširanje je mnogo lakše.
Proces blanširanja je isti kao i kod paradajza - na jednom kraju breskve isecite slovo X, potopite u ključalu vodu na 3 - 5 minuta (dok se na mestu X ne počne odvajati kožica), a zatim premestite u hladnu vodu da prestane da kuva i ostavite da se potpuno ohladi. Koristite nož pa povucite kožu na mestu X i ogulite. Dodavanje limunovog soka u ključalu vodu sprečiće breskve da porumene. Dodajte 2 kašike limunovog soka ili 1 kašičicu limunske kiseline na 1 l vode.
Zamrzavanje breskve
Zamrzavanje je jedan od najlakših načina za očuvanje breskve. Kao i kod drugih metoda, počinje sa guljenjem breskve. Posle ljuštenja, isecite ih na kriške i potopite u zakiseljenu vodu da ne porumene i dobro ocedite.
Stavite silikonsku podlogu ili papir za pečenje na poslužavnik koji stane u zamrzivač i poređajte kriške breskve u jedan sloj. Zamrznite ih, a zatim prebacite u kese ili posude za zamrzavanje. Ponavljajte postupak dok ne zamrznete sve breskve. Ako imate puno breskvi koje želite da zamrznete, blanširajte samo onoliko koliko ćete na toj turi staviti u zamrzivač da ostatak ne stoji dugo i “čeka” da dođe na red da se zamrzne.
Foto: Couleur / Pixabay
Ostavite odgovor