Šargarepa je jedno od korenastih povrća koje se na različite načine koristi u svakodnevnoj ishrani. Bez sumnje možemo da kažemo da je priprema šargarepe u obliku soka jedan od najboljih načina da se sačuvaju svi hranljivi sastojci koji se u njoj nalaze. Redovna konzumacija sveže, ali i prerađene šargarepe, izuzetno je važna za naš imunitet.
Od sokova od povrća, sok od šargarepe mogao bi da zainteresuje veliki broj ljudi jer je pristupačan i veoma jednostavan za pravljenje. Da bismo vam uštedeli vreme listajući bezbroj recepata, donosimo vam 3 aromatična i ukusna soka od šargarepe koje možete brzo da napravite čak i ako ste početnik u pripremi sokova.
Priprema šargarepe
Postoji mnogo različitih vrsta šargarepe. Narandžasta šargarepa koju danas poznajemo prvi put je uzgajana za ishranu pre 500 godina u Holandiji. Narandžasti deo koji uglavnom jedemo zove se koren, ali su jestivi i zeleni listovi. Šargarepa takođe dolazi u ljubičastim, crvenim, belim i žutim nijansama.
Šargarepu je lako uzgajati u bašti sa dubokim, labavim zemljištem. Obično je spremna za berbu oko 75 dana nakon sadnje. Tokom kupovine šargarepe treba imati na umu nekoliko stvari: da se izabere jarko narandžasta i čvrsta šargarepa, da nije uvenula ili napukla. Ako je lisnati deo pričvršćen, treba da bude svetlo zelene boje i svež. Predlažemo da kupite organsku šargarepu koju možete lako pronaći na obližnjim pijacama.
Recepti
Iako je sok od šargarepe savršeno bezbedan za većinu ljudi, treba imati na umu nekoliko mera predostrožnosti. Neki sokovi od šargarepe, posebno sveže pripremljeni, možda neće biti pasterizovani na pravi način da bi se ubile štetne bakterije. Trudnice, starije osobe, mala deca i osobe sa oštećenim imunološkim sistemom treba da izbegavaju nepasterizovani sok od šargarepe.
Pored toga, ispijanje veoma velikih količina soka može da dovede do karotenemije, stanja koje vašu kožu pretvara u žuto-narandžastu kao rezultat visokog nivoa beta karotena u krvi. Iako nije štetno, može da bude alarmantno. Privremeno uklanjanje izvora beta karotena iz vaše ishrane obično rešava problem.
Konačno, sok od šargarepe ima manje vlakana od cele šargarepe i sadrži prirodne šećere. Pošto manji sadržaj vlakana znači da se šećeri brže apsorbuju, previše pića povećaće nivo šećera u krvi.
Za neke, sveža šargarepa nije primamljiva, pa je šargarepa u obliku soka bolja opcija. Da bi sok bio još bogatiji, slede recepti u kojima šargarepu kombinujemo sa drugim povrćem i voćem. Nadamo se da ćete pronaći verziju koja vam najviše odgovara.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sok od šargarepe
U kombinaciji sa jabukama šargarepa daje bogat ukus. Sok od šargarepe i jabuke se lako pravi, a bogat je vitaminom A, vitaminom C i drugim antioksidansima. Ovo je jedan od osnovnih recepata za sok od šargarepe koji zaslužuje mesto u vašoj ostavi. Ako odlučite da pripremate ovaj sok, dobićete oko 3 l soka.
Sastojci
- 1 kg šargarepe
- 1 kg jabuka
- 2,5 l vode
- 7 g limunovog soka
- 75 g šećera
Priprema
- Šargarepu oljuštite i stavite u činiju. Uradite isto sa jabukama.
- Stavite šargarepu u lonac i prelijte vodom. Kuvajte dok ne omekša.
- Dodajte komadiće jabuke i sve zajedno kuvajte.
- Šargarepu i jabuku iseckajte štapnim mikserom. Ako nemate štapni mikser, možete da koristite i blender.
- U šerpu stavite vodu i šećer i dodajte izmešanu šargarepu i jabuke.
- Ostavite da se kuva oko 5 minuta, a zatim dodajte limunov sok i kuvajte nekoliko minuta.
- Procedite kroz čistu gazu ili finu cediljku i gotov vruć sok sipajte u staklene flaše. Spremimte na suvo i tamno mesto dok se ne ohladi.
Sok od šargarepe bez šećera
Ovaj sok se veoma lako pravi. Potrebna su vam samo tri sastojka i voda: šargarepa, pomorandže i đumbir. Đumbir se savršeno kombinuje sa slatkim ukusom šargarepe i pomorandže. Samo imajte na umu da se ovaj sok ne kuva, pa ga je potrebno držati u frižideru i popiti u roku od nedelju dana. Od sastojaka u receptu dobićete oko 300 ml soka.
Sastojci
- 6 šargarepa
- 1 pomorandža
- 250 ml vode
- Komad svežeg korena đumbira
Priprema
- Ogulite šargarepu i pomorandže i isecite na krupnije komade.
- Stavite ih u blender zajedno sa vodom i rendanim đumbirom.
- Mešajte najmanje dva minuta da ne ostanu komadići.
- Procedite sok kroz čistu gazu i sipajte u staklenu flašu.
Sok od šargarepe i cvekle
Šargarepa i cvekla su odlična kombinacija za ukusan sok. Tokom pripreme soka predlažemo korišćenje organski uzgojene cvekle i šargarepe. Po ovom receptu dobićete oko 1 l soka.
Sastojci
- 1 kg šargarepe
- 1 kg cvekle
- 1 kg šećera na 1 l soka
- 25 g limunske kiseline
- 5 l vode
- 1 limun
Priprema
- Šargarepu oljuštite i iscedite sok.
- Limun isecite na kolutiće i dodajte rendanoj šargarepi i cvekli.
- Prokuvajte 5 l vode i sipajte u cveklu i šargarepu.
- Dodajte limunsku kiselinu i sve dobro promešajte.
- Ostavite da stoji 24 sata.
- Posle 24 sata sok iscedite kroz čistu gazu.
- Dodajte šećer u zavisnosti od količine soka koju dobijete. U 1 l soka dodajte 1 kg šećera. Slatkoću možete da prilagodite svom ukusu. Mešajte da se šećer rastvori.
- Sipajte u tamne staklene flaše i čuvajte na hladnom i suvom mestu.
Upotreba u kuhinji
Šargarepa će nedeljama ostati sveža i slatka ako se čuva u vrećici za zamrzavanje u zamrzivaču. Sveže ubrana šargarepa kupljena na pijaci obezbeđuje priličnu količinu vlage, pa često menjajte kesu ili stavite papirni peškir u kesu ako primetite višak vode.
Ne stavljajte šargarepu na isto mesto sa drugim voćem i povrćem jer će brže početi da truli. Ako ste kupili šargarepu sa listovima, maknite ih jer crpe energiju iz korena.
Svi kuvani sokovi od šargarepe mogu se dugo čuvati, posebno ako se nakon kuvanja dodatno pasterizuju, dok se sveži sokovi mogu čuvati u frižideru i piti u roku od 1 - 2 nedelje, u zavisnosti od sastojaka koje stavite. Pasterizovane flaše sokova mogu se čuvati na tamnom i suvom mestu, ostavi ili podrumu.
Da ukus soka bio bogatiji, šargarepi možete da dodate i drugo voće i povrće kao što su jabuke, pomorandže, celer, itd, a možete i da ga koristite u pripremi kolača ili za pravljenje želea, soseva i glazura.
Foto: Couleur / Pixabay
Ostavite odgovor