Tokom proleća i ljeta uživamo u raznim ukusima svežeg povrća i voća, ali šta ako želimo da te iste ukuse osetimo i van sezone? Da li postoji išta bolje od pretvaranja ukusnih svežih plodova u ukusni pekmez, marmeladu ili džem i mogućnost stavljanja letnjih ukusa na sto usred zime.
Pekmezi, marmelade i džemovi najčešće se konzumiraju tokom hladnih zimskih dana i kišnih jeseni, a doručak bez džema na hlebu deluje nezamislivo. Naravno, sve ovo može i da se kupi u bilo kom supermarketu, često i prilično jeftino ako naiđete na dobre akcije. Međutim, pravljenje sopstvenih namaza toliko je zabavno i čini toliko zadovoljstvo da oni koji ih pripremaju svake sezone nikada neće zameniti kupovinim.
Šta je džem
Džem je namaz koji se uvek pravi od celog ili narezanog voća, ukuvanog u kašu sa šećerom, formirajući gusti voćni namaz. Džem se maže na sveže kiflice, kroasan, tost ili se koristi kao namaz za mazanje biskvita. Ako se pravilno napravi i stavi u sterilne tegle, može se čuvati do godinu dana, jer količina šećera u džemu u kuvanju pomaže u očuvanju (zadržavanju) njegovog kvaliteta.
Glavna karakteristika džema je što se pravi tako da sadržava veće komade oljuštenog (ili neoljuštenog) voća u glatkom namazu i voće uvek mora da bude vidljivo i da se oseti "pod zubom". Obično se priprema od jedne vrste voća, ali mnoge domaćice kombinuju različito voće i tako dobijaju nove ukuse. Za razliku od marmelade i pekmeza, džem je najslađa vrsta namaza jer je odnos šećera i voća 1: 1 (1 kg voća se kuva sa 1 kg šećera).
Detaljna uputstva o pravljenju džema >>
Šta je pekmez
Pekmez je namaz koji se pravi kuvanjem voćnog pirea ili kaše sa više ili jednom vrstom voća. U njega se takođe dodaje šećer (ali ne mora uvek nužno), a procenat dodatog šećera ne sme preći 20% od ukupne količine voća koje se kuva. Najčešće se priprema od šljive i kajsije, a može da sadrži manje komade voća.
Detaljna uputstva o pravljenju pekmeza >>
Šta je marmelada
Za razliku od džemova i pekmeza, marmelada je gusti i glatki voćni namaz koji se najčešće maže na hleb, peciva i palačinke. Za razliku od džema u kojem je poželjno ostaviti komade voća i pekmeza koji ima vrlo malo komada voća, marmelada ne bi trebala da sadrži nikakve komadiće voća. Napravljen je od voćnog mesa ili soka voća koje se mora pasirati.
Da bi bio što gušći, obično se dodaje neka vrsta pektina ili želin da bi se dobila potrebna karakteristična gustina. Iako ga domaćeg pripremamo od svih vrsta voća koje imaju puno mesa i sokova, marmelada se najčešće priprema od agruma. Struktura marmelade treba da bude svetla i glatka i zahteva malo složeniji način pripreme. Može da se koristi na isti način kao pekmez i džem - na tostu i kiflicama, ali ne i kao premaz za tartove i kolače tart jer se vrlo brzo topi.
Detaljna uputstva o pravljenju marmelade >>
Foto: RitaE / Pixabay
Ostavite odgovor