Ako ste ljubitelj rena i uvek imate bar malu teglu u frižideru, zašto se ne odvažite ove godine i napravite domaću verziju? Ukratko, domaći ren je savršena kombinacija ukusa koju možete da dodate drugim jelima kao što su riblja jela, uz popodnevne užine i sendviče. Ako sami uzgajate ren, a ove godine ste imali kvrgavo korenje koje ne znate kako da iskoristite, ne brinite, ovde se ništa ne baca.
Ren se može čuvati jednostavnim kiseljenjem u sirćetu ili pripremanjem raznih soseva i namaza. Nema mnogo opcija, ali rezultati su odlični, a priprema je laka i za početnike, jer šta može biti jednostavnije od rendanja svežeg korena i čuvanja u tegli sa sirćetom i malo soli? U nastavku su detaljne informacije o tome kako da koristite koren rena, čak i one za koje mislite da su beskorisni, kako pripremiti ukusne zimnice i uživati u domaćim proizvodima tokom cele godine.
Zimnica od rena
Sos od rena je ukusan način za posluživanje uz sve vrste jela. Postoji mnogo tradicionalnih i modernih verzija recepata, a svi su namenjeni uživanju u domaćem konzervisanom hrenu. Tradicionalno se služe uz jela od mesa i ribe, a savršeni su za sendviče i salate. Odaberite svoj omiljeni recept i pripremite nešto ukusno i drugačije ove godine.
Priprema rena
Ren je korenasto povrće koje treba da znate kako da pravilno očistite pre nego što ga spremite za zimu. Koren prvo treba dobro oprati u hladnoj vodi i oljuštiti. Može da bude tvrd i neravnomeran i pazite da se ne posečete prilikom ljuštenja. Prvo uklonite gornji deo korena za koji su listovi pričvršćeni, a zatim odrežite vrh korena. Oljuštite ga i iscedite sok. Ako nameravate da ga zamrznete, onda ga možete potopiti u vodu da biste uklonili sve nečistoće nakupljene na kori, a zatim ga samo iseći na veće komade.
Posle ljuštenja, izrendajte koren na veće ili manje komade, u zavisnosti od toga kako nameravate da ga dalje obrađujete. Možete koristiti i blender, samo pazite da ga previše ne iseckate da ne dobijete kašu. Uverite se da imate dovoljno jak blender jer je koren rena tvrd. Ako nameravate da ga zamrznete, isecite ga na kockice i stavite u hladnu vodu. Listove dobro operite i uklonite oštećene ili suve delove koji bi mogli da prouzrokuju kvarenje tokom skladištenja. Možete ih osušiti ili zamrznuti u zavisnosti od toga kako ih sledeće nameravate da koristite.
Budite pažljivi kada čistite ren jer može da nagriza kožu i ako ga trljate ispuštaće miris koji može da iritira sluzokožu nosa. Obavezno koristite rukavice da biste izbegli iritaciju kože i kontakt sa očima i nemojte udisati miris.
Sušenje rena
Korjenasto povrće možete sušiti na više načina, a ren je poseban po tome što ima listove koji se takođe konzumiraju i mogu se sušiti. Listove i korenje možete sušiti na vazduhu, u rerni, mikrotalasnoj ili dehidratoru. Koren je potrebno pre sušenja narendati da se što bolje osuši, a posle sušenja možete ga dodatno samleti u mlinu za kafu ili blenderu da dobijete fini prah. Kada planirate dalje da seckate ren, obavezno ga potpuno osušite da se ne ubuđavi dok stoji.
Sušenje na vazduhu
Ren sadrži velike količine vode, zbog čega se koren pre sušenja mora oprati, oljuštiti i narendati. Rendani ren će se sušiti brže od kockica rena. Ako sušite ren narezan na kockice, može se pojaviti buđ jer se neće dobro i ravnomerno osušiti. Rendani ren poređajte na ravnu podlogu na koju ste stavili pamučnu krpu i ostavite na suncu da se suši 7 - 14 dana. Obavezno ga sušite samo na suncu i kada je nivo vlage nizak, inače može doći do kvarenja.
Mlade listove rena nakon berbe dobro operite i uklonite i stavite na prozračno i suvo mesto. Sušite ih dok ne postanu suvi i lomljivi na dodir, a tokom sušenja ne izlažite ih direktnoj sunčevoj svetlosti kako ne bi izgubili boju. Ovakvim sušenjem listovi će se osušiti za oko 6 - 7 dana.
Sušenje u rerni
Rendani ren najbrže ćete osušiti ako koristite rernu na temperaturi od 40 - 45°C, otprilike 2 - 3 sata, u zavisnosti od vrste rerne, ali i veličine komada na koje ste narendali ren. Pre nego što ga stavite da se suši, ravnomerno ga poređajte na pleh obložen papirom za pečenje. Tokom sušenja nekoliko puta ga promešajte da se osuši što je brže moguće. Možete ga iseći i na sitne kockice, ali je bolje da ga narendate jer će se brže osušiti i manja je verovatnoća da će neki delovi ostati vlažni.
Listove rena najlakše ćete osušiti tako što ćete zdrave i neoštećene listove opereti u hladnoj vodi, osušiti papirnim ubrusom ili pamučnom krpom, a zatim osušiti u rerni. Pre sušenja možete ih prvo sušiti na vazduhu 1 - 2 dana. Isecite ih i stavite na pleh koji ste obložili papirom za pečenje. Zagrejte rernu na 40 - 45°C i stavite listove rena da se suše 2 - 3 sata. Proveravajte svakih 30 minuta da vam listovi ne izgore. Kada se stisnu, potamne i postanu suvi na dodir, izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade i čuvajte u tegli.
Sušenje u mikrotalasnoj
Rendani ren ili narezane listove možete da sušite i u mikrotalasnoj na sličan način kao što ga sušite u rerni. Stavite ih na tanjir i uključite mikrotalasnu na najvišu temperaturu na 2 - 3 minuta i ponavljajte postupak dok ne primetite da je sve suvo. Obavezno osušite koren i lišće odvojeno jer će se listovi sušiti brže od rendanog korena. Ne sušite koren rena u obliku kockica jer ga nećete moći potpuno osušiti u mikrotalasnoj.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je idealan uređaj za sušenje voća i povrća koji sadrži velike količine vode. Rendani ren treba ravnomerno rasporediti na rešetke dehidratora i uključiti ga na 40°C i ostaviti da se suši oko 8 sati. Proveravajte ga svakih 30 minuta da se ne presuši ili produžite vreme sušenja ako je potrebno. Takođe možete da sušite i narezane sveže mlade listove rena u dehidratoru na temperaturi od 40 - 45°C oko 4 sata. Nakon sušenja, izvadite ih i ostavite da se ohlade i čuvajte u staklenim posudama koje se hermetički zatvaraju.
Blanširanje rena
Listove rena možete blanširati u kipućoj vodi pre nego što ih odložite u zamrzivač, tako očuvajući njihovu boju i hranljivu vrednost. Potrebno ih je samo kratko prokuvati u ključaloj vodi pa dobro ocediti. Možete ih dodatno osušiti papirnim ubrusima ili pamučnom krpom da bi sprečili stvaranje kristala leda na listovima. Koren se ne blanšira pre skladištenja u zamrzivaču već se čuva svež.
Potapanje rena
Da bi što duže ostao svež, rendani ren je dobro potopiti u mešavinu šećera i sirćeta. Sve sastojke pomešajte i stavite u teglu u frižider, a ovako pripremljen ren potrošite u roku od 2 nedelje. Sirće se stavlja tako da se namirnice ne pokvare, a može se dodati i malo limunovog soka da ren ne bi izgubio boju i potamnio.
Posle ljuštenja i sečenja, svež ren možete da potopite u hladnu vodu, posebno ako ne nameravate da ga odmah zagrejete. Ostaće svež i neće uvenuti niti će se zbog stajanja u vazduhu pojaviti tamne fleke na površini.
Zamrzavanje rena
Posle kratkog ključanja, blanširane listove rena ocedite i spremite u zamrzivač. Nakon ključanja moraju se dobro osušiti i što pre odložiti u plastične kese i zamrznuti. Pre čuvanja u kesama možete ih iseckati na manje komade, ali i zamrznuti u plastičnim posudama. Listove ne morate blanširati pre zamrzavanja, ali ako ne želite da nakon odmrzavanja izgube boju, preporuča se da ih kratko prokuvate.
Koren rena pre zamrzavanja ogulite i isecite na kockice od 2-3 cm, ali možete ga i prepoloviti i sačuvati sa korom ili izrendati. Nakon vađenja iz zamrzivača, ovako uskladišteni ren može se odmah termički obraditi bez odmrzavanja.
Skladištenje rena
Osušeni ren čuvajte na hladnom, tamnom i suvom mestu, a pre skladištenja stavite u hermetički zatvorene tegle. Ovako spremljen možete da ga čuvate i do godinu dana i koristite kao začin za salate, sosove ili za mariniranje mesa. Ne držite ga blizu rerne jer se može pojaviti plesan. Suvo lišće čuvajte na isti način i ne izlažite ga vlazi i sunčevoj svetlosti jer može da izgubi boju.
Svež ren možete da čuvate u frižideru oko mesec dana pre termičke obrade i ne morate da ga perete, ali obavezno ga umotajte u providnu foliju. Koren rena će najduže ostati svež ako ga držite u podrumu ili ostavi, a neki preporučuju da ga zakopate u pesak da ne bi izgubio svežinu. Rendani ren čuvajte u frižideru i potrošite u roku od nedelju dana. Ren koji se čuva u frižideru ne bi trebalo da bude duži od 25 - 30 cm.
Smrznuti ren možete čuvati do godinu dana u plastičnim posudama ili kesama na temperaturi ispod -18°C, a nakon vađenja iz zamrzivača nije potrebno da ga odmrzavate.
Foto: lebenswandeln / CC
Ostavite odgovor