Verovatno se mnogi od vas sećaju vremena kada ste kao dete gledali mamu ili baku kako kuvaju pekmez od raznih vrsta bobica i voća i spremaju ukusu tečnost u tegle za zimnicu. U ostavama su se nalazine desetine tegli koje bi bile dovoljne ne samo za zimu, već i za celu godinu, a vi ste samo čekali da isprobate taj slatki namaz po kojem se osetila cela kuća.
Voćni ukusi i mirisi pomešani sa začinima vanilije ili cimeta danas su modernije verzije tradicionalnih slatkih zimnica koje pronalazimo u ostavama i frižiderima mnogih domaćinstava, pa vam donosimo spisak tradicionalnih recepata za sve koji vole jednostavnu pripremu, pekmeze bez šećera za dijabetičare i ljubitelje zdravog načina življenja, pekmeze sa čokoladom i rumom za prave gurmane i pekmeze iz rerne za one koji nemaju vremena za dugo stajanje uz šporet.
Što je pekmez
Pekmez je namaz pripremljen od voća i spada u najpopularnije slatke zimnice. Od džema i marmelade se razlikuje po tome što se pravi sa ili bez dodavanja šećera. Kuva se voćni pire više ili jedne vrste voća i bitno je da količina dodatog šećera ne prelazi 20% od ukupne količine voća. Dakle, na 1 kg voća ide maksimalnih 200 g šećera. Ako dodajete još šećera, prelazite okvire za pekmez i pravite džem ili marmeladu.
Za 100 g pekmeza, potrebno vam je najmanje 160 g smrznutog ili svežeg koje će se nakon kuvanja pretvoriti u finu, lako mazivu konzistenciju bogatu ukusima.
Kako se pravi pekmez
Proces pripreme pekmeza
Kao što smo već pomenuli, kod pravljenja pekmeza je najbitnije da se ne prelazi 20% od ukupne količine šećera. Takođe, osim kuvanja zrelog voća, možemo i da ga usitnimo u kašu za brže ukuvavanje. Ako dodate više šećera od planiranog, pre kuvanja voća, šećer prvo prokuvajte sa malo vode da bi dobili šećerni sirup, a zatim dodajte voćni pire ili voće u komadićima.
Kao i kod pripreme džema, pekemzu se dodaju sveže ili smrznuto voće pretvoreno u voćnu kašu ili voćni pire. Voće može da se presuje, iseče ili zgnječi u komadiće. Može se praviti od svih vrsta voća, bez ikakvih ograničenja i slobodno možete da birate prema svom ukusu. Štaviše, što više voća umešate i kombinujete, dobićete bogatije ukuse pekmeza. Zdrava, ukusna i prirodna obrada uz praćenje recepta najidealnije su rešenje.
Budući da se pekmez priprema dugotrajnim kuvanjem, ovde vam metod pasterizacije neće igrati veliku ulogu i nije potreban. Vrući pekmez sipajte u vruće sterilisane tegle (ovde pogledajte postupak sterilizacije tegli), okrenite na poklopac, umotajte u ćebe ili peškir i ostavite dok se potpuno ne ohladi na sobnoj temperaturi. Ako ne želite da rizikujete, možete da napravite pasterizaciju ili dodate konzervans.
Foto: Morana T / Pixabay