Da li postoji išta bolje od domaćeg pekmeza od šljiva za doručak? Hrskavi hleb, puter, pekmez i šolja čaja ili kafe ostavljaju lep utisak na početak dana. Jedite ga direktno iz tegle svaki put kada poželite nešto zdravo i slatko, dodajte ga keksima i kolačima, koristite ga kao premaz preko domaćeg hleba, napunite palačinkama, krofnama ili kiflicama od vanile. Obogatiće svaki recept!
Odaberite svoju omiljenu varijantu - sa ili bez šećera kuvanog tradicionalnom metodom na šporetu i uživajte u bogatstvu ukusa.
Ako želite napraviti pekmez od šljiva na jednostavan način, predlažemo da isprobate recept za pekmez od šljiva bez šećera i sa šećerom, pečenog u rerni. Stavite ga na tepsiju, promešajte nekoliko puta i dobićete gust i ukusan džem. Šljivama se takođe mogu dodati rum ili začini, kao što su cimet, ali je pekmez sam po sebi toliko ukusan da vam jednostavno ništa od toga ne treba.
Priprema šljiva
Rane sorte koriste se isključivo za ishranu, a jesenske za preradu u rakije, pekmeze i džemove. Shodno tome, stolne sorte se beru sa stabljikom dok ne dostignu punu zrelost, dok se plodovi za preradu beru samo dok su potpuno zrele, jer samo rastući na drvetu mogu da dobiju sve potrebne hranljive materije, poput šećera.
Ako imate dvorište ili baštu, posadite šljivu i uživajte u njenim svežim plodovima ili se pripremite za zimu prateći naše recepte.
Svi se slažu da se za pripremu svih proizvoda od šljiva najbolje koriste šljive ubrane u sopstvenom voćnjaku. Jedino tako možete da budet sigurni da ste ubrali voće koje prskano. Za preradu u čatni, džem, marmeladu, rakiju i druge vrste zimnica, šljive se beru kada su mekane i zrele.
Berba šljiva odvija se po toplom i suvom vremenu, u rano jutro ili kasno uveče, jer je tada količina šećera i količina suve materije u njima najveći. Šljive se prvo beru za jelo, a zatim za pripremanje zimnice.
Ako nemate priliku da sami gajite šljive, možete kupiti zdravo i kvalitetno voće na pijaci ili prodavnicama. Birajte samo čitave i zdrave, zrele plodove. Nezrelo voće uglavnom nije dobro za pravljenje zimnice od šljiva (osim kompota) jer ne sadrži dovoljno šećera.
Bistrica i Stenli se na našim prostorima najčešće gaje radi prerade i skladištenja u zimskom periodu.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći pekmez od šljiva
Domaći pekmez od šljiva obično se priprema u odnosu 5:1, tačnije 5 kg šljiva na 1 kg šećera. Odnosi isključivo zavise od vašeg ukusa i slatkoće šljive koja može da varira. Ako prvi put pripremate pekmez od šljiva, obavezno proverite slatkoću. U slučaju da volite kiseliji ukus, smanjite količinu belog šećera ili ga zamenite sa smeđim šećerom.
Pošto je ovo originalni domaći recept, u njega se stavljaju samo šećer i šljive, bez ikakvih dodataka kao šta su limun ili konzervans. Ako želite da ga pripremite po ovom receptu, moraćete da ga kuvate malo duže. Ali svakako vredi jer ćete da dobijete gust pekmez od šljiva na koji bi vaša baka bila ponosna.
Sastojci
- 5 kg šljiva
1 - 1,5 kg šećera ili 1 kg smeđeg šećera
Priprema
- Šljive prvo operite, presecite i izvadite košticu.
- Stavite ih u šerpu za kuvanje i dodajte im polovinu šećera.
- Smesu kuvajte na srednjoj vatri i povremeno promešajte. U početku mešajte češće jer bi šljive mogle da izgore, a posle, kada šljive puste sok, mešanje se može smanjiti.
- Kuhajte oko 3 - 4 sata, a zatim izmiksajte štapnim mikserom. Ako volite ujednačen izgled džema, procedite smesu kroz gazu.
- Probajte ga i ako vam nije dovoljno sladak, dodajte još šećera. Nastavite da kuvate još 2 - 3 sata.
- Pekmez od šljiva kuvan je kada iz njega nestane sva tečnost.
- Operite i sterilišite tegle i sipajte u njih vruć pekmez.
- Zagrejte rernu na 50°C i u nju staviti otvorene tegle sa pekmezom da se napravi tanak sloj kore. Nakon toga zatvorite tegle i postepeno ih hladite pre skladištenja.
Pekmez od šljiva bez šećera
Domaći pekmez od šljiva možete da pripremite na šporetu bez dodavanja šećera. Koriste se samo šljive, a ako želite da mu dodate posebnu aromu, stavite začine kao što su cimet, karanfilić i rum.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 1/2 kašičice mlevenih karanfilića
- 1 kašičica cimeta
- 3 kašike ruma
Priprema
- Šljive prvo operite, presecite i izvadite koštice
- Stavite ih u šerpu i stavite da se kuvaju. U početku ih samo povremeno promešajte.
- Posle 15 minuta, šljive mešajte češće dok se potpuno ne skuvaju. Zatim smanjite vatru i nastavite da kuvate uz stalno mešanje.
- Kuvajte oko 1 sat, dok prekmez ne dostigne zadovoljavajuću gustinu.
- Pred sam kraj kuvanja šljivama dodajte začine - karanfilić, cimet i rum.
- Prethodno pripremite sterilisane i dobro osušene tegle. Sipajte pkmez u tegle i dobro ih zatvorite metalnim poklopcem.
- Stavite tegle u zagrejanu rernu na 100°C i ostavite sat vremena.. Po završetku pasterizacije isključite rernu i ostavite tegle u rerni dok se potpuno ne ohlade (oko 10 - 12 sati).
Pekmez od šljiva iz rerne
Ovako pripremljen pekmez od šljiva obožavaće sva deca. Glavni sastojci su šljive i čokolada, a kada se spoje daju jedinstven ukus kojem je teško odoleti. Iako recept zahteva 2 kg šećera, uvek možete smanjiti ili zameniti količinu zaslađivača po želji. Sirup od agave ili javora takođe će dobro poslužiti kao zamena za šećer.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 100 g tamne čokolade sa 85% kakaa
- 2 kg šećera
- 2 kašike ruma
Priprema
- Šljive prvo operite, presecite i izvadite košticu.
- Stavite ih u šerpu, pospite šećer i ostavite da odstoje 24 sata.
- Sledećeg dana šljive stavite na tepsiju koju ste obložili pek papirom i stavite u prethodno zagrejanu rernu na 170°C.
- Pecite oko 4 sata, povremeno mešajući. Nakon toga u pekmez dodajte rum i otopljenu čokoladu i dobro promešajte.
- Kuvajte još kratko, dok se smesa ne počne zgušnjavati. Ne sme se do kraja zgusnuti.
- Vruć pekmez sipajte u vrele tegle i ostavite u rerni dok ne počne da dobija koricu. Zatim zatvorite tegle i čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Pečeni pekmez od šljiva bez šećera
Za pripremu ovog pekmeza biće vam potreban samo jedan sastojak - šljive! Ako ne možete da provedete celo vreme stojeći pored šporeta, stavite ih u rernu i sačekajte da ona za vas obavi sav posao!
Sastojci
- 3 kg šljiva
Priprema
- Šljive prvo dobro operite, presecite i izvadite koštice.
- Uzmite tepsiju od rerne i po njoj rasporedite šljive.
- Rernu zagrejte na 200°C, a zatim stavite tepsiju sa šljivama.
- Ostavite ih da se peku, a posle sat i po, kada šljive puste sok, karamelizuju se i počnu da se zgušnjavaju, promešajte ih i ostavite da se dalje peku. Ako je temperatura previsoka, smanjite je.
Kako vreme prolazi, moraćete češće mešati šljive da ne izgore. - Pekmez je gotov kada se zgusne i postane ljubičast.
- Izvadite tepsiju iz rerne i prebacite gotov pekmez u prethodno sterilisane tegle.
- Smanjite temperaturu na 110°C i stavite otvorene tegle sa pekmezom u rernu na još 10 minuta.
- Izvadite tegle, zatvorite ih i umotajte u kuhinjski ubrus gde treba da ostanu dok se ne ohlade.
Upotreba u kuhinji
Nakon kuvanja, pekmez se uvek treba postepeno ohladiti. Obično se sipa u sterilizovane tegle dok je još vruć. Nakon toga se otvorene tegle sa pekmezom kratko zagrevaju u rerni na temperaturi od 50 - 110°C (u zavisnosti od recepta), a zatim se polako hlade.
Ako uspete da ga sačuvate duže, pekmez od šljiva čuvajte na hladnom i tamnom mestu. Dobro uskladišten trajaće vam celu zimu. Ali kada ga otvorite, držite ga u frižideru i pojedite za nekoliko dana.
Poznato je da je šljiva prirodni laksativ. Savremenim načinom života i nepravilnom ishranom smanjuje se aktivnost creva i sve je više ljudi koji imaju problema sa redovnom probavom. Kompot od šljiva, posebno suvih šljiva, u kojem se čak povećava i količina vlakana, pomoći će u otklanjanju pomenutog problema. Osim kompota, pomoće i drugi proizvodi od šljive.
100 g svežih šljiva sadrži samo 46 kalorija, pa su zbog niske kalorijske vrednosti šljive idealna poslastica za one koji paze na ishranu.
Foto: RitaE / Pixabay
Ostavite odgovor