Voćni glasnici leta, kajsije su često dostupne na pijacama pre drugog koštičavog voća. Najčešće se gaje u toplim južnim krajevima, ali zahvaljujući novim "tvrđim" sortama koje su se razvile u poslednjih nekoliko godina, ovo meko, mesnato voće sada se može brati i u hladnijim klimatskim uslovima.
Da li zbog boje, mirisa ili ukusa, kajsije su, uz breskve i bobičasto voće, vrhunsko letnje voće koje volimo da sačuvamo i od njih napravimo slatku zimnicu. Ako planirate da sačuvate kajsije ili bilo koje voće uopšte, uverite se da je sav kuhinjski pribor koji koristite čist.
Za vrhunski ukus i aromu potražite sortu Blenhajm i kajsije koje su blago mekane na dodir (ali ne i kašaste). Nezrele kajsije stavite u papirnu kesu i ostavite na sobnu temperaturu 1 - 2 dana. Delikatno voće će i dalje sazrevati brže od drugog koštičavog voća, pa uživajte u kajsijama odmah ili ih čuvajte u frižideru do 3 dana.
Zimnica od kajsija
Osim za pravljenje džemova, marmelada i pekmeza, volimo da ga koristimo i u pripremi sokova, a suve kajsije su važan deo naše svakodnevne ishrane. Ispod je lista svih vrsta zimnica koje možete da napravite od kajsija.
Priprema kajsija
Glenglo, Krestheven, Džon Boj, Loring, Redheven i Sunhaj su samo neke od sorti kajsija idealnih za dalju preradu. Elberta je manje prihvatljiva jer ima manje kiseline u poređenju sa tradicionalnim žutim sortama, ali većina sorti kajsija je pogodna za konzerviranje i zamrzavanje. Za duže čuvanje kajsije preporuča se zamrzavanje, ali kuvanjem ćete dobiti slatke namaze i sirupe u kojima možete da uživate i tokom zime. Priprema kajsija za zimnicu nije komplikovana, a vama ostaje izbor kako ćete dalje prerađivati. Postupak pripreme je isti za sve vrste konzerviranja.
Izaberite zrelo voće dobrog kvaliteta za svežu potrošnju i pripremite ga za dalju preradu. Uklonite koštice prolazeći nožem oko voća prateći njegov prirodni "šav", zatim nežno uvrnite polovine i uklonite košticu. Ako ne planirate da ih upotrebite odmah, premažite ih limunovim sokom da bi sprečili da meso ploda potamni. Možete da uživate u njima dok su sveže, dok pečenje na roštilju ili kuvanje pojačavaju njihovu prirodnu slatkoću. Ako je u receptu potrebno oguliti kajsije, nožem isecite X na kožici i blanširajte, nakon čega će se koža bez teškoće oguliti, a zatim koristite za dalju obradu.
Sušenje kajsija
Dehidriranje i sušenje kajsija će vam dati zdrave grickalice koje je lako čuvati. Nije nepoznato da su suve kajsije zdrave za organizam, zbog čega se nalaze na listi najpopularnijih voća za dehidraciju, a na vama je da izaberete da li volite potpuno suve kajsije ili sočne sušene kajsije slične suvim šljivama ili suvom grožđu.
Kajsije se mogu sušiti u dehidratoru, rerni, mikrotalasnoj pećnici ili na suncu, a procesi su detaljno opisani u članku - Suve kajsije. Imajte na umu da ćete za sušenje morati da odvojite 4 - 14 sati, iako je većinu toga lako pratiti, dok će sušenje na suncu da traje i do nekoliko dana, u zavisnosti od veličine kriške kajsije i sorte.
Osnovni postupak sušenja obuhvata pranje kajsija, čišćenje i potapanje u limunov sok koji će sprečiti da kajsije poprime ružnu braon boju, slaganje na poslužavnike ili limove u jednom sloju bez dodirivanja i izlaganje temperaturi od 50 - 60°C.
Blanširanje kajsija
Da biste ogulili sveže voće kao što su kajsije, breskve itd., moraćete da ih blanširate. Proces nije težak i zahteva veoma kratko vreme. Šerpu napunite vodom i stavite na šporet dok ne provri, u drugoj šerpi pripremite led koji se prelije hladnom vodom, a koji će poslužiti da se u kajsijijama nakon vađenja iz ključale vode zaustavi kuvanje.
Kajsije dobro operite, isecite X na dnu kajsije i potopite u ključalu vodu na 30 - 60 sekundi (u zavisnosti od toga koliko je tvrda kora i koju sortu kajsije koristite). Kada se kožica počne odvajati, vreme je da ih izvadite. Odmah nakon vađenja, potopite ih u hladnu vodu i ostavite da se ohlade. Tokom vađenja iz hladne vode, koža treba lako da se skine.
Zamrzavanje kajsija
Pre zamrzavanja kajsije, obavezno ih blanširajte da biste uklonili kožicu. Prepolovite ih, uklonite koštice i ostavite na pola ili isecite na četvrtine. Da biste sprečili potamnjenje mesa, ogulite voće u zakiseljenoj vodi ili ga premažite limunom. Ne zamrzavajte više od 500 g kajsija po vrećici da bi na najbolji način iskoristili tačnu količinu koja vam je potrebna.
Možete ih zamrznuti samostalno ili u šećernom sirupu. Pomešajte i rastvorite 2 i po šolje šećera i pola kašičice askorbinske kiseline ili 3 zdrobljene tablete od 500 mg vitamina C u 4 šolje vode. Dodajte 1 šolju ovog sirupa na svaki kg pripremljenog voća. Čuvajte u plastičnim kesama ili posudama za zamrzavanje i ostavite nekoliko cm prostora da se kajsije šire dok se smrzavaju.
Takođe, ako ne želite da pripremate šećerni sirup, kajsije možete da pomešate sa suvim šećerom.
Pomešajte 1/2 šolje suvog šećera po kg pripremljenog voća. Lagano mešajte dok se šećer ne rastvori ili ostavite da odstoji 15 minuta. Da kajsije ne potamne, pre dodavanja šećera pospite ih limunom. Čuvajte u kesama, etiketirajte i zamrznite.
Foto: Couleur / Pixabay
Ostavite odgovor