Često se pominje da su prirodni sokovi bogati raznim vitaminima i dobri za zdravlje celog organizma. Ističe se da su domaći sokovi, napravljeni sa malo šećera i aditiva, bolji od onih koje kupujemo u prodavnicama za koje kažu da sadrže 50% voća.
Samo jedan od zdravih sokova koje možemo sami proizvesti je sok od brusnice. Ukusan i aromatičan, pravi je hit kao prilog ili kao osveženje posle napornog radnog dana, a pun je i vitamina i minerala koji su potrebni za održavanje dobrog funkcionisanja organizma.
Donosimo vam nekoliko recepata za pravljenje ovog ukusnog soka, klasičan recept za sok od brusnice, recept za sok od brusnice bez šećera, a tu je i jednostavan recept sa vrlo malo sastojaka bez kuvanja.
Priprema brusnica
Brusnice su dobro rasprostranjene u svetu, mogu da rastu u hladnim predelima jer su otporne na niske temperature, ali ipak vole sušu i sunce. Postoji više vrsta brusnica, nekoliko zaštićenih i nekoliko vrsta koje se koriste u preradi. Za naše krajeve je interesantno da ih delimo na američku i evropsku brusnicu.
Berba brusnice je često ručna zbog nepravilnih oblika koje poseduju grmovi ove biljke. Često se grane podižu u visinu da bi se olakšalo branje plodova. Ako se plodovi beru mehanički, kidaju se grane te nastaju oštećenja na plodovima i samoj biljci. Početak berbe je tokom avgusta, a zbog raznovrsnosti vrsta možemo ih naći na pijacama do zime.
Kupovina brusnice je češća od uzgoja, posebno u našim krajevima. Brusnice se često uvoze iz raznih evropskih zemalja i njihova cena može da bude nešto skuplja od ostalih vrsta voća, ali ih se zbog zdravstvenih svojstava isplati kupiti.
U slučaju brusnice retko možemo da kupimo lokalno, pa je preporučljivo da je najbolje da prvo pročitamo odakle dolazi brusnica i prouči na koji je način bila skladištena.
Recepti
Kupovni, prirodni sokovi, često mogu da budu brašnasti i ne tako ukusni kao domaći. Ono što svi znamo jeste da zdravije nije uvek finije nego nezdravo upravo zbog raznih aditiva koji se stavljaju u sokove, ali mi vam donosimo recepte za ukusne i zdrave sokove od brusnice u kojima će uživati i mladi i stari.
Ako želite da svoj sok sačuvate što je duže moguće, potrebno je da koristite sveže bobice za pravljenje soka. Takođe je potrebno da obratite pažnju na njihovu starost tokom kupovine samih plodova. Najbolji plodovi za preradu su oni sa glatkom i sjajnom kožicom i okruglog oblika.
Sok od brusnice je bogat vitaminima i mineralima i zato se ne preporuča konzumacija više od 2 - 3 čaše ovog soka dnevno.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sok od brusnice
Klasična receptura otkriva potpunu aromu brusnice, bez ikakvih drugih dodataka ili ukusa. Ovo je recept na kome su radili naši preci i kojim su zaustavljali mnoge bolesti. Od sastojaka navedenih u receptu dobićete oko 2 litra soka od brusnice.
Sastojci
- 200 g svežih brusnica
- 2 l vode
- 120 g šećera
Priprema
- Bobice sortirajte i operite te mikserom ili blenderom preradite u kašu.
- Od dobijene kaše od bobica iscedite sok od brusnice.
- Prokuvajte vodu, dodajte šećer i prelijte prethodno isceđenim sokom.
- Kuvajte na tihoj vatri 5 minuta, dodajte kašu i kuvajte još 5 minuta.
- Sklonite sa vatre, poklopite i sipajte u flaše 15 - 20 minuta nakon kuvanja.
- Ohladite i procedite kroz dupli sloj gaze.
Sok od brusnice bez šećera
Ako želite svoj sok na potpuno zdrav način, ovo je recept za vas. Ukusan sok od brusnice bez šećera i aditiva oduševiće vas, a pomoći će vam i ako se borite sa viškom kilograma. Ovaj recept daće vam 1 litar soka od brusnice.
Sastojci
- 1 kg brusnice
- 1 l vode
- Sok od jednog limuna
Priprema
- Operite brusnice i izmiksajte u blenderu sa 100 ml vode.
- Stavite u šerpu i dodajte limunov sok i drugu vodu.
- Kada sve pomešate, napraviće se pena koju treba da skinete, poklopite šerpu i ostavite na hladnom 24 sata.
- Posle 24 sata sok od brusnice procedite kroz vlažnu gazu i kuvajte na srednjoj vatri 20 minuta.
- Pena će se redovno pojavljivati, tako da je sklanjajte.
- Vrući sok sipajte u vruće flaše i dobro zatvorite.
- Ostavite da odstoji 24 sata i nakon toga sok će biti spreman za konzumiranje.
Sok od brusnice bez kuvanja
Ako niste tip osobe koja ima vremena ili voli da stoji dugo za šporetom i kuva, donosimo vam recept za sok od brusnice bez kuvanja koji će vas osvojiti na prvu. Sve što je potrebno je malo vremena i par sastojaka. Po ovom receptu dobićete 1 litar soka od brusnice.
Sastojci
- 1 kg brusnice
- 1 kg šećera
Priprema
- Bobice operite i očistite od prljavštine.
- Pomešajte pola količine granulisanog šećera i sve brusnice.
- Pažljivo pomešajte bobice sa šećerom dok ne postane glatka smeša.
- Ostavite nekoliko sati na sobnoj temperaturi.
- Sterilizirajte male staklene tegle sa poklopcima.
- Sipajte pire od brusnice u tegle, ostavljajući 1 - 2 cm prostora od ivica same tegle.
- Napunite tegle preostalim šećerom do vrha.
Upotreba u kuhinji
Same brusnice mogu dugo da se čuvaju na sobnoj temperaturi, ali ako želimo da ih čuvamo par meseci, najbolje ih je staviti u frižider i zamrznuti. Mogu se koristiti za pravljenje raznih kolača, džemova, marmelade, sokova i slično.
Sok od brusnice treba dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu kao i svaku drugu zimnicu, a nakon otvaranja čuvati u frižideru da ne bi došlo do kvarenja. Domaći sokovi često znaju da posle nekog vremena izgube na intenzitetu, a sok od brusnice je najbolje piti prvih dana nakon pravljenja jer u tom periodu ima najviše lekovitih svojstava.
Pored toga što se koristi kao napitak, koristi se i kao lek za ublažavanje problema sa desnima i zubima uopšte. Kao sok, jedan je od glavnih izvora vitamina i dobar je dodatak svakom obroku.
Same brusnice se koriste na mnogo načina, kako u proizvodnji sokova, tako i u proizvodnji likera, vina, džemova i marmelada.
Lekovita svojstva
Brusnica je poslednjih godina na vrhu liste najzdravijih namirnica u ljudskoj ishrani. Prva lekovita stvar u ovoj biljci je velika količina antioksidanata u njenom sastavu. Poznato je da antioksidansi pomažu u borbi protiv stresa i očuvanju tela.
Izuzetno je niskokalorična namirnica visoke energetske vrednosti. Koliko je ova biljka dobra za naše zdravlje govori nam sastav brusnice.
Brusnica sadrži veliki broj vlakana, vitamina i minerala, od kojih su najčešći vitamini B, vitamin C i vitamin A, a od minerala sadrži kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe i bakar. Pored svojih antioksidativnih svojstava, pomaže u oslobađanju od stresa, a često se koristi i kao lek za upale, grip i prehladu.
Stari Indijanci i Rimljani koristili su ovu biljku kao lek za loše varenje, infekcije urinarnog trakta i slično, a za iste stvari se ova biljka koristi i danas. Često se koristi za problem gubitka apetita.
Sok od brusnice sadrži supstance koje sprečavaju širenje bakterija po celom telu, posebno u sprečavanju širenja upala. Pokazuje svoj efekat već tokom prvih 8 sati nakon ispijanja pola litra soka. Često se preporuča osobama koje imaju problema sa pražnjenjem bešike. Za prevenciju određenih bolesti preporuča se svako jutro popiti jednu čašu soka od brusnice.
Izvor:
- Dróżdż, Paulina et al. "Evaluation of Bioactive Compounds, Minerals and Antioxidant Activity of Lingonberry (Vaccinium vitis-idaea L.) Fruits." Molecules (Basel, Switzerland) vol. 23,1 53. 26/12/2017, doi:10.3390/molecules23010053
- Tapiainen, Terhi & Jauhiainen, H & Jaakola, Laura & Salo, J & Sevander, J & Ikäheimo, Irma & Pirttilä, Anna Maria & Hohtola, A & Uhari, M. (2011). Biofilm formation and virulence of uropathogenic Escherichia coli in urine after consumption of cranberry-lingonberry juice. European journal of clinical microbiology & infectious diseases : official publication of the European Society of Clinical Microbiology. 31. 655-62. 10.1007/s10096-011-1355-2.
Foto: Evan Wise / Unsplash
Ostavite odgovor