Proces pravljenja ukusnog likera od jagoda nije komplikovan i oduzet će vam samo vreme. Da biste ga napravili, birajte samo zrele crvene i čvrste baštenske ili šumske jagode.
Iako se kod nas ne pravi tako često kao neki drugi likeri poput likera od oraha ili trešanja, liker od jagoda ima posebnu, prijatnu i neodoljivu aromu.
Priprema jagoda
Za pripremu likera važno je odabrati dobre sorte. Koriste se dve najosnovnije vrste: šumske jagode i baštenske jagode.
Jagode za liker je potrebno brati pre potpunog sazrevanja, a računa se da je to kada je 1/4 ploda još zelena, a ostatak crven. Berba počinje krajem maja meseca i traje ceo jun, a kod nekih sorti i do početka jula.
Preporučljivo je brati ih dok je suvo vreme, tako da se plod pažljivo otkine sa celom stabljikom. Na ovaj način manje će se oštetiti i plod i sama biljka. Ako prerada nije u kratkom roku, treba ih čuvati na temperaturi -5 - 0°C. Na ovaj način im se produžava vek trajanja, pa se mogu čuvati i do 30 dana.
Ako nemate svoju baštu, sve veće prodavnice ili pijace nude jagode od ranog proleća do kasnog leta, samo pazite da ne kupite prezrele i oštećene plodove.
Recepti
Pripremili smo jednostavan recept za pravljenje domaćeg likera, a sve što vam treba su četiri sastojka i malo dobre volje. Pored domaćeg likera, donosimo i liker bez šećera.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Liker od jagoda
Definitivno najjednostavniji recept za klasični liker od ova 4 sastojka sa navedenim odnosima će rezultirati 1,5 l ukusne tečnosti.
Sastojci
- 0,5 kg jagoda
- 0,5 l vode
- 0,4 kg šećera
- 0,5 l domaće rakije
Priprema
- Jagode je potrebno prvo oprati, pa iseći na manje komade i staviti u teglu.
- Ređajte red jagoda, red šećera i ponavljajte postupak dok ne potrošite jagode.
- Na kraju sve sastojke prelijte rakijom.
- Zatvorite teglu i ostavite je na sunčanom mestu.
- Smešu treba povremeno protresti.
- Posle 3 nedelje dodajte šećer koji ste prokuvali u 1 l vode.
- Sve zajedno treba flaširati i ostaviti da odstoji najmanje 3 meseca.
Liker od jagoda bez šećera
Za sve one koji iz nekog razloga ne smeju ili ne žele da koriste šećer, najlakše je umesto šećera staviti med. Ako pratite naš recept, dobićete otprilike 1 l likera.
Sastojci
- 0,5 kg jagoda
- 0,5 l rakije (jabukovača, vinova loza)
- 3 - 5 grančica mente
- 2 - 4 dl meda
Priprema
- Operite i očistite jagode.
- Stavite ih u sterilisanu teglu sa širokim otvorom, dodajte mentu po želji i prelijte domaćom rakijom.
- Teglu dobro zatvorite i ostavite da odstoji najmanje 3 nedelje, najbolje na tamnom mestu.
- Nakon što odstoji, uzmite gazu i procedite tečnost kroz nju.
- Dodajte med i promešajte, pa ostavite da stoji još 4 nedelje. Za to vreme teglu treba povremeno protresti da se sve dobro izmeša.
Liker od jagoda sa votkom
Ako nemate domaću rakiju, liker se može pripremiti i sa kupovnom votkom. Imajte na umu da je ovaj liker malo jači, ali pozitivna strana je što bolje zadržava ukus jagode. Ako pratite naš recept, dobićete otprilike 1 l likera.
Sastojci
- 0,5 kg jagoda
- 0,5 kg šećera
- 250 ml votke (40 - 45%)
Priprema
- Operite i očistite jagode od oštećenih delova, pa ih prepolovite.
- U teglu, koju ste prethodno sterilisali, dodajte red jagoda, pa red šećera, i tako ređajte jagode i šećer dok ih ne potrošite sve.
- Čvrsto zatvorite teglu i protresite. Ponovite ovo nekoliko puta.
- Ostavite teglu na toplom mestu (temperaturi višoj od 20°C) 10 - 12 dana.
- Posle toga dodajte preostali šećer i votku.
- Teglu dobro zatvorite i protresite nekoliko puta da se smeša ujednači.
- Čuvajte na tamnom i hladnom mestu oko 2 nedelje.
- Ako želite bistar liker, procedite ga kroz gazu i sipajte u sterilisanu teglu. Ako više volite gušću smešu, preskočite ovaj korak.
Upotreba u kuhinji
Liker od jagoda pripremljen po našim receptima treba čuvati na tamnom mestu, najbolje u frižideru. Na ovaj način liker možete da čuvate 3 godine.
Ako to nije moguće, sobna temperatura je takođe dobra, ali se time smanjuje vek trajanja. Pokušajte da ga popijete u roku od 12 meseci.
Većina ljudi konzumira jagode u svežem obliku potopljene u šećer, ali se tradicionalno prerađuju u džemove, marmelade, vina, sladolede, sosove i naravno likere, da bi im se produžio vek trajanja i kako bi ovo ukusno voće moglo da se konzumira i van sezone.
Foto: Mona El Falaky / Pixabay
Ostavite odgovor