Jagode su mnogima najdraže voće, o čemu svedoči njihova popularnost širom sveta, a sladak ukus svežih jagoda je jednostavno neprocenjiv. Njihovu aromu možete još više da naglasite pripremanjem domaćeg soka. Uz malo truda i vremena, dobićete osvežavajuće i zdravo piće kojim ćete impresionirati svoje goste, a od njega možete da napravite i domaći koktel od jagoda.
Kao što postoji nekoliko načina da uživate u soku od jagode, postoji nekoliko metoda i da ga pripremite. Slede nekoliko korisnih saveta kako da pripremite piće po svom ukusu. Pratite recepte i uživajte u sopstvenom, domaćem soku od jagode.
Priprema jagoda
Jagode se uzgajaju za potrošnju i za preradu u smrznuto ili konzervisano bobičasto voće ili kao sirup/sok. Obzirom na njihovu kvarljivu prirodu i verovatnoću mehaničkog branja, uglavnom se gaji u blizini mesta gde se prerađuje. Beru se direktno u male korpe, a zatim obrađuju. Veoma su kvarljive i zahtevaju hladno i suvo skladištenje.
Tokom kupovine tražite jarko crvene plodove. Jagode ne sazrevaju nakon što su ubrane, tako da ono što vidite je ono što dobijate. Pazite i na listove, uvek birajte one plodove koje imaju sveže zelene listove jer će posle berbe zeleni listovi početi da se suše i venu. Što su plodovi stariji, to će listovi izgledati uvenutije.
Sveže zeleno lišće znači da su i plodovi sveži. Potražite mesnatije jagode jer imaju više prirodnog soka koji će da obogati vašu zimnicu. Ako plodovi počnu da izgledaju “suvi” ili smežurani, to znači da su stari. Različite sorte jagoda rastu u različitim veličinama, a na samu veličinu ploda utiču vremenske prilike i uslovi uzgoja. Manje jagode su često slađe, ali veće daju puno više soka.
Obratite pažnju na znake buđi jer stari i pogrešno skladišteni plodovi brzo počinju da trunu. Ako vidite jedan buđavi plod u kutiji, verovatno ih ima još nekoliko. Buđ na plodovima znači da počinju da se raspadaju. Čak i ako većina jagoda u kutiji nije buđava, verovatno sve počinju da propadaju. Pogledajte plodove sa vrha i dna kutije. Ponekad se "loše" jagode mogu sakriti na dnu kutije, pa se uverite da su svi plodovi koje vidite sveži, zreli i crveni.
Recepti
Ako želite da napravite ukusan domaći sok od jagoda onda imamo pravu poslasticu za vas. Razne varijacije soka se služe kao osvežavajuće piće obogaćeno vitaminom C i antioksidansima. Slede tri isprobana recepta od kojih možete da napravite sok od jagode.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od jagoda
Domaći sok od jagoda je mirisan, ukusan i savršen za one koji uživaju u slatkoći jagoda. Možete da ga napravite koristeći samo 3 sastojka, a od količina navedenih u receptu dobićete oko 400 ml soka.
Sastojci
- 400 g jagoda
- 240 ml vode
- 1 kašika šećera
- sok od 1/2 limuna
Priprema
- Jagode operite, očistite i isecite ih na komade.
- U blender stavite jagode, šećer i limunov sok.
- Mešajte dok ne dobijete kompaktnu i kremastu smešu.
- Dodajte vodu i mešajte još nekoliko minuta.
- Stavite cediljku ili čistu gazu preko činije i procedite sok.
- Poslužite ga odmah ili sipajte u staklenu flašu i držite u frižideru. Takođe možete i da ga zamrznete u kalupima za led i po potrebi odmrznete.
Sok od jagoda i limuna
Oštrina i kiselost limuna i slatkoća jagoda daju sok koji nećete moći da prestanete da pijete. Limun takođe pomaže u održavanju svežine soka i on će trajati duže. Ovim receptom dobićete oko 500 ml soka.
Sastojci
- 400 g jagoda
- 2 kašike šećera
- prstohvat soli
- 1 kašičica limunovog soka
- 500 ml vode
Priprema
- Operite jagode pod hladnom vodom i očistite. Ako koristite zamrznute jagode, sačekajte da se odmrznu.
- U blender stavite jagode, limunov sok, šećer, so i vodu. Sol je opciona, iako dodavanje soli pomaže u naglašavanju slatkoće soka. Ako pokušavate da ograničite unos soli iz zdravstvenih razloga ili ličnih preferencija, onda je nemojte dodavati.
- Količina šećera koju koristite zavisi od ukusa. Jagode mogu da budu dovoljno slatke tako da nećete trebati puno šećera.
- Mešajte sok minut-dva dok ne dobijete smešu sličnu pireu.
- Probajte i vidite da li je dovoljno sladak. Po potrebi prilagodite ukus - ako nije dovoljno slatko dodajte još šećera, a ako je preslatko dodajte vode.
- Procedite sok da uklonite pulpu i semenke. Ovaj korak je opcioni, ali ako više volite ukus soka bez pulpe, pre serviranja sipajte sok kroz cediljku sa sitnom mrežicom.
- Stavite cediljku preko bokala za sok i sipajte direktno u činiju za serviranje.
- Možete da ga ohladite na nekoliko sati pre serviranja ili dodajte kockice leda u čašu i odmah poslužite.
Za duže skladištenje sok možete da zamrznete u kalupu za led, a zatim ga prebacite u kesu. Na taj način možete da odmrznete onoliko soka koliko vam je potrebno.
Sok od jagode, krastavca, šargarepe i jabuke
Ovaj osvežavajući, zdravi sok od jagode i krastavca sa šargarepom i jabukom savršeno je svakodnevno piće puno vitamina. Od ove količine sastojaka dobićete oko 400 ml soka. Ako želite više soka, povećajte sastojke.
Sastojci
- 50 g jagoda
- 50 g šargarepe
- 1 jabuka
- 1 sveži krastavac
Priprema
- Operite, očistite i narežite voće i povrće.
- Stavite sve sastojke u blender.
- Mešajte dok ne dobijete tečnu smešu.
- Veću činiju prekrijte gazom i sipajte smešu u sredinu.
- Sakupite ivice tkanine u jednu ruku, a drugom rukom uvijte i stisnite snop da biste izvukli sav sok.
- Poslužite ga ohlađen ili sa ledom.
Ako napravite veću količinu soka, možete da ga zamrznete u kalupu za led, pa kockice prebacite u kesu radi lakšeg čuvanja i po potrebi odmrznite onoliko koliko vama treba.
Upotreba u kuhinji
Čim završite sa pripremom, sveži sok će vam ostati svež oko 24 sata. Ali to takođe može zavisiti od načina na koji ga čuvate ili vrste sokovnika koji ste koristili. Zbog toga drugi mogu da zadrže svoj sok svež i hranljiv 2 - 3 dana ili do 72 sata.
Držite ga u frižideru da bi što duže ostao svež. Koristite staklene tegle. Plastične posude takođe mogu da budu opcija, ali u većini slučajeva nisu dovoljno dobre za čuvanje soka. Plastika takođe obično sadrži hemikalije koje mogu da budu štetne po vaše zdravlje. Zbog toga je čuvanje sokova u teglama mnogo bolja opcija jer ne propuštaju vazduh i smanjuje se rizik od oksidacionih procesa koji mogu da dovedu do stvaranja bakterija.
Da biste sprečili da sok izgubi svežinu i hranljivu vrednost, napunite tegle do vrha ili ostavite što je moguće manje prostora. Ovo će vam omogućiti da istisnete vazduh iz tegle i tako sprečite oksidaciju soka. Čuvanje u frižideru je jedan od efikasnih načina da se to uradi. Ne ostavljajte ga na otvorenom duže vreme da biste sprečili kvarenje usled izlaganja kiseoniku. Takođe, obavezno dobro zatvorite poklopac na tegli pre nego što je stavite u frižider.
Ako želite da sok sačuvate do 6 meseci, možete sok i da zamrznete. Koristite kalupe za led, zamrznite, a zatim prebacite u kese. Međutim, imajte na umu da što se duže čuva u zamrzivaču, hranljiva vrednost se polako razgrađuje i na kraju propada, zbog čega nije idealna opcija, ali je bolje nego baciti ostatak soka. Pored gubitka hranljivih materija, postoji mogućnost da dođe do promene ukusa i da ne bude tako ukusan.
Sok od jagode možete da koristite kao podlogu za krem torte i pite. Ako povećate količinu čvrstih sastojaka, a smanjite količinu vode, dobićete ukusan smuti.
Možete da ga dodate i u koktele i druga pića. Jagode se odlično slažu sa kupinama i malinama. Takođe možete da koristite i povrće kao što su krastavac, šargarepa i spanać.
Saveti
Ne preskačite korak sterilizacije boca jer se sok od jagode ne može dugo čuvati, a sterilizacija sprečava da se pokvari. Kada cedite sok ili mešavinu od jagode, koristite sitno sito da biste uhvatili sitne semenke. Pre nego što pripremite sok, ostavite zamrznute jagode da se odmrznu oko 30 minuta.
Foto: Milada Vigerova / Unsplash
Ostavite odgovor