Danas kompote možemo naći na skoro svim policama u ostavama i podrumima, zajedno sa svim ostalim kiselim zimnicama. Ako vam nakon pripreme džemova, marmelada i pekmeza ostane voće koje ne želite da zamrznete ili jednostavno više nemate mesta u zamrzivaču, napravite kompot. Ovo je zaista odličan način za čuvanje voća za zimu bez smrzavanja.
Pošto su se kompoti oduvek pravili u domaćinstvima, recepti su se često menjali i modernizovali. Ako želite da vratite ukusna sećanja iz detinjstva, donosimo vam osnovne recepte za pripremu kompota od različitih vrsta voća, recepte bez šećera prilagođene onima koji brinu o ishrani i modernije varijante kompota kombinovane sa raznim začinima i voćem.
Šta je kompot
Kompot je dezert pripremljen od komada voća koji se kuva u šećernom sirupu. Šećerni sirup je bezalkoholni sirup koji se dobije kuvanjem šećera u puno vode, u koju se dodaje voće i u njemu se kuva ili se preliva preko naslaganog voća u tegle. Za pripremu kompota najčešće se koristi celo voće kao što su jagode i trešnje ili polovine jabuke, breskve i kajsije.
Širom sveta je deo kulinarske kulture , a posebno je popularan u oblastima u kojima su zime duge i gde stanovnici na ovaj način pripremaju voće da bi ga sačuvali za zimu. Osamdesetih godina, pojavom sokova i bezalkoholnih pića, kupovina kompota postala je manja, ali njihova priprema u domaćinstvima postala sve popularnija.
Odnosi koji se koriste u pripremanju kompota su da se na 1 kg voća dodaje 1/2 kg šećera i kuva u 1 dl vode. Ako se šećer menja sa stevijom, potrebno je obratiti pažnju na količinu jer je sam list stevije 30 - 40 puta slađi od belog šećera, a ekstrakt do 300 puta slađi od belog šećera.
Kako se pravi kompot
Proces pripreme kompota
Za kuvanje kompota biće vam potrebno sveže ili suvo voće koje se kuva u gustom šećernom sirupu sa ili bez začina. Voće se kuva dok ne postane mekano, a za pripremu se može koristiti ili jedna ili više vrsta voća, a poslužuje se hladno ili toplo, ovisno o ukusu.
Pripremanje kompota je veoma jednostavno, a najvažniji sastojak je sveže, sezonsko voće. Takođe možete da koristite i smrznuto ili suvo voće. Prvo se u šerpu sipa voda koja se zagreva do ključanja, a zatim se dodaje šećer. Količina šećera u kompotu zavisi od slatkoće voća koje se kuva. Kada se šećer otopi i postane providan, možete da dodate začine po svom ukusu, a zatim se dodaje voće. Umesto šećera možete da koristite i med, ali on se dodaje na kraju, kada je voće već skuvano.
Da bi se sačuvao najveći mogući procenat vitamina i hranljivih materija iz voća, ne preporuča se dugo kuvanje voća. Ako planirate da pravite kompot od suvog voća, nije ga potrebno kuvati. Suvo voće možete da stavite u tegle i prelijete vrelim šećernim sirupom. U ovom slučaju, kompot mora da stoji u sirupu najmanje 8 sati pre konzumiranja. Istom metodom možemo konzervisati i smrznuto voće.
Kompot se priprema tokom cele godine, a voće konzervisano ovom metodom može se čuvati i do nekoliko godina bez gubitka korisnih svojstava ili kvarenja. Sve kompote treba pasterizovati zagrevanjem na visokim temperaturama na 80 - 100°C da bi se uništili štetni mikroorganizmi i sprečilo kvarenje.
Foto: Michal Jarmoluk / Pixabay