Dunja je prelepo i mirisno voće koje se kuvanjem može pretvoriti u ukusan i zdrav desert. Zbog tanina je dunja skoro pa nejestivo voće, ali termičkom obradom i dodatkom šećera ili meda postaje prava poslastica.
U plodovima i semenkama dunje se nalazi čitavo bogatstvo lekovitih materija zbog čega su simbol plodnosti i zdravlja, a u nastavku donosimo savete i recepte kako napraviti kompot od dunje
Priprema dunje
Plodovi dunje rastu na istoimenom drvetu koje može da naraste i do 6 m u visinu. Može da se gaji kao grm srednje veličine ili drvo, a pripada porodici ruža. U svetu ima nekoliko stotina sorti dunja, dok se za uzgoj koristi samo desetak. U našim predelima najčešće se uzgaja šest vrsta dunja, od kojih su tri najpopularnije za izradu zimnice: ivranjska, rasinjska i leskovačka.
Plodovi sazrevaju u oktobru, ali sezona berbe počinje u septembru. Važno je brati pre prvih mrazeva, najbolje kada plod još nije potpuno žute boje jer skoro nezreo adržava veću količinu pektina nego kad je zrela.
Tokom berbe, sa plodovima treba pažljivo jer ako se oštte počinju veoma brzo da trunu. Dunja svake godine obilno rađa, zbog čega je zahvalna voćna kutlura za gajenje. Cvetaju dosta kasno, pa retko pate zbog prolećnih mrazeva. Za pripremu kompota biraju se zdrave žute dunje. Meso mora da bude potpuno žuto bez smeđih mrlja.
Recepti
Kompoti se prave od svih vrsta voća, komadića ili celog voća u šećernom sirupu konzervisani pasterizacijom. Šljive, kruške i jabuke se dobro kombinuju sa dunjom, a kompot se može jesti hladan ili topao.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći kompot od dunja
Ako želite da isprobate kompot od dunja na starinski način ovo je recept za vas. Dobićete 5 većih ili 10 manjih staklenki kompota.
Sastojci
- 5 kg dunje
- 0,5% limunske kiseline (objašnjeno u pripremi)
- 3,2 l šećernog sirupa (0,96 kg i 2,24 l vode)
Priprema
- Cele dunje prethodno blanširajte 2 - 3 minuta da biste ih lakše ogulili.
- Posle blanširanja isecite ih na kriške i prokuvajte vodu u koju ste prethodno dodali 0,5% kiseline (5 g limunske kiseline na 1 litar vode).
- Stavite kriške dunje u vodu i kuvajte 2 - 3 minuta.
- Ocedite dunje i stavite u suve, sterilisane tegle.
- Prokuvajte šećer i vodu i ohladite na 60°C.
- Napunite tegle ohlađenim sirupom, a zatim zatvorite i pasterizujte na 90°C.
Kompot od dunje bez šećera
Plodovi dunje zahtevaju toplotnu obradu da bi bili jestivi, ali je moguće izbeći beli šećer dodavanjem meda, agavinog ili javorovog sirupa. Ovim receptom dobićete jednu manju teglu kompota..
Sastojci
- 1 veća dunja
- 1 kašičica cimeta
- 3 kašike meda
- 1 l vode
Priprema
- Dunje operite, ogulite i iseckajte na manje komade.
- Pospite cimetom i ostavite da stoji 2 -3 minuta.
- Ovako pripremljenu dunju stavljajte u vodu i tek kada prokuva dodaje se med.
- Kuvajte još 5 minuta na nižoj temperaturi, a zatim ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
- Napunite tegle i pasterizujte 30 minuta.
Kompot od dunje sa vanilom
Jedan od varijanti za pravljenje kompota od dunje je svakako dunja kombinovana sa vanilom. Od sastojaka iz ovog recepta dobićete 2 manje ili 1 veću teglu kompota.
Sastojci
- 1 kg dunje
- štapić vanile
- 4 l vode
- 300 g šećera
Priprema
- Dunje operite, ogulite i isecite na 4 dela.
- Koru i koštice stavite u hladnu vodu i kuvajte pola sata nakon čega suvi ostatak iscedite kroz sito.
- Sok ponovo prokuvajte sa šećerom.
- Dunje stavite u sok i kuvajte u otvorenom loncu dok ne postanu crvenkaste.
- Dunje izvadite i poređajte u tegle dok se sok kuva još 10 minuta.
- U svaku teglu stavite komad vanile i sve prelijte vrućim sokom.
- Zatvorite tegle i pasterizujte 15 minuta na 75°C.
Kompot od dunje i jabuke
Dunje su dalji rođaci jabuka i po mnogim karakteristikama veoma slične voćne kulture, pa ne čudi što se ukusi odlično slažu. Od sastojaka u receptu dobićete jednu manju teglu kompota, ali se navedene količine sastojaka mogu povećati.
Sastojci
- 2 dunje
- 2 jabuke
- 4 kašičice šećera
- sok od limuna
- 1 l vode
Priprema
- Jabuke i dunje operite, ogulite i naseckajte.
- U šerpi zagrejte vodu, šećer i limunov sok dok ne prokuva, a zatim dodajte seckane jabuke i dunje.
- Kompot kuvajte još 15 minuta na nižoj temperaturi ili slabijoj vatri, a zatim ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
- Napunite tegle i pasterizujte 30 minuta.
Upotreba u kuhinji
Dunja je idealno voće za konzerviranje i pripremu zimnice. Sadržava visoku kkoncentraciju tanina i pektina, zbog čega plodovi mogu da zadrže svoj ukus, boju, izgled i konzistenciju najmanje 2 meseca nakon berbe (na vazduhu), dok se kao kompot mogu skladištiti najmanje do februara ili čak i do 24 meseca.
Kompot treba kuvati dovoljno dugo, ali i ne predugo da bi voće zadržalo hranljive materije. Tvrdo voće poput dunje treba iseći na manje komade, a zatim preliti šećernim sirupom (šećer se kuva u vodi). Voću se uvek dodaje vrući sirup. Tokom punjenja tegli važno je da vodite računa da ne budu napunjene do vrha, već najmanje 2 cm ispod oboda, a tegle tokom punjenja treba dobro protresti da bi se voće bolje slagalo i izbegao nepotreban vazduh.
Za pasterizaciju ili prekuvavanje možete koristiti veću činiju obloženu novinskom hartijom ili krpama u koju zatim stavljate hladnu ili mlaku vodu. Tegle takođe možete da obložite krpom ili papirom kako se ne bi dodirivale. Voda za pasterizaciju koja se dodaje u posudu u kojoj su tegle već složene mora doseći samo polovinu tegli. Vreme pasterizacije počinje od momenta kada voda u loncu prokuva, a zatim temperatura padne. Pasterizacija dunje traje 30 minuta.
Pre skladištenja, obavezno treba proveriti da li su tegle dobro zatvorene, zatim se obeležavaju i skladište na hladnom i tamnom mestu, po mogućstvu na ujednačenoj temperaturi. Nakon nedelju dana, poklopci i celofan na teglama se ponovo proveravaju na mogući beli i penasti premaz. U slučaju belog premaza, sadržaj tegle se mora baciti.
Za pripremu bilo kojeg jela od dunje potrebne su veće količine belog kristal šećera zbog procesa konzerviranja voća, što nije najzdravija opcija, ali umesto šećera može se koristiti med ili stevija.
Uvek možete dodati karanfilić, cimet, vanilu ili drugi začin da kompot dodatno zamiriše. Tokom pravljenja kompota kuvanje zavisi od debljine naseckane dunje; deblje kriške - duže kuvanje.
Kompot se posle upotrebljava kao poslastica za decu i odrasle, a posebno odgovara osobama koje su osetljive na kiselinu u voću. Koristi se za kolače, kreme, sladoled, voćne soseve, a od semenki dunje može se pripremiti čaj.
Foto: Ali Eminov / CC
Ostavite odgovor