Dunja je danas, nažalost, zanemareno voće, ali ako želite nešto jedinstveno za svoju baštu, razmislite o sadnji jedne od mnogih različitih sorti dunje. Odlična je namirnica za ppripremanje raznih slatkih zimnica i pića, a sok je samo jedan od načina na koji možete konzumirati ovo voće tokom cele godine.
Ako imate mogućnost doći do ovih prelepih plodova, slede tri recepta za sok od dunje koje morate isprobati. Za sve ljubitelje domaćih proizvoda i recepata savetujemo vam da isprobate i jedan od dole navedenih recepata. Oni koji vole manje slatke sokove, mogu isprobati sok od dunje bez šećera. Takođe vam donosimo i sok za koji vam ne treba konzervans.
Priprema dunje
Postoji nekoliko različitih sorti dunje od kojih možete da pravite ovu ukusnu zimnicu, a to su: vranjska dunja, leskovačka dunja i asenica. Kad je jako zrela, dunja se može jesti sirova, ali nezrela je previše tvrda i treba je prethodno skuvati. Budući da je puna pektina, od dunje se najčešće prave slatko, pekmezi, džemovi, sokovi i kompoti.
Potpuno zrela dunja biće žuta i odiše slatkim mirisom. Treba da počnete sa berbom plodova dunje kada u jesen, u oktobru ili novembru, iz svetlozelene postane zlatnožuta.
Nakon berbe dunje sazrite je na hladnom, suvom i tamnom mestu, svakodnevno okrećući plodove. Ako ste ubrali voće dok je još zeleno, polako ga sazrevajte na isti način 6 nedelja pre upotrebe. Povremeno proveravajte zrelost. Ne čuvajte dunje sa drugim voćem. Kada plod sazri, upotrebite ga odmah. Ako ostavite da stoji predugo, plod postaje kašast. Dunja se može čuvati u frižideru do 2 nedelje, umotana u papirne kese i odvojena od drugog voća.
Tokom kupovine, odaberite čvrste dunje bez većih modrica ili drugih znakova oštećenja. Mali tragovi na koži obično ne utiču na kvalitet ploda. Zrela dunja biće žuta ili zlatna i imaće prijatan miris.
Recepti
Ako tražite nove recepte ili želite prvi put da probate recept za sok od dunje, imate priliku da naučite kako da ga napravite. Ovaj slatki sok je izuzetno jednostavan za pripremu i biće vam potrebno samo par sastojaka.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sok od dunje
Ovaj recept je savršen za potpune početnike u pripremi sokova, kao i za one koji žele da dodaju još jednu aromu u svoju kolekciju domaćih sokova. Plod vašeg truda i vremena rezultiraće oko 2 litra ukusnog soka od dunje.
Sastojci
- 1,5 kg dunje
- 500 g šećera
- 1,80 l vode
Priprema
- Operite dunje, ogulite i nasecakjte na komadiće.
- Stavite dunje i šećer u veliku činiju sa vodom i pustite da prokuva.
- Smanjite vatru i kuvajte lagano još 30 minuta dok voće ne omekša. Povremeno promešajte.
- Pokrijte cediljku gazom i stavite je na veliku činiju. Sadržaj posude sipajte u cediljku i ostavite da se ocedi preko noći.
- Sipajte sok u lonac i pustite da prokuva. Zatim po želji dodajte kesicu konzervansa.
- Sipajte sok u pripremljene sterilisane flaše.
Sok od dunje bez šećera
Ovaj recept je idealan za sve ljubitelje kiselih ukusa. Sama dunja je na granici slatkoće i kiselosti. Bez dodatnog šećera dobićete oko 2 litra osvežavajućeg soka.
Sastojci
- 1 kg dunje
- 2 limuna (sok i kora)
- 1 l vode
- 1 kesica konzervansa (opciono)
Priprema
- Obrišite dunje krpom ili peškirom da bi uklonili dlačice, a zatim operite.
- Ogulite ih i naseckajte na sitne komade.
- Pomiješajte dunje u loncu sa korom limuna.
- Prelijte vodom i pustite da prokuva. Zatim smanjite vatru i ostavite da se kuva oko 30 - 45 minuta.
- Povremeno promešajte i na kraju dodajte kesicu konzervansa po želji.
- Ohlađenu tečnost procedite u drugu posudu kroz sito sa gazom. Da iscedite sav sok, iscedite gazu.
- Dobijenu tečnost kuvajte na jakoj vatri još 3 - 5 minuta.
- Sipajte sok u flaše koje ste sterilizovali.
- Čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Sok od dunje bez konzervansa
Dodavanje konzervansa u ovom receptu nije potrebno. Da bi mogli da pijete sok što duže, potrebno ga je pravilno spremiti i čuvati. Od sastojaka u receptu dobićete jednu flašu soka.
Sastojci
- 2 dunje
- 500 g šećera
- sok od 2 limuna
- 500 ml vode
Priprema
- U lonac dodajte šećer, vodu i sok od 1 limuna.
- Iseckajte dunje na male kockice i dodajte ih u lonac.
- Pustite da provri i kuvajte 45 minuta. Dok kuvaju, postaće ružičaste boje.
- Ako dunje nisu jako zrele, pustiće manje soka i neće promeniti boju dok se kuvaju, ostaće žute.
- Prekrijte cediljku sa gazom i stavite preko činije.
- Sipajte sav sadržaj posude u cediljku. Dunje pritisnite kašikom da biste pustili sve sokove. Zatim čvrsto pritisnite rukama da bi sve iscedili.
- Sipajte sokove iz posude u tegle ili flaše i stavite na hladno mesto.
Upotreba u kuhinji
Sok čuvajte u hermetički zatvorenim staklenim teglama ili staklenim flašama. Napunite sok do vrha što je više moguće da bi smanjili izloženost kiseoniku u flaši i spremite ih na tamno i hladno mesto odmah nakon pripreme. U tegle možete da dodate i komad limuna, grejpa ili limete što će pomoći u smanjenju gubitka hranljivih materija povećavanjem sadržaja vitamina C, limunske kiseline i drugih antioksidanata u vašem soku. Sokove uvek čuvajte na hladnom mestu, preporučljivo je koristiti frižider sa vrećama leda da bi smanjili gubitak hranljivih materija.
Tokom pripreme soka od dunje birajte samo zrele dunje. Zbog svog prirodno kiselog ukusa, nezrela dunja u kombinaciji sa limunovim sokom može da rezultiše prevelikom kiselošću. U tom slučaju potrebno je dodati joj još šećera.
Sok od dunje koristi se kao osvežavajuće piće. Dunja je bogata mineralima i vitaminima i svakodnevna konzumacija je dobra za zdravlje. Odlično se kombinuje sa pomorandžom, limunom, kruškom i jabukom. Možete ga koristiti i kao zamenu u receptima sa kruškama i jabukama.
Foto: Imo Flow / Pixabay
Ostavite odgovor