Borovnice su hranljive, zdrave i ukusne, a priprema slatkih zimskih borovnica neizostavan je deo svakog leta. U nastavku možete pronaći ideje i klasične recepte za pripremu zimnice od borovnica, koje će obogatiti vašu ostavu.
Pored namaza, borovnice se koriste za pravljenje domaćeg vina i likera. Nakon termičke obrade važno je pravilno skladištiti zimnicu da bi što duže očuvala ukus. Uživajte u pripremi džemova, marmelada, pekmeza, sirupa i sokova.
Zimnica od borovnice
Saznajte koje borovnice se mogu koristiti za zimnicu, kako se čuvaju i zamrzavaju borovnice, recepti i uputstva za kuvanje, kao i izbor sorti za svaku vrstu zimnice.
Priprema borovnica
Ove delikatne, male bobice volimo da jedemo sveže, ali i pripremljene u ukusnim namazima, pićima, pitama i kolačima. Ako obožavate borovnice, oduševiće vas ukusni sirup ili sok od borovnice koji možete da pijete i tokom zime kada nije njihova sezona.
Ako volite da kuvate sa sirćetom ili sami pravite domaće prelive za salatu, onda će vam se verovatno dopasti činjenica da možete da napravite sirće od borovnice. Lako se pravi i idealan je način da se višak borovnica očuva duže.
Za sve koji vole ukusne namaze poput ukusnih džemova, pekmeza i marmelade, slatka zimnica od borovnice biće odličan izbor za preradu svežih borovnica. Često potcenjeni jer izgledaju sićušno i izgledaju kao da vam treba mnogo, džem i pekmez od borovnica imaju neverovatno bogat ukus, teksturu i slatkoću. Ono što je odlično kod borovnica je to što ne morate da dodajete mnogo šećera i možete da napravite slatku zimnicu od borovnice bez šećera koja je idealna za sve koji preferiraju zdravu ishranu ili ne bi trebalo da konzumiraju beli šećer.
Sušenje borovnica
Ako volite sušeno voće, volećete sušene borovnice. Ako nemate dehidrator, možete ih sušiti u rerni na 125°C oko 4 - 5 sati. Kada ih sušite, s vremena na vreme često ih proveravajte dok ne budete zadovoljni izgledom. Suve borovnice stavite u kese i čuvajte na tamnom i hladnom mestu. Možete ih koristiti kao zdravu užinu ili doručak u kombinaciji sa drugim voćem u ukusnim smutijima.
Ako ste potpuno sigurni da su bobice suve, možete ih čuvati na sobnoj temperaturi. Ako ste sušili borovnice bez blanširanja, osušene ih možete čuvati i u zamrzivaču.
Blanširanje borovnica
Borovnice ne treba blanširati pre bilo kakve dalje obrade. Ali "zvanični" način sušenja borovnice je prvo blanširanje, ali kao i kod pasulja ili graška, nije neophodno.
Ako ste zadovoljni ukusom pasulja i graška nakon odmrzavanja (bez blanširanja) bićete zadovoljni i borovnicama, ali ako želite savršeno osušene borovnice prvo ih potopite u ključalu vodu 3 - 5 minuta, procedite, osušite i zatim pratite proces sušenja.
Zamrzavanje borovnica
Borovnice se mogu zamrznuti na više načina i pogodne su za dalju preradu nakon odmrzavanja. Borovnice operite i osušite, na manji poslužavnik (koji stane u zamrzivač) stavite papir za pečenje i na njih poređajte borovnice u jednom sloju. Stavite u zamrzivač i ostavite da se zamrzne preko noći ili najmanje 12 sati.
Smrznute borovnice čuvajte u posudi za zamrzavanje ili kesi. Ovako zamrznute borovnice možete čuvati u zamrzivaču do 2 godine.
Foto: Pixabay
Ostavite odgovor