Sveži bosiljak ima jak ukus koji se kuhanjem brzo razgrađuje, pa tako osušeni bosiljak ima 3 - 4 puta jači ukus od svežeg bosiljka. Zbog visokog udela vlage, listovi se moraju brzo osušiti da bi se sprečilo stvaranje buđi. Vazduh mora slobodno da cirkuliše sa obe strane lista, a postupak sušenja je jednostavan da ga dulje skladištite.
Sušenje bosiljka u dehidratoru
Dehidratori hrane cirkulišu zagrejani vazduh oko biljke da bi se omogućilo da je biljka ravnomerno suha i bez vlage. Ovaj metod nije odličan samo za sušenje začina i biljaka kao što je bosiljak, već i za konzerviranje povrća i voća.
Upotreba dehidratora za sušenje listova biljaka najpogodnija je metoda sušenja i najčešće se koristi kada trebamo veće količine suhog voća, povrća ili začina. Poređajte listove bosiljka na rešetku dehidratora u jednom sloju pazeći da se listovi ne dodiruju i uključite ga na najnižu temperaturu. Proces sušenja obično traje 4 - 6 sati, u zavisnosti od sadržaja vlažnosti u listovima i najniže temperature. Obavezno proverite upute proizvođača pre nego krenete sa sušenjem jer se tamo obično nalaze svi potrebni saveti za rukovanje ovim aparatom.
Sušenje bosiljka u rerni
Sušenje bosiljka u rerni je odlična alternativa ako nemate dehidrator i jednostavan je metod na koji možete osušiti listove bosiljka, a obično je potrebno samo par sati da bi dobili sušeni začin. Operite sveže ubrane listove i poređajte ih na tepsiju od rerne obloženu pek papirom u jednom sloju. Uključite rernu na 200°C i sušite bosiljak oko 20 minuta. Par pute proverite da temperatura nije previsoka, jer bi usled toga mogli da dobijete gorak bosiljak. Posle 20 minuta isključite rernu i ostavite bosiljan na toplom još 3 - 4 sata.
Sušenje bosiljka u mikrotalasnoj
Sušenje bosiljka u mikrotalasnoj je jednostavan i brz metod kojim se zadržava značajna količina izvornog ukusa i aroma. Funkcionalna je opcija kada vam je potrebna samo mala količina sušenog bilja. Sa biljke skinite samo par kvalitetnih listova. Uronite ih u vodu da bi isprali i uklonili svu prljavaštinu, a zatim poalko tapkajte papirnim ubrusom da bi pokupili višak vlage i vode.
Poređajte listove na tanjir od mikrotalasne obložen pek papirom (pazite da se listovi ne preklapaju), a zatim postavite na najvišu temperaturu i pustite da se suši 20 - 30 sekundi. Proverite listove, okrenite ih na drugu stranu i nastavite da sušite dok listovi ne počnu da se uvijaju. Čitav proces traje oko 2 - 3 minuta.
Sušenje bosiljka na vazduhu
Isecite stabljike na dužinu od oko 15 cm i zavežite ih u male buketiće (snopiće), okačite napolju i osušite na vazduhu. Stavite papirnatu kesicu sa izbušenim rupama oko buketića da bi sprečili skupljanje bubica na lišću, a kesica će poslužiti i kao sakupljač suvom lišću koji će tokom proces sušanja otpadati sa stabljika.
Obesite ih naopako na toplom, dobro provetrenom, suvom mestu, dalje od direktne sunčeve svetlosti. Optimalna temperatura za sušenje bosiljka na vazduhu je 15 - 20°C. Jedan od bitnih nedostataka korišćenja ovog metoda sušenja bosiljka je taj će trajati otprilike 2 - 4 nedelje (u zavisnosti od temperature) da se biljka osuši u celosti. Ako se desi da su delovi biljke pre ovog postupka bili vlažni, na lišću bi se mogao razviti buđ, zbog čega će grančice bosiljka biti beskorisne. Takođe, pronalazak odgovarajućeg mesta u kući može da bude izazov pošto nemaju svi uslove za sušenje bilja u svom domu.
Sušenje bosiljka na suncu
Ovaj metod je posebno pogodan u predelima sa tropskom klimom, leti ili kada se bosiljak suši u velikim količinama. Ubrane listove raširite i poređajte na veću žičanu mrežu ili čiste peškire, a zatim iznesite napolje na sunce. Ovaj metod sušenja može da potraje i po nekoliko dana, u zavisnosti od vremena. Preko možete da stavite gazu koju pričvrstite sa nekoliko kamena da vam vetar ne oduva biljke.
Možda ćete ga morati pomeriti i nekoliko puta dnevno da bi bili sigurni da lišće dobija maksimalnu količinu sunčeve svetlosti. Sušenje bosiljka na suncu verovatno nije naidealniji način sušenja, ali je svakako najefikasniji jer se tokom celog procesa koristi samo sunčeva energija.
Foto: Laszlo Bartucz / Pixabay
Ostavite odgovor