Bilo da želite bosiljak da zamrznete, osušite, pasirate ga ili uživate u njegovim ukusima u obliku mešavine začina, kraj leta je idealno vreme da iskoristite višak njegovih ukusnih listova. Pored klasičnih načina pripremanja listova bosiljka, od biljke možete da napravite pesto ili zamrznete u maslinovom ulju.
Iako je bosiljak lako gajiti i kod kuće u saksijama, u nastavku vam donosimo listu zimnica koje možete da napravite, kako da ga pravilno osušite i zamrznete, kako da odabrete najkvalitetnije delove biljke, kao i to kako možete da ga što duže sačuvate svežeg.
Zimnica od bosiljka
U nastavku se nalaze prijedlozi i ideje kako izabrati najkvalitetnije iskoristiti dijelove biljke, kako osušiti bosiljak u kućnoj radinosti, pravilno ga zamrznuti, ali i skladištiti svježeg što duže vrijeme.
Priprema bosiljka
Bosiljak koji se bere za sušenje, zamrzavanje ili dalju preradu treba obrati kada su njena esencijalna ulja na vrhuncu, a to je ujutro, odmah posle sušenja rose sa lišća. Isecite stabljike iznad čvora rasta kako bi na tom istom mestu biljki podstakli novi rast listova.
Za manju količinu zimnice potrebno je brati samo onoliko lišća koliko zahteva određeni recept, dok je za veće količine zimnice potrebno rezati celu stabljiku zbog čega će ona bujnije rasti i razviti više listova. Uvek berite od vrha biljke ka dnu, a ako sečete celu stabljiku, nemojte rezati više od trećine biljke. Ako se ipak desi da ju smanjite više od trećine, sačekajte nekoliko nedelja pre ponovne berbe. Ako slučajno iz nekog razloga niste redovno brali listove bosiljka, secite stabljike i lišće minimalno svakih šest nedelja da biste podstakli bujan, grmovit rast.
Bosiljak nije komplikovana biljka za preradu i sve šta je dovoljno je samo pranje. Pazite da ga ne perete direktno pod mlazom vode da ne bi pocepali ili uništili listove, već sipajte vodu u posudu, potopite bosiljak i ispirite ga nekoliko puta u čistoj, hladnoj vodi. Vadite ga na papirni ubrus ili krpu i tapkanjem posušite.
Blanširanje bosiljka
Ako planirate da zamrznete sveži bosiljak, svakako se preporuča da ga prvo blanširate da biste zadržali njegovu boju i hranljive sastojke. U jedan lonac stavite vodu da prokuva, a u drugi lonac pripremite hladnu vodu sa ledom.
Listove bosiljka umočite u vrelu vodu na 2 sekunde, odmah izvadite i prebacite u hladnu vodu da bi zaustavili postupak kuvanja. Uklonite nakon 2 sekunde i stavite na papirni ubrus ili krpu i ostavite da se do kraja osuši pre dalje obrade.
Zamrzavanje bosiljka
Bosiljak možete da zamrznete na više načina - zamrzavanje svežih listova koje ste prvo blanširali zamrzavanje bosiljka u pestu ili maslinovom ulju.
Ako želite da zamrznete sveži bosiljak, odmah posle blanširanja stavite listove na tepsiju obloženu pek papirom i zamrzavajte ga u serijama. Listovi ne smeju da se preklapaju. Stavite tepsiju na pola sata u zamrzivač, a zatim prebacite u posude ili kesice za zamrzavanje.
Takođe možete da zamrznete i sveži bosiljak u obliku pesta ili vinjagerete. Procedite 1 kašiku maslinovog ulja i 1 šolju svežeg bosiljka, ispasirajte i zamrznite. Jednom kada se pesto smrzne možete izvaditi iz posuda za led, prebaciti u kese i vratiti u zamrzivač. Ovako pripremljen bosiljak možete d
Foto: monicore / Pixabay
Ostavite odgovor