Palenta je jedno od jela starih jela koje su spremale naše bake, a od davnina je važila za hranu siromašnih ljudi. Palenta je poreklom iz Italije, odakle se proširila u druge delove Evrope. U kontinentalnim krajevima se još zove pura i jede se u kombinaciji sa mlekom, kajmakom i jogurtom. Hrana je slična kukuruznom brašnu, jer se pravi od iste biljke, samo što ima mnogo krupnije čestice i za pripremu je potrebno manje vremena nego, na primer, za pripremu hleba.
Ako sami pripremate kukuruzno brašno za pripremu palente, biće vam potrebno najmanje 45 minuta za kuvanje, dok će vam za kupovinu instant palente biti potrebno oko 10 minuta. Palentu često nazivaju kukuruznim grizom i pod tim imenom ćete je često naći na rafovima prodavnica, ali je kukuruzna krupica sirovina od koje se priprema. Posle pripreme je blago žute boje i meke strukture i slična je kašama, ali ipak malo gušća. Za žutu boju zaslužan je kukuruz od kojeg se priprema, ali i sve druge pozitivne nutritivne vrednosti kao što je manje kalorija u poređenju sa nekim drugim sličnim namirnicama.
Priprema kukuruza
Kukuruz je žitarica koja se uzgaja širom sveta i od njega se pripremaju razna jela, među kojima je i palenta. Tokom izbora sirovine za pripremu kukuruzne krupe, najbolje je izabrati one sorte koje se koriste za pripremu kukuruznog brašna jer daju kukuruznu griz. Sorte koje se najbolje melju su kukuruz Tvrdunac i Zuban, a mogu se gajiti i na našim predelima zbog povoljnih vremenskih uslova, ali i kupiti u prodavnicama.
Kako napraviti palentu
Od kukuruza se najčešće pripremaju kukuruzno brašno i kukuruzna krupica, pa je razlika između ova dva proizvoda u veličini čestica nakon mlevenja. Brašno posle mlevenja ima finiju strukturu, za razliku od kukuruzne krupice, koja ima mnogo grublju strukturu. U zavisnosti od vrste kukuruza nakon mlevenja, kukuruzna krupica može da bude bele do žute boje. Kukuruzno brašno, kao i razne vrste brašna, možete da napravite u sopstvenoj kuhinji ako imate adekvatne mašine. Najbolji način za pripremu je malim kućnim mlinom za kafu, blenderom ili mlinom za brašno. Takvi uređaji imaju dovoljno snage da probuše spoljašnju kožu kukuruza i samelju zrno. Za mlevenje kukuruza možete da koristite i blender, ali ako ima dovoljno snage, inače ćete uništiti aparat.
Mlevenje u mlinu za brašno
Mali kuhinjski mlinovi za brašno su savršeni za pripremu raznih vrsta brašna, ali obzirom na mogućnost postavljanja željene veličine čestica na koje se sirovina može samleti, savršena je za pripremu kukuruznog brašna. Kukuruzna krupica, odnosno palenta, melje se na krupnije čestice, pa je potrebno kukuruz staviti u mlin i podesiti program mlina da melje zrna na krupnije čestice. Kukuruzno brašno nakon mlevenja nemojte prosijati jer ga možete koristiti odmah nakon mlevenja u mlinu. Ako, pak, mislite da vam je kukuruzno brašno preveliko, možete ga prosejati kroz sito koje ima veće rupe tako da ostanu neki veći komadi.
Mlevenje u mlinu za kafu
Ako posedujete električni mlin za kafu, možete da ga koristite i za pravljenje kukuruznog brašna. Korišćenjem mlinca za kafu biće dovoljno da podesite veličinu čestica koju želite da postignete i dodate kukuruz u mašinu. Za pripremu krupice biće dovoljno samo jednom samleti kukuruz, jer čestice moraju da budu veće. Kukuruzna krupica nakon mlevenja ne mora da se prosijava kroz sito.
Mlevenje u blenderu
Kukuruzno brašno možete da napravite i u blenderu ako ima dovoljno snage za mlevenje zrna kukuruza. Zato budite pažljivi tokom pripreme da ga ne biste pokidali. Kukuruz je krupno zrno sa jakom spoljašnjom ljuskom koju je teško probiti pa je za mlevenje potrebno mnogo snage. Ako vaš blender ima dovoljno snage za mešanje kukuruza, možete ga blendati, ali ne pulsiranjem. Uključujte uređaj neprekidno 1 - 2 minuta bez prekida. Ne mešajte predugo da ne biste napravili brašno jer se veoma lako može pretvoriti u prah.
Recept za palentu
Tradicionalna italijanska priprema palente zahteva kuvanje kukuruznog brašna u vodi 45 - 60 minuta, što je dugo vremena za većinu današnjih generacija. Ipak, postoje instant palente za koje je dovoljno da se kuvaju 15 minuta da bi se dobila ukusna kremasta palenta. Italijani imaju poseban sastojak koji moraju da dodaju na kraju pripreme palente, a to je komad putera.
O značaju pripreme palente za Italijane dovoljno govori i činjenica da postoje specijalne bakarne posude okruglog dna zvane pajolo i dugačke drvene kašike poznate kao tarelo koje se koriste za pripremu ovog jela. Jedina mana ove namirnice je što je tokom pripreme morate stalno mešati da ase ne bi zalepila za dno šerpe. Takođe je važno da koristite drvenu kašiku jer će se palenta zalepiti za nju i lakše ćete je mešati.
Recept koji vam donosimo odnosi se na pripremu instant palente koju možete da kupite u prodavnici, dok ako je spremate od kukuruzne krupe koju sami sameljete, postupak je isti, samo ćete morati da produžite vreme kuvanja dok ne dobijete kašastu mešavinu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za pripremu oko 250 g palente. Količina palente tokom kuvanja će proključati ili upijati vodu i njena zapremina će se povećati.
Sastojci
- 960 ml vode
- 120 g palente
- 1 kašičica soli
- 3 kašičice putera
Priprema
- Stavite vodu u šerpu i stavite je na šporet na srednju vatru.
- Posolite vodu i pustite da voda proključa.
- Kada voda proključa u vodi polako dodajte palentu uz stalno mešanje. Drvenom kašikom pomešajte palentu.
- Smanjite vatru i nastavite da mešate tokom kuvanja dok voda potpuno ne ispari i ne dobijete kompaktnu smešu koja se lepi za drvenu kašiku.
- Kada palenta postane gusta i kompaktna, sklonite sa šporeta, dodajte puter i sve dobro promešajte da se puter rastopi.
- Pustite da se palenta malo ohladi i možete da je jedete.
Upotreba u kuhinji
Palenta je jelo koje ide uz sve namirnice i bezbroj je glavnih jela koja je koriste kao prilog. Možete ju poslužiti uz pečeno ili prženo meso, ali i uz kuvano povrće. Meso koje uz njega služite može da bude piletina, govedina, svinjetina, pa čak i divljač, ali se konzumira i uz razne vrste ribe. Služi se sa kajmakom, mlekom ili jogurtom, a ako se sprema sa divljači, onda se služi sa sokom od ulja ili masti u kome se pržilo meso. Također se jede umesto hleba sa kiselim kupusom i suvim mesom.
Može se kombinovati i sa raznim vrstama sireva, koji se posle kuvanja umešaju u toplu palentu i tako joj daju kremast ukus. Odlično se slaže i sa raznim povrćem poput pečuraka, tikvica, paradajza, šargarepe, luka, ali i drugog povrća. Palenta se može koristiti kao zamena za hleb ili testo i za pravljenje lazanje, pa čak i sendviča.
Ne mora da se jede samo kao slano jelo, već je moguće pripremiti i kao poslasticu. U ovom slučaju se priprema sa mlekom i šećerom.
Palentu koju ste skuvali najbolje je konzumirati odmah nakon pripreme, jer nakon dužeg stajanja ostaje tvrđa i gubi ukus. Dok je još sveža, palenta je mekša i slađeg ukusa, a kada se stvrdne, više ne možete da je vratite u to stanje. Kukuruzni griz se mora čuvati u hermetički zatvorenim posudama na hladnom i suvom mestu. Posle mlevenja možete da ju ostavitr 1 - 2 dana na svežem vazduhu da se malo osuši, jer je kukuruz sirovina koja sadrži veću količinu vode, a zatim ju spremiti. Kao i brašno, najbolje ju je čuvati u ostavama gde nivo toplote i vlažnosti nije previsok.
Foto: Barbara808 / Pixabay
Ostavite odgovor