Kao i mnogi drugi likeri, liker od limuna je pun hranljivih i zdravih sastojaka i ako se koristi umereno može da bude veoma dobar za naše telo. Veoma je ukusan, divne arome i sočan zbog plodova od kojih se pravi.
Upravo zbog svih svojih prednosti koje sa sobom nosi, a koje možete da pročitate u nastavku, donosimo vam tri ukusna recepta za pravljenje likera od limuna. Pronaćete recept za pravljenje klasičnog likera, zatim likera od limuna bez kuvanja i na kraju ukusan recept za krem liker od limuna.
Priprema limuna
U svetu i na našim prostorima postoji mnogo vrsta limuna. Dobar izbor sorti za upotrebu tokom pravljenja likera je već pola bitke. U prerađenoj hrani najbolje je koristiti sveže, krupne i sočne limune, a najpoznatije i najbolje sorte za ovo su Munlajt, Majer i Lisbon.
U zavisnosti od klime, agrumi mogu da sazru za 6 - 8 meseci. Limuni neće u potpunosti sazreti na stablu, ali nakon branja moraju malo da odstoje, pa pazite da ih ne berete prerano ili kasno. Najbolji pokazatelj zrelosti je ukus i žuta boja.
Plodove berite tako što ćete ih seći makazama za rezidbu ili povući stabljiku ploda sa stabla. Poznata je i mehanička berba, ali se ne preporuča jer može da ošteti velik broj plodova. Najbolji način za branje i čuvanje plodova ručno.
Neoštećeni agrumi mogu da se čuvaju nekoliko nedelja na niskim temperaturama, pa su takvi dobri za transport i izvoz u mnoge zemlje. Kako su ovi plodovi pogodni za dugo čuvanje, otkup je moguć tokom cele godine. Najbolje je kupovati sveže, potpuno prirodno uzgojene proizvode.
Recepti
Liker od limuna je dobro poznato alkoholno piće, svaki dan će ulepšavati osvežavajuće i divne arome, a njegova mnogobrojna lekovitost biće pun pogodak za celo telo.
Za pravljenje likera potrebna vam je dobra podloga, odnosno dobro, ukusno, sočno, sveže i neprskano voće. Tokom izrade važno je obratiti pažnju na količinu šećera koju stavljamo, jer količina šećera zavisi od zrelosti voća, pa je najbolje probati ga dok pravite liker.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći liker od limuna
Najbolji i najukusniji recept za pravljenje likera je onaj tradicionalni, koji su pravili naši preci. Sa ovim receptom znaćete šta treba dodati ili oduzeti da bi vaš liker bio baš po vašem ukusu. Po ovom receptu dobićete 3 l likera.
Sastojci
- 1 l votke
- 10 limuna
- 3,5 dl vode
- 300 g šećera
Priprema
- Limun operite i iscedite sok. Vodite računa da imate što manje belog dela jer to daje gorčinu likeru.
- Koru limuna stavite u staklenu flašu, prelijte votkom, dobro zatvorite i ostavite da odstoji najmanje nedelju dana, a optimalno 2 - 3 nedelje. Povremeno ga samo lagano protresite.
- Posle dve nedelje pripremite šećerni sirup tako što prokuvate vodu sa šećerom (dok se šećer ne rastvori) pa sklonite sa ringle i ostavite da se potpuno ohladi.
- Procedite votku, koja će sada da bude žute boje i ukusnog limunovog ukusa i mirisa, umešajte i postepeno dodavajte ohlađeni šećerni sirup.
- Povremeno probajte kakav je ukus i dodajte još šećernog sirupa ako je potrebno.
- Kada dobijete željeni ukus, dobro zatvorite flaše i pijte ga po želji, ali je preporučljivo ostaviti ga da odstoji neko vreme.
Liker od limuna bez kuvanja
Brz i ukusan recept za pravi, domaći liker od limuna pravi je hit ako nemate vremena da stojite pored šporeta i kuvate sastojke za liker. Po ovom receptu dobićete 2 l likera od limuna.
Sastojci
- 8 limuna
- 1 l rakije
- 500 g šećera
- 1 dl vode
Priprema
- Očistite i iscedite sok od kore limuna i stavite u teglu.
- Sipajte rakiju i ostavite da odstoji 15 dana.
- Rastvorite šećer u vodi, dodajte malo ekstrakta vanile po želji i pomešajte sa rakijom.
- Iscedite limunov sok i sve pomešajte sa rastvorom rakije i kore.
- Liker sipajte u flaše, zatvorite i čuvajte na suvom mestu nekoliko nedelja pre upotrebe.
Krem liker od limuna
Drugi način da napravite liker od limuna je da ga napravite na kremast način, a ne kao običan liker ili alkohol sa ukusom. Krem liker je poznat u celom svetu i izuzetno je ukusan, a iz sledećeg recepta dobijate 3 l likera.
Sastojci
- 1 l alkohola
- 10 komada limuna
- 1,4 kg šećera
- 2 l punomasnog mleka
- 1/2 l pavlake za kuvanje
Priprema
- Prvo dobro operite limune, uklonite im peteljke, osušite ih i iscedite sok koji možete da upotrebite za limunadu, zamrznite ili napravite nešto drugo. Ovde nas sok ne zanima, koristimo samo limunovu koru.
- Malim oštrim nožem uklonite ostatke belog sa kore, pa prelijte alkoholom, i ostavite da odstoji 48 sati u dobro zatvorenoj posudi.
- Posle 48 sati u većoj šerpi istopite šećer u mleku, dodajte koru koju ste prethodno skinuli i zagrejte do ključanja.
- Čim počne da ključa, isključite ga i ostavite da se ohladi. Zatim ponovo zagrejte do ključanja, isključite i ostavite da se ohladi.
- Dok je još toplo, maknite limunovu koricu, dodajte pavlaku i dobro promešajte.
- Kada se potpuno ohladi dodajte alkohol i vanilin šećer po želji i ostaviti da odstoji još 12 sati.
- Sipajte u staklene flaše i čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Upotreba u kuhinji
Svež limun možete da čuvate i do nekoliko nedelja na hladnom i tamnom mestu. Posle par nedelja potrebno ih je zamrznuti da bi se kasnije koristili za preradu u zimnicu. Zamrznuti limun se nakon nekog vremena može odmrznuti i ponovo koristiti i neće izgubiti ukus, aromu i sočnost.
Liker od limuna treba čuvati na tamnom mestu baš kao i svež limun. Kada je liker u pitanju, što duže stoji, to je sve boljeg ukusa. Nakon otvaranja flaše, može se držati je u frižideru, ali nije neophodno jer se ne može pokvariti zbog alkohola.
Čuvanje na tamnom mestu, bez mnogo kontakta sa svetlom i toplotom, sprečiće isparavanje alkohola i produžiće mu rok trajanja.
Osim kao piće, ovaj liker se koristi u mnogim namazima, ali se često nalazi u receptima za kolače i torte. Osim u kulinarske svrhe, može da se koristi i kao dodatak raznim namazima za kožu ili kremama.
Foto: Nancy Dorsner / CC
Ostavite odgovor