Poznat kao jedno od najzdravijih voća, limun se od davnina koristi za pripremu mnogih napitaka, jela i poslastica. Iako se uzgaja zbog plodova koji se koriste u kulinarstvu, često se gaji u domovima kao ukrasna biljka. Bilo kao ukras ili kao hrana, brojne prednosti limuna omogućile su mu da postane omiljeni i neizostavni deo svakog domaćinstva.
Limunov sok ili limunada je tradicionalno, bezalkoholno piće koje je pravi izvor osveženja, a osim po ukusu, poznato je i po lekovitosti. Iako se limunov sok najčešće uživa tokom letnjih meseci, mi smo pripremili nekoliko recepata po kojima možete uživati u ovom magičnom napitku tokom cele godine.
Priprema limuna
Postoji mnogo sorti limuna koji se koriste za komercijalnu proizvodnju. Posebno se preferiraju sorte koje rađaju veći deo godine i imaju krupne plodove sa manje semena. Pored komercijalne proizvodnje na otvorenom, limun može da se sadi i u zatvorenom prostoru u saksijama okrenutim prema jugu sa puno svetlosti. Za pripremu limunovog soka najbolje je izabrati voće sa što tanjom korom.
Drvo limuna cveta 2 - 3 puta godišnje. Nakon prvog, prolećnog cvetanja, prvi plodovi sazrevaju. Obično su zreli nakon dva meseca od početka cvetanja. Zreli plodovi mogu da stoje na stablu još 2 - 3 meseca i beru se po potrebi tokom cele zime. Drugo ili treće cvetanje je uglavnom prisilno i javlja se samo u pogodnom okruženju.
Zreli plodovi su prepoznatljivi po jarko žutoj boji. Međutim, da biste bili sigurni da je limun zreo, osim na boju, važno je da obratite pažnju i na čvrstinu i veličinu ploda. Potpuno zreo plod je žute boje, veličine 5 - 7 cm i čvrst na dodir. Tokom branja, limun treba uhvatiti rukom i malo zavrnuti oko peteljke i otkinuti.
Recepti
Iako svaka domaćica tvrdi da je njen recept za pripremu domaće limunade najbolji, mi smo pregledali mnoge recepte i među njima smo pronašli najbolje i najukusnije recepte za pripremu limunade. U nastavku ćete naći tradicionalan recept za limunov sok, recept za ukusan sok od limuna bez šećera sa đumbirom, recept za limunov sok bez konzervansa i recept za sok od limuna bez konzervansa, šećera i kuvanja koji možete svakodnevno da koristite u svojoj kuhinji za razne namene.
Ako su limuni koje pripremate domaći i nisu prskani raznim supstancama, dovoljno je da ih samo operete u hladnoj vodi. Međutim, ako se limuni koje pripremate kupuju u prodavnici, imajte na umu da su gotovo sigurno tretirani pesticidima i fungicidima, pa ih je potrebno dobro oprati, čak i nekoliko puta.
Preporuča se da se sok bez konzervansa sipa u manje staklene flaše da bi se što pre potrošio i sprečilo kvarenje.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sok od limuna
Domaći limunov sok je ukusno osveženje koje svako može da pripremi. Sve što vam treba je nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Sastojci navedeni u ovom receptu daće vam oko 2,5 l najukusnijeg domaćeg limunovog soka - limunade, za čiju pripremu ćete morati da odvojite oko 2,5 sata slobodnog vremena.
Sastojci
- 2 kg limuna
- 400 g belog šećera
- 1 l vode
- 20 g (1 kesica) limunske kiseline
Priprema
- Limun temeljno operite vodom, a zatim ga ogulite.
- Oguljenu koru isecite na trake i prebacite u široku činiju.
- Trake limunove korice pospite šećerom i ostavite na toplom oko 60 minuta da šećer prožme arome mirisnih ulja iz limunove kore.
- Posle oko 50 minuta zagrejte vodu do ključanja i prelijte je preko ušećerene limunove korice.
- Promešajte i ostavite oko 30 minuta dok se tečnost ne ohladi, pa skinite koru.
- Iscedite limunov sok koji ste prethodno ogulili i procedite kroz sitno sito ili čistu gazu.
- Oceđeni limunov sok sipajte u činiju sa zaslađenom aromatičnom vodom, dodajte limunsku kiselinu i promešajte.
- Gotov sok sipajte u prethodno sterilisane staklene flaše, a zatim ga pasterizujte.
Sok od limuna bez šećera
Limunov sok je piće koje se odlično slaže sa mnogim drugim voćem. Međutim, u kombinaciji sa korenom đumbira i medom, postaje prava poslastica. Osim što upotpunjuju ukus limuna i đumbira, zajedno čine moćno sredstvo za održavanje našeg zdravlja.
Za pripremu ovog zdravog napitka biće vam potrebno nekoliko sastojaka i 1,5 - 2 sata slobodnog vremena. Ovaj recept je dovoljan za pripremu oko 2,5 l limunovog soka sa đumbirom i medom.
Sastojci
- 2 kg limuna
- 500 g domaćeg meda
- 200 g đumbira
- 1 l vode
- 20 g (1 kesica) limunske kiseline
Priprema
- Limun dobro operite vodom, a zatim ogulite koru.
- Oguljene kore isecite na trakice i prebacite u dublji tiganj ili šerpu.
- Ogulite đumbir i takođe ga isecite na trakice i prebacite u dublji tiganj ili šerpu zajedno sa limunovom koricom.
- Sipajte vodu u šerpu i stavite da provri na srednjoj vatri uz povremeno mešanje.
- Nakon što voda provri, isključite vatru i ostavite da se hladi deset minuta.
- Uklonite limunovu koricu i đumbir, dodajte med i mešajte dok se ne rastvori.
- Iscedite sok od limuna koji ste prethodno ogulili i procedite kroz sitno sito ili čistu gazu.
- Oceđeni limunov sok sipajte u činiju sa zaslađenom aromatičnom vodom, dodajte limunsku kiselinu i promešajte.
- Gotov sok sipajte u prethodno sterilisane staklene flaše, a zatim ga pasterizujte.
Sok od limuna bez konzervansa
Za sve one koji izbegavaju upotrebu konzervansa u pripremi zimnice ili u ishrani uopšte, pripremili smo recept za ukusan sok od limuna i pomorandže bez konzervansa. Ovaj recept je dovoljan za pripremu oko 2,5 l soka od limuna i pomorandže. Za pripremu će vam trebati oko 2 sata.
Sastojci
- 1 kg limuna
- 1 kg pomorandže
- 300 g smeđeg šećera
- 1 l vode
Priprema
- Limun i pomorandžu dobro operite vodom, a zatim ogulite koru.
- Oguljenu koru isecite na trake i prebacite u široku činiju.
- Trake kore pospite šećerom i ostavite na toplom mestu oko 60 minuta da šećer prožme arome mirisnih ulja limuna i kore pomorandže.
- Posle oko 50 minuta zagrejte vodu do ključanja i prelijte je preko ušećerene kore limuna i pomorandže.
- Promešajte i ostavite oko 30 minuta dok se tečnost ne ohladi, pa izvadite koru.
- Od limuna i pomorandže koje ste prethodno ogulili iscedite sok i procedite kroz sitno sito ili čistu gazu.
- Oceđeni sok od limuna i pomorandže sipajte u šerpu sa zaslađenom aromatičnom vodom i promešajte.
- Gotov sok sipajte u prethodno sterilisane staklene flaše, a zatim ga pasterizujte.
Sok od limuna bez kuvanja
Ovaj veoma jednostavan recept pogodan je za pripremu limunovog soka za svakodnevnu upotrebu u domaćinstvu. Od 1 kg limuna dobićete između 0,5 i 0,75 l soka, a za pripremu vam je potrebno oko 30 minuta.
Sastojci
- 1 kg limuna
Priprema
- Limun temeljno operite i iscedite sok.
- Isceđeni sok nekoliko puta iscedite kroz sitno sito ili čistu gazu dok se ne uklone svi sitni komadići pulpe.
- Proceđeni sok sipajte u prethodno sterilisane staklene flaše i pasterizujte.
Upotreba u kuhinji
Ako limunov sok sadrži konzervanse, može se čuvati na tamnom i hladnom mestu ispod sobne temperature ili u frižideru 9 - 12 meseci.
Čak i sok od limuna bez konzervansa može se čuvati u frižideru ili na tamnom i hladnom mestu do 12 meseci nakon pasterizacije jer limunov sok prirodno sadrži određenu količinu limunske kiseline koja deluje kao prirodni konzervans.
Nakon otvaranja soka, potrebno ga je čuvati u frižideru i potrošiti u roku od nekoliko dana.
Po želji, višak soka možete da zamrznete i takav sok će biti dobar za upotrebu i posle 8 - 10 meseci.
Limunov sok je najčešće korišćen sok u kulinarstvu jer poboljšava ukus i dodaje svežinu mnogim jelima, naglašava određene arome i obogaćuje pojedine namirnice. Koristi se u pripremi ribe, za omekšavanje crvenog mesa, u poslastičarstvu i kao sastojak raznih preliva za salate.
U obliku soka ili klasične limunade, pruža osveženje u toplijim mesecima. Uz dodatak tople vode, često ga pijemo ujutru na prazan stomak da bi ubrzali metabolizam ili suzbili glad.
Foto: suju / Pixabay
Ostavite odgovor