Dolaskom jeseni i hladnijih, tmurnih dana, priroda nas daruje mnoštvom ljekovitih biljaka, predivnih i zdravih plodova raznolikog izgleda, okusa i boja. Jedna od njih je i kupina, slatko voće crne boje intenzivne arome i prefinog okusa. Lako ćete je pronaći u prirodi, uz rub šume ili u šikarama, a u zadnje vrijeme sve se češće uzgaja u vrtovima uzgajivača.
Iako je plod kupine jestiv i vrlo ukusan, posebnu aromu i okus pružit će preradite li ga u pekmez, džem, liker, vino, sirup ili sok. Pekmez od kupina slasticama će pružiti neodoljiv slatko - kiseli okus prepoznatljivog mirisa, dobro rashlađeni liker poslužit će kao savršen aperitiv tijekom zdravica, no mnogi će se složiti da će upravo sok od kupina organizmu pružiti mnogo hranjivih tvari i energije, a samim time i osvježiti te utažiti žeđ.
Priprema kupina
Dolaskom jeseni i hladnijih, tmurnih dana, priroda nas obdaruje mnoštvom lekovitih biljaka, lepih i zdravih plodova raznovrsnog izgleda, ukusa i boja. Jedna od njih je kupina, slatko crno voće intenzivne arome i izuzetnog ukusa. Lako ćete ga naći u prirodi, uz ivicu šume ili u žbunju, a u poslednje vreme se sve više gaji i u baštama uzgajivača.
Iako je plod kupine jestiv i veoma ukusan, posebnu aromu i ukus daće ako ga preradite u džem, marmeladu, liker, vino, sirup ili sok. Džem od kupina poslasticama će dati neodoljiv slatko-kiseli ukus sa prepoznatljivom aromom, dobro ohlađen liker poslužiće kao savršen aperitiv tokom zdravica, ali će se mnogi složiti da će sok od kupine obezbediti telu mnogo hranljivih materija i energije, a samim tim i osvežiti i utažiti žeđ.
Priprema kupine
Iako je kupina samonikla biljka koja raste u prirodi i kao takva daje veoma slatke i ukusne plodove, danas se uzgajaju razne sorte različitih karakteristika, kako po izgledu biljke i ploda, tako i po nameni prerade.
Ako želite da pripremite zdrav i osvežavajući sok od kupine, najbolje je da ih potražite u njihovom prirodnom staništu, jer ćete tako dobiti sladak napitak posebno prijatnog mirisa i arome. Ali u nedostatku istih, biće dovoljne i kupine iz uzgoja koje ćete naći u prodavnicama ili kod lokalnih uzgajivača.
Idealno vreme za berbu plodova je rano jutro, posle rose, pre visokih temperatura. Plodovi će biti spremni za berbu kada poprime crnu boju, čvrsti su i lako se odvajaju od peteljke, a ukus im je sladak i prijatan. Nezrele plodove prepoznaćete po kiselkastom ukusu i bledoj boji, dok će prezreli biti bezukusni i brzo će propasti.
Veoma je važno napomenuti da plodovi kupine ne sazrevaju istovremeno na jednom grmu. Zato ih je potrebno brati svaki drugi dan, a ako su visoke temperature, svaki dan kako plodovi ne bi propali, a prinos bio maksimalan.
Kupine su dostupne za prodaju na pijacama, u prodavnicama i kod lokalnih uzgajivača. Prilikom kupovine obratite pažnju na čvrstinu ploda i njegovu boju koja treba da bude ujednačena i da varira od tamnoljubičaste do crne. U nedostatku svežih kupina, poslužiće vam se i smrznute koje se takođe mogu naći u prodavnicama.
Recepti
Sok od kupine je lekovito i osvežavajuće piće specifičnog slatkog ukusa i prepoznatljive arome. Razblažen vodom i poslužen sa nekoliko kockica leda i kriškom limuna, pružiće vam neopisivu rapsodiju ukusa i arome i istovremeno utažiti žeđ, ali i vratiti energiju vašem telu.
Lako se sprema, ne zahteva mnogo vremena i sastojaka, pričinjava zadovoljstvo domaćicama koje se rado bave njegovom pripremom, ali i degustatorima, posebno deci.
Tokom pripreme soka možete da smanjite ili povećate količinu šećera u zavisnosti od ukusa, ali i sorte kupine koju imate. Imajte na umu da su divlje kupine koje berete u prirodi mnogo slađe i daju soku više slatkoće od onih iz uzgoja.
Sok od kupine možete sipati u plastične flaše i po potrebi zamrznuti bez straha od kvarenja. Zamrznuti sok ostavite da se odmrzne, po potrebi razblažite vodom i uživajte u kvalitetnom i osvežavajućem napitku.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od kupina
Pripremljen po recepturi naših baka čije su ostave bile pune ukusnih voćnih zimnica, ovaj sok u kombinaciji sa običnom ili mineralnom vodom daće vam neopisiv ukus i aromu. Od količine navedenih sastojaka dobićete 3 l soka.
Sastojci
- 5 kg kupina
- 2 kg šećera
- 2 kesice limunovog soka
Priprema
- Zdrave, neoštećene kupine operite i dobro ocedite, prebacite u šerpu i kuvajte na laganoj vatri 10 minuta.
- Zatim u blenderu izmiksajte kupine, a dobijeni sok vratite u šerpu i dodajte šećer.
- Kuvajte na laganoj vatri uz stalno mešanje dok se šećer ne istopi, a na kraju kuvanja dodajte limunov sok i dobro promešajte.
- Sterilizujte flaše sa sokom i sipajte vrući sok u vruće.
- Pokrijte vrh flaše celofanom, a zatim čepom. Ostavite ih da se potpuno ohlade i čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Sok od kupine bez šećera
Bilo da izbegavate šećer u ishrani ili ga ne koristite zbog zdravstvenih problema, med će poslužiti kao odlična zamena u pripremi soka. Od ovih sastojaka dobićete oko 2 l osvežavajućeg soka.
Sastojci
- 2,5 kg kupina
- 2 l vode
- 1 limun
- 1 kg meda
Priprema
- Kupine operite, stavite u blender, sameljite i sipajte smešu u šerpu, dodajte vodu i ostavite da ključa 10 minuta.
- Posle kuvanja sok dva puta procedite preko gaze i u proceđen sok dodati med, promešajte kašikom i vratite na vatru da provri.
- Ostavite da se ohladi pa dodajte isceđeni limunov sok i sipajte u čiste i sterilisane flaše.
- Sok po potrebi razblažite vodom i konzumirajte što je pre moguće.
Sok od kupine bez kuvanja
Da bi se zadržalo što više vitamina i hranljivih materija, sok je najbolje pripremiti bez kuvanja. Upravo takav način pripreme donosimo u nastavku. Od navedenih sastojaka dobićete oko 2 l soka.
Sastojci
- 3 kg kupina
- 1 kg šećera
- 1 l vode
- Limuntus
Priprema
- Kupine dobro operite i uklonite oštećene delove.
- Stavite ih u veću činiju, dobro izgnječite i dodajte šećer, vodu i limunov sok.
- Pokrijte šerpu i ostavite da odstoji 2 dana, povremeno mešajući da se šećer rastvori.
- Posle dva dana sok procedite preko gaze u čiste i sterilisane flaše, zatvorite čepom i čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Upotreba u kuhinji
Najvažnija stvar u pripremi soka je sterilizacija boca u kojima će se sok čuvati do upotrebe. Veoma je važno da bude što hladnije i tamnije, najbolje u podrumu ili frižideru.
Ako želite da mu produžite vek trajanja, tokom pripreme dodajte limunsku kiselinu koja deluje kao konzervans. Ovako pripremljen i skladišten sok može da stoji do 6 meseci, a čuva se otvoren u frižideru, pod uslovom da se potroši što pre.
Kupine su jedna od omiljenih namirnica u kuhinji i pripremi raznih poslastica. Bilo da se koriste kao sveže voće ili u obliku njihovih prerađevina, često se mogu naći u filovima raznih kolača, pita, palačinki ili jednostavno kao jednostavan i efektan ukras na desertima.
Iako se sok najčešće konzumira kao samostalno piće, može se koristiti i kao dodatak koktelima sa kockom leda i listićem nane, a koristi se i za natapanje keksa u pripremi torti i kolača. Svojom bojom i ukusom veoma je popularan u kremama.
Ako pripremite malo gušći sok, možete ga preliti sladoledom ili palačinkama, a svoju aromu i slatkast ukus savršeno će pokazati u sosu koji se servira uz meso, najčešće divljač.
Foto: Kim Daniels / Unsplash
Ostavite odgovor