Od svih zimnica, sokovi i sirupi su, osim pekmeza od šljiva, možda jedan od najpopularniji. Priprema sirupa je prilično jednostavna i ne zahteva previše vašeg vremena. Potrebno je malo dobre volje i imaćete domaći sirup od kupina. Ako ga napravite malo gušćim, možete ga koristiti i kao preliv u desertima ili kao sastojak za pite, kolače i slično.
Kupine su veoma popularno bobičasto voće. Obožavani su u celom svetu i često se mogu naći u divljoj prirodi. Odlični su za konzumaciju kao sveže voće, ali i kao deo mnogih slatkih proizvoda. Zahvaljujući svom kiselo-slatkom ukusu često se dodaju u pite, kolače, palačinke. Osim fantastičnog ukusa, krase ih i dugačke liste dobrobiti koje imaju na naše zdravlje.
Priprema kupina
Pre svega zbog ukusa, ali i minerala i vitamina koje sadrže, kupine su veoma traženo voće na pijacama i prodavnicama. Danas postoji nekoliko sorti, a ukrštanjem prvih sorti nastali su hibridi. Postoje i sorte, hibridi, koji rastu bez trnja, a one su popularne za veće gajenje jer je njihova berba mnogo jednostavnija. Najpoznatije sorte kupina su: Natchez, Kotatini i Blackberry black Pearl.
Kupine se beru nekoliko puta jer ne sazrevaju svi plodovi u isto vreme. Bere se samo zrelo voće koje je mekano na dodir i tamno plave ili crne boje. Preporuča se ručna berba da se plodovi ne bi uništili jer su veoma osetljivi. Preporučljivo je nositi i rukavice jer sok od kupine ostavlja tamnu boju i zbog trnja na grmu da se ne bi uboli. Najbolje ih je brati po sunčanom danu i jednom ubrano voće posle više ne sazreva.
Tokom kupovine kupina obratite pažnju na izgled ploda. Odaberite crne ili tamnoplave, velike i zdrave bobice. Izbegavajte crvenkaste kupine jer je to znak da su ubrane prerano. Takođe izbegavajte i kupine sa mrljama i koje su previše mekane na dodir.
Recepti
Sledi nekoliko recepata za domaći sirup od kupine. Odnos voća i šećera možete da prilagodite svom ukusu. Zapamtite da je sterilizacija tegla pre pripreme kupina obavezna i da uvek trebate da dodate jednak odnos vode i voća.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sirup od kupina
U nastavku delimo recept po kome su davno naše bake pravile sirup od kupine. Potrebna su vam samo tri sastojka, slobodno vreme i malo volje. Šećer možete zameniti i zdravijom alternativom, poput stevije ili meda. Ne morate koristiti limunsku kiselinu ako ćete iskoristiti sirup za kratko vreme ili ga mu možete dodati limun i tako ga čuvati duže vremena. Od navedenih sastojaka dobićete oko 2,5 l sirupa.
Sastojci
- 2 kg kupina
- 2 kg šećera
- 2 kesice limunske kiseline
- 2 litre vode
Priprema
- Navucite rukavice i kupine dobro operite i očistite od grančica.
- Stavite očišćene kupine u lonac, prelijte vodom i kuvajte na jakoj vatri dok ne počne da kuva, a zatim smanjite vatru i kuvajte još 15 minuta.
- Dodajte šećer i nastavite da kuvate dok se šećer skroz ne otopi.
- Dodajte limunsku kiselinu i sve dobro promešajte.
- Procedite sirup kroz filter za kafu ili gazu.
- Sipajte ga vrućeg u sterilisane tegle, ohladite i čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Sirup od kupina bez šećera
Sledi zdravija inačica sirupa - domaći sirup od kupine bez šećera. U ovom receptu šećer je zamenjen sa medom, ali vi možete da koristite i agavin ili javorov sirup.. Sterilizacija tegli je obavezna pre same pripreme, a od sastojaka koji su navedeni u receptu dobićete 1 l sirupa.
Sastojci
- 1,5 kg kupina
- 1 l vode
- 1 kesica limunske kiseline
- 1 kg meda
Priprema
- Navucite rukavice i kupine dobro operite i očistite od grančica.
- Stavite ih u šerpu, prelijte vodom i kuvajte na jakoj vatri dok ne prokuva.
- Smanjite vatru i kuvajte još 15 minuta.
- Procedite sok kroz filter za kafu ili gazu.
- Dodajte kesicu limunske kiseline, sve dobro promešajte i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
- Dodajte med i sipajte ga u prethodno sterilisane tegle. Čuvajte ga na tamnom i hladnom mestu.
Sirup od kupina bez kuvanja
Mnogi vole da pripremaju sirupe bez procesa kuvanja, tako da sam sirup sadrži što više vitamina i minerala ili jednostavno nemaju vremena za dugo stajanje pored šporeta. Sledi recept za sirup od kupina bez kuvanja. Odnos šećera možete da prilagodite svom ukusu ili ga zamenite nekom zdravijom alternativom kao što su med,, agavin ili javorov siru. Od sastojaka u ovom receptu dobićete oko 1 litar sirupa.
Sastojci
- 1,5 kg kupina
- 1 kg šećera
- 1 kesica limunske kiseline
- 1 l vode
Priprema
- Navucite rukavice i kupine pažljivo operite i očistite od grančica.
- Stavite ih u činiju i pospite limunskom kiselinom.
- Pokrijte posudu krpom ili salvetom i ostavite da odstoji 24 sata.
- Procijedite sok koji su pustile kupine.
- U sok dodajte šećer i ostavite da stoji 24 sata uz povremeno mešanje.
- Nakon što se sirup stegao, procedite ga još jednom kroz filter za kafu ili gazu i sipajte u prethodno sterilizovane tegle.
- Čuvajte ga na tamnom i hladnom.
Upotreba u kuhinji
Pre pripreme sirupa, tegle se obavezno moraju sterilisati. Da bi sirup duže trajao, preporuča se dodavnaje limunske kiseline koji će mu produžiti vek trajanja. Obavezno ga čuvajte na mračnom i hladnom mestu ili u frižideru. Ako se sirup dobro čuva i skladišti, može stajati i do 6 meseci.
Osim što se jedu sveže, kupine su sastojak mnogih sladoleda, ppita, kolača i krema. Veoma su popularno voće za pravljenje zimniica - pekmeza, džemova, marmelade, likera i sokova. Takođe je veoma popularan i čaj od kupine koji se priprema od lišća i voća.
Sirup od kupine najčešće se pije kao osvežavajuće piće, ali ako ga napravite gušće, može se koristiti i kao preliv za vafle i palačinke.
Foto: Brandie Kajino / CC
Ostavite odgovor