Aronija je zdravo bobičasto voće od kojeg se mogu napraviti liker, džem, pekmez, sirup, sok i čaj. U svežem stanju ima gorak ukus zbog čega se najčešće kuva i jede u obliku pomenutih slatkih zimnica. Mnoge studije su dokazale lekovitost ove biljke, pa ako u bašti imate aroniju, ne propustite priliku da pripremite slatko od aronije.
Slatko od aronije je pomalo zaboravljena zimnica koja se veoma lako priprema i ne zahteva mnogo sastojaka. Često joj se dodaju citrusi da bi se uklonila gorčina, ali i da bi se dobila određena doza kiselosti. Najčešće se jede kao namaz na hleb za doručak, ali i kao namaz za kekse i suve kolače. Pogodno je za konzumaciju u letnjim mesecima, dok tokom hladnih, zimskih dana daje organizmu nedostajuće vitamine i minerale.
Priprema aronije
U našem regionu postoje tri vrste aronije: ljubičasta, tamnocrvena i crna aronija. Sve tri vrste potiču iz porodice ruža i koriste se za pripremu zimnica ili se jedu sveže. Svaku vrstu karakteriše manje-više gorak ukus i boja.
Bere tri godine nakon sadnje, a u prvim godinama može se očekivati manji prinos. Tek nakon 5 - 7 godine počinje da rađa u punom smislu, pa se tako može dobiti i do 9 kg bobica po grmu. Bere se ručno u drugoj polovini avgusta. Otporne su na štetočine i bolesti i ostaju sveže na granama prilično dugo, pa i ako zakasnite sa branjem, bobice aronije neće propasti.
Bobice koje su spremne za berbu su tamne boje sa sjajnom i glatkom kožicom. Vreme berbe se određuje po boji stabljike, koja mora da bude crvena. Takođe treba biti oprezan pri branju jer su bobice male, pa se plodovi mogu rasuti.
Aronija se može kupiti i kod lokalnih uzgajivača, ali se retko može naći u prodavnicama. Moraju imati sjajnu kožu i ne smeju biti smežurane, oštećene od insekata i moraju imati stabljike. Boja bobica može da varira od tamnoljubičaste do crne.
Recepti
Slatko od aronije je desert koji se lako priprema, a za poboljšanje ukusa mogu se koristiti razni začini. Pored vode možete da dodate i alkoholno piće koje će takođe da ublaži gorčinu aronije. Najčešće se dodaju limun, vanilija, anis i cimet.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Slatko od aronije
Možete pripremiti slatko od aronije sa limunom i vanilin šećerom da smanjite gorčinu. Zimnica će i dalje biti ukusna i zdrava, ali kiselkasta. Trebaće vam oko sat vremena za pripremu. Količina sastojaka iz ecepta je dovoljna za 4 kg slatkog od aronije.
Sastojci
- 2 kg svežih bobica aronije
- 2 kg šećera
- 4 kesice vanilin šećera
- 400 ml vode
- 2 sveža limun
Priprema
- Operite i osušite bobice aronije papirnim peškirima ili pamučnom krpom. Nemojte ih previše pritiskati rukama da ne bi pustili sok.
- U posudu za kuvanje stavite šećer i vodu i stavite na šporet na tihu vatru. Mešajte oko 15 minuta, dok se šećer ne rastvori.
- U činiju sa šećerom i vodom dodajte aroniju i sve dobro promešajte. Smešu kuvajte 15 - 20 minuta, a zatim je sklonite sa šporeta.
- Pamučnu krpu namočite u hladnu vodu, ocijedite i stavite preko posude u kojoj ste prethodno kuvali smešu. Ostavite da se ohladi.
- Nakon što se smeša ohladi, dodajte vanilin šećer i dobro promešajte.
- Operite svež limune i isecite ih na kolutove.
- Stavite džem od aronije u sterilisane tegle i na svaku teglu stavite krišku limuna. Tegle zatvorite poklopcima i spremite na tamno i hladno mesto.
Slatko od aronije sa rumom
Ukus aronije se može poboljšati dodavanjem ruma, a za pripremu se mogu koristiti i smrznute bobice. Rum će mu dati sladak i jak ukus, a najbolje ga je koristiti za mazanje na kekse i biskvite ili kao punjenje za palačinke. Vanilin šećer sa ukusom ruma možete kupiti u prodavnicama, a možete dodati i jedan isečen limun ili bilo koji drugi začin koji želite da ublažite ukus ruma. Količina sastojaka u receptu biće dovoljna za 8 - 12 malih teglica.
Sastojci
- 2 kg svežih ili smrznutih bobica aronije
- 1,5 kg šećera
- 300 ml vode
- 200 ml ruma
- 4 kesice vanilin šećera sa ukusom ruma
Priprema
- Bobice aronije operite, maknite peteljke i nežno ih osušite pamučnom krpom, ali ih nemojte pritiskati. Zamrznute aronije se moraju odmrznuti pre pranja.
- U posudu za kuvanje stavite šećer i aroniju, dobro izmešajte smešu i ostavite da odstoji preko noći.
- Dodajte rum i vodu i stavite na šporet na tihu vatru da kuva 10 - 15 minuta uz stalno mešanje. Neophodno je da smeša provri i nakon toga kuvajte još 10 minuta. Nemojte prekuvati jer treba da ostane malo sirupasto i tečno. Tokom stajanja i hlađenja će se zgusnuti.
- Maknite posudu sa šporeta i dodajte vanilin šećer sa ukusom ruma i mešajte dok se sve ne sjedini.
- Pokrijte posudu pamučnom krpom natopljenom u hladnoj vodi.
- Slatko od aronije ostavite da se ohladi, a zatim sipajte u sterilizovane tegle koje se hermetički zatvaraju.
Upotreba u kuhinji
Nakon kuvanja, slatko od aronije možete ostaviti da se ohladi i spremiti u teglice koje se hermetički zatvaraju, a možete odmah da ga sipate u tegle dok je još vruć. Moraju se sterilisati u rerni na 100°C da se ne bi pokvarilo.
Čuvajte tegle na hladnom, tamnom i suvom mestu gde mogu da izdrže do godinu dana. Nakon otvaranja, potrebno ga je čuvati u frižideru i nemojte držati duže na sobnoj temperaturi jer se može pokvariti. Najbolje ga je čuvati u podrumima i ostavama i nikako u kuhinjskim elementima ili u blizini rerni ili sličnih uređaja. Ako stavite krišku limuna na vrh tegle, to će usporiti kvarenje proizvoda. Tokom jedenja pazite da komadići keksa ili hleba ne padaju u teglu, jer i to može dovesti do kvarenja zimnice i pojave buđi.
Slatko od aronije se najčešće jede kao namaz za doručak i kombinuje se sa tostom, hlebom ili palačinkama. Može se dodati i u sladolede, kekse i kolače. Takođe se može kombinovati sa puterom i margarinom i poslužiti uz kakao ili čaj.
U džem od aronije ne morate dodavati citruse. Smešu aronije, šećera i vode možete kuvati duže i imajte na umu da će se nakon kuvanja sohladiti i smeša će postati gušća. Zato ju ne kuvajte predugo da ne bi nakon hlađenja bila pregusta. Gustinu možete proveriti tako što ćete deo izvaditi na tanjir i ohladiti, ako ima konzistenciju ređeg meda, prestanite sa kuvanjem smeše.
Tokom pripreme možete koristiti i začine kao što su vanilija, anis ili cimet čime će se smanjiti gorčina i dobićete aromatični namaz.
Foto: utroja0 / Pixabay
Ostavite odgovor