Aronija je ukusna bobica gorkog ukusa, najpre gajena u Severnoj Americi, a kasnije sveprisutna na našim prostorima. Za nju se kaže da je jedna od najzdravijih namirnica, a dnevni preporučeni unos je 200 - 300 g. Odlično se kombinuje sa jabukama i breskvama, a od najčešće se od nje pripremaju sokovi, likeri, pekmezi, džemovi i liker.
Liker od aronije je ljubičaste boje i liči na liker od borovnice. Zdrav je i prijatan napitak koji će imati terapeutski efekat na vaše telo. Priprema je veoma jednostavna i potrebno vam je samo nekoliko sastojaka.
Priprema aronije
Postoje tri vrste aronije: ljubičasta, tamnocrvena i crna aronija. Pripada porodici ruža i svaka vrsta se koristi za pripremanje određene zimnice. Pošto svaka sorta ima specifične karakteristike, zavisno o korištenju slatke ili gorke sorte, liker malo razlikovati ukusom.
Aronija se bere u trećoj godini i prinos je manji. Tek od pete godine može da se očekuje veći prinos od 8 - 10 kg po grmu, a posle desete godine prinos raste još više. Može se saditi u bašto, poljoprivrednim površinama ili u dvorištu.
Ono što je karakteristično za aroniju je da zreli plodovi ostaju dugo na granama i ne kvare se čak i ako se ne oberu. Bobice sazrevaju u drugoj polovini avgusta, a kada se beru moraju da budu crne ili tamnocrvene boje, u zavisnosti od sorte koju uzgajate. Bobica se može brati kada je sjajna, slatko-kisela i blago gorkog ukusa. Vreme berbe se određuje i po boji kratke stabljike koja drži plod. Kada stabljika promeni boju iz zelene u crvenu, bobice su spremne za berbu.
Aronija se takođe može kupiti i od uzgajivača, a retko ćete ih naći na pijaci ili u prodavnici. Tokom kupovine pazite da bobice nisu smežurane i da je kožica glatka, sjajna.
Recepti
Aronija je zdrava namirnica i zbog gorkog ukusa najčešće se jede prerađena u džemove, pekmeze i pića. Zavismo od sorte postoje različite vrste likera u koje se dodaje i drugo voće kao što su citrusti i razni začini. Kao dodatni začini koriste se menta, cimet ili karanfilić i likeru daju posebnu osvežavajuću aromu. Liker se brzo priprema i može se piti već 2 nedelje nakon pripreme.
Za pripremu likera od aronije savetuje se korištenje lozovače ili votke, jer su neutralnog ukusa.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći liker od aronije
Domaći liker od aronije najbolje je praviti sa rakijom od grožđa jer je takva rakija neutralnog ukusa i dodatno ističe aromu aronije. Dodavanjem drugih sastojaka, na primer limuna i đumbira dobićete savršenu kombinaciju ukusa, a liker se može piti nakon 6 nedelja stajanja. Od navedene količine sastojaka dobićete oko 4 litra likera.
Sastojci
- 2 kg bobica aronije
- 4 l rakije (preporučuje se loza)
- 2 limuna
- 2 srednje velika ili 1 veći koren đumbira
- 2 kg šećera
- 8 vanilin šećera
- 4 štapića cimeta
Priprema
- Plodove aronije operite u hladnoj vodi i stavite u veliku teglu veću od 2 l.
- Limun isecite na manje komade ili četvrtine.
- Ogulite koren đumbira i isecite ga na manje komade.
- U teglu stavite aroniju, iseckani limun i đumbir, vanilin šećer, šećer i cimet.
- Prelijte rakijom i mešajte kašikom.
- Zatvorite teglu poklopcem i ostavite je da stoji na suncu 6 nedelja.
- Povremeno protresite teglu da se sastojci promešaju.
- Posle 6 nedelja, procedite sadržaj tegle kroz cediljku ili gazu, pa sipajte u čiste, sterilisane staklene flaše.
Liker od aronije sa limunom
Ako želite osvežavajući gorko-kiseli liker od aronije, dodajte mu neki citrus, recimo limun. Osim rakije, liker od aronije se može pripremati i sa votkom. Od navedene količine sastojaka dobićete oko 1 l likera od aronije.
Sastojci
- 6 kg bobica aronije
- 1 l votke
- 10 kašika šećera
- 10 kašika vode
- 6 limuna
Priprema
- U posudu za kuvanje stavite vodu i šećer i kuvajte na tihoj vatri.
- Mešajte dok se šećer ne rastvori, a zatim sklonite posudu sa ringle.
- Ostavite rastopljeni šećer da se ohladi.
- Isecite limun na pola i iscedite ga.
- U ohlađenu tečnost od šećera i vode dodajte ceđeni limun i sve izmešajte. Sipajte tečnost u teglu.
- Dodajte oprane bobice aronije i votku.
- Teglu zatvorite poklopcem i stavite na tamno mesto da odstoji 20 dana.
- Posle 20 dana procedite sadržaj tegle kroz cedilo ili gazu. Zgnječie bobice prstima da dobijete što više soka.
- Nakon što procedite liker, sipajte ga u sterilisane staklene flaše i dobro zatvorite.
Liker od aronije sa medom
Tokom pripreme umesto šećera možete da koristite med. Ovaj liker je mnogo gušći i zdraviji od onog pripremljenog sa sa lozovačom, ali i manje gorkim. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1,5 l likera od aronije.
Sastojci
- 6 kg bobica aronije
- 1,5 l rakije
- 8 kašike meda
- 2 limuna
- 2 kesice vanilin šećera
- 12 komada karanfilića
Priprema
- Isecite limun na četvrtine i operite aroniju
- U teglu stavite aroniju, limun, karanfilić, vanilin šećer i med, vanilin šećer, karanfilić i limun.
- Dodajte rakiju i dobro izmešajte sve sastojke.
- Zatvorite teglu i ostavite da stoji na suncu 20 dana. Povremeno protresite teglu da se svi sastojci pomešaju.
- Posle 20 dana procedite kroz cediljku ili gazu i liker sipajte u sterilisane staklene flaše i zatvorite ih.
Upotreba u kuhinji
Domaći liker od aronije najbolje je čuvati na sobnoj temperaturi na tamnom mestu, recimo u podrumu ili ostavi, a pre konzumiranja možete ga kratko ohladiti u frižideru.
Posle pripreme liker uvek sipajte u sterilisanu staklenu flašu i zatvorite je čepom da alkohol ne ispari. Ako nemate staklene flaše, možete ga sipati u tegle, ali izbegavajte plastične flaše.
Pre same pripreme, bobice se čuvaju u plastičnoj ili staklenoj posudi, ne u metalnoj, jer to može da utiče na ukus likera.
Liker od aronije se služi kao aperitiv pre ručka ili večere ili kao piće uz poslastice. Može se dodati i u biskvite ili kreme tokom pripreme kolača, a najčešće se preliva preko torte da ublaži slatkoću kreme.
Foto: Vera Višić
Ostavite odgovor