Zahvaljujući svojoj lekovitosti, sok od aronije je tek odnedavno postao popularno piće, a još se naziva i „lekoviti nektar”. Aronija sadrži mnoge supstance koje poboljšavaju opšte stanje organizma i pozitivno utiču na zdravlje ljudi.
Ako ste nezavisni uzgajivač aronije, svakako vam preporučamo da napravite domaći sok od aronije kako biste obogatili svoju ostavu i uvek imali pri ruci zdravo piće. Ako niste uzgajivač, ove moćne bobice možete da kupite na pijaci i tako pripremite sopstveni sok po sopstvenom ukusu, sa dodacima po sopstvenoj želji. Pravljenje domaćeg soka svakako je bolje od kupovine sokova jer koristite proverene, sveže i zdrave sastojke, a aronija može samo doprineti blagostanju vašeg tela!
Priprema aronije
Na našim predelima gaje se 3 vrste aronije i svaka od njih je idealna za pravljenje soka i drugih zimnica, a to su crna aronija, ljubičasta aronija i crvena aronija.
Prva berba ploda aronije može se očekivati u trećoj godini nakon sadnje. U prvoj berbi dobićete do kilogram ploda po grmu aronije, ali do sedme godine biljka će biti mnogo plodnija, pa ćete tako po grmu aronije ubrati i do 10 kg bobica.
Aronija je plodna u avgustu i tada se obično bere, ali je zanimljivo da se berba može odložiti za neko vreme jer plod neće istrunuti i propasti dok stoji na grmu. Tokom branja obratite pažnju na zrelost ploda koja se primećuje po boji. Berite plodove zajedno sa stabljikom jer će tako berba biti brža i lakša.
Aronija se takođe može kupiti na lokalnim porodičnim farmama ili od lokalnih uzgajivača aronije. Važno je da se ne tretira hemikalijama i da je potpuno prirodno uzgajana. Takođe možete svratiti do pijace i izabrati zdravo i zrelo voće za pripremu sopstvenog, domaćeg soka od aronije.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od aronije
Domaći, tradicionalni sok od aronije sadržava samo tri sastojka, a to su voda, aronija i šećer. Sledi veoma jednostavan recept tako da možete sami da pripremite sok od aronije kod kuće za tren oka. Ova količina je dovoljna za oko 1 litar soka od aronije.
Sastojci
- 300 g aronije
- 200 g šećera
- 750 ml vode
Priprema
- Rastopite šećer i vodu na laganoj vatri.
- Aroniju operite od prljavaštine i prašine. Uklonite i grančice i listiće koje se nalaze na bobicama.
- Aroniju stavite u blender ili sokovnik i dodajte vodu sa rastvorenim šećerom i ostatak vode.
- Ako nemate svežih bobica aronije, smrznute bobice će takođe dobro doći.
- Mešajte smesu dok se bobice potpuno ne pomešaju sa vodom. Smesa mora da bude tečna, bez komadića voća.
- Sipajte sok u činiju i kuvajte na laganoj vatri dok ne prokuva. Smanjite vatru i kuvajte još 5 minuta.
- Procedite sok kroz gazu i sipajte u dobro oprane, sterilisane staklene flaše.
Sok od aronije bez šećera
Sok od aronije može se lako pripremiti i u zdravoj verziji. Sve što će vam trebati su bobice aronije i smrznuta ili sveža, hladna voda. Ova količina je dovoljna za oko 1 litar soka od aronije.
Sastojci
- 300 g aronije
- 750 ml vode
Priprema
- Aroniju operite i uklonite grančice i peteljke koje su ostale na bobicama.
- Aroniju stavite u blender ili sokovnik i dodajte vodu. Ako nemate sveže bobice, poslužiće i smrznuto voće.
- Mešajte smesu dok se bobice potpuno ne iseckaju i pomešaju sa vodom. Smesa mora da bude potpuno tečna, bez komadića voća.
- Dobijenu smesu sipajte u šerpu i kuvajte dok ne provri. Zatim smanjite vatru i kuvajte na laganoj vatri još 5 - 10 minuta.
- Sok procedite kroz cediljku ili gazu i sipajte u dobro oprane, sterilisane staklene flaše.
Sok od aronije sa limunom
Pošto je aronija biljka blago gorkog ukusa, u sok se često dodaje šećer da bi se povećala slatkoća soka. Osim šećera, dodaje se i limun koji soku daje određenu dozu kiselosti čime dobija bogatiji ukus. Iz količine gore navedenih namirnica dobićete približno 1,5 litara soka od aronije. Ako želite povećati ili smanjiti količinu soka, koristite više ili manje sastojaka u istom odnosu kao šta je navedeno u receptu.
Sastojci
- 2 kg aronije
- 500 g šećera
- 1 limun
- 1 l vode
Priprema
- Bobice dobro operite, uklonite sve grančice i listiće i ocedite.
- U 1 litar vode dodajte šećer i kuvajte na srednjoj vatri. Kada smesa provri, dodajte sveže bobice aronije. Kuvajte na laganoj vatri, neprestano mešajući. Tokom mešanja, bobice iscedite što je
- više moguće da puste sok.
- Kad sok prokuva, sklonite sa vatre i procedite ga kroz gazu. Stisnite bobice što je više moguće da puste sav sok.
- Vratite isceđenu tečnost na vatru, dodajte limun i kuvajte još 10 minuta.
- Sipajte vrući sok u čiste, sterilisane staklene flaše.
Upotreba u kuhinji
Sok od aronije najbolje je čuvati na hladnom i tamnom mestu jer tako ima duži rok trajanja. Nakon otvaranja boce, bilo bi dobro da ga čuvate u frižideru da biste ga mogli konzumirati što je duže moguće.
Aronija se ne može konzumirati u neograničenim količinama. Što se tiče sirovih bobica, preporučljivo je 300 g dnevno, a kod soka od aronije, zdravim ljudima da ujutru natašte popiju tek 100 ml soka.
Za osobe koji pate od bolesti preporučljivo je konzultirati se sa lekarnikom.
Ukus soka od aronije je previše intenzivan, pa svakako preporučamo da ga pomešate sa vodom. U letnjim danima pomešajte ga sa drobljenim ledom, dodajte isceđen sok od limuna i listiće ment, ali uvek imajte na umu da ne pijete više od 300 ml dnevno.
Takođe možete da napravite i gušći umak, pa prelijete sladoled, voćnu salatu ili palačinke. Možete i da namočite čokoladni biskvit sokom od aronije za puniji i bogatiji voćni ukus.
Foto: Wild Rose / Facebook
Ostavite odgovor