Iako reč "sterilizacija" može nekome da zvuči složeno i komplikovano, sam metod zapravo nije, a nužan je za kvalitet zimnice i bitan je korak u sprečavanju da vam se zimnica pokvari. Radi se o jednostavnom zagrevanju tegli do te mere da nijedna bakterija ne može preživeti.
Potreno je odmah pomenuti da ako koristite tegle sa gumenim poklopcem, obavezno skinite gumu za poklopca pre nego je izložite toplotnoj obradi, a kada stavljate svoju zimnicu u tegle usled sterilizacije, i tegle i hrana moraju biti iste temperature da tegle ne bi pukle, pa se zato obavlja taman pre kraja kuvanja zimnice.
Pre svake upotrebe tegle je obavezno oprati u vrućoj vodi sa sapunom i ručno isprati ili ih oprati u mašini za pranje sudova. Metode pranja su obavezne i ne smeju se preskakati, ali imajte na umu da pranjem ne sterilišete tegle.
Vrste toplotne obrade
Postoje različiti metodi toplotne obrade zimnice, a mnogi mešaju sterilizaciju sa pasterizacijom, pa smo u nastavku odlučili da vam objasnimo razliku i na šta se tačno odnosi toplotna obrada kod oba metoda i time naučite uspešno da sprovedete postupak toplotne obrade zimnice i sprečite njeno kvarenje:
- Sterilizacija - pod sterilizacijom podrazumevamo potpuno uništavanje bakterija i mikroorganizama tretiranjem vlažnosti u tegli toplotom od najmanje 121°C tokom 15 minuta. Tegle se obično sterilišu neposredno pre nego što se u njih prelije zimnica.
- Pasterizacija - znači relativno nizak stepen toplotne obrade, iako se danas izvodi na visokim temperaturama i to uglavnom na temperaturama ispod tačke kuvanja vode. Krajnji cilj postupka pasterizacije je da se produži rok trajanja finalnog oizvoda. Pasterizacija se često kombinuje sa drugim metodama konzerviranja - koncentracijom, hemijskim zakiseljavanjem, itd.
- Blanširanje - vrsta pasterizacije koja se obično primenjuje na povrće da bi se inaktivirali prirodni enzimi u hrani. U zavisnosti od vremena, ovaj postupak će da uništi i neke bakterije i mikroorganizme.
Šta je sterilizacija
Kao što smo već pomenuli u samom uvodu, sterilizacija je postupak u kojem se tegle izlažu određenoj visokoj temperaturi i tako unište štetne bakterije i mikroorganizmi. Pošto su mikroorganizmi otporni na toplotu, za sterilizaciju potrebno je tegle izlagati minimalnoj temperaturi od 100°C tokom najmanje 15 minuta.
Postupak sterilizacije
Sam postupak, temperatura i vreme trajanja sterilizacije zavisi od tegli koje sterilišete, na primer, ne možete sterilisati boce u rerni ili mikrotalasnoj, pa je neophodno prilagoditi sam postupak vrsti zimnice koju stavljate u tegle i koje tegle koristite.
Tegle možete sterilisati:
- u rerni
- u mikrotalasnoj
- kuvanjem na šporetu
- u mašini za pranje sudova
Za svaku od gore navedenih metoda, u nastavku su detaljni opisi procesa koji će početnici razumeti. Ali pre sterilizacije tegli, morate imati na umu nekoliko stvari:
Tegle se uvek moraju držati na toplom sve do punjenja zimnicom, ne smeju se ohladiti.
Pre sterilizacije, tegle uvek treba prethodno prati ručno ili u mašini za pranje sudova.
Ako je vreme kuvanja zimnice kraće od 10 minuta, moraćete da sterilizujete svoje tegle. Većina recepata za konzervisanje hrane u vodi zahteva najmanje 10 minuta toplotne obrade.
Nikada ne stavljajte gumene ili plastične poklopce u rernu, kipuću vodu ili mikrotalasnu pećnicu. Proverite unutrašnjost metalnih poklopaca da biste bili sigurni da iznutra nemaju gumeni zaptivni prsten.
Iako se guma ili plastika možda ne moraju potpuno rastopiti (zavisno od temperature), poklopac verovatno više neće moći pravilno da se zatvori, a kada je reč o konzerviranju hrane, poput sirupa ili džemova, veoma je važno da poklopci uvek budu dobro zatvoreni. Iz istog razloga ne bi trebalo da koristite zarđale ili na bilo koji način oštećene poklopce.
Uvek pazite da pažljivo rukujete vrelim teglama i preduzmite određene mere da se ne bi opekli.
Rerna je vaš verni drugar u procesu sterilizacije. Ako možete, uvek koristite rernu. Jednostavnije je i brže.
Sterilizacija tegli u rerni
Da bi sterilizovali tegli u rerni, zagrejte rernu na 130°C. Pridržavajte se navedene temperature i nikada samoinicijativno ne stavljajte višu temperaturu, jer to može da dovede do pucanja stakla na teglama. Uvek pratite upute
Stavite sloj pek papira na tepsiju od rerne, zatim tegle i poklopce na njega i poređajte tako da se tegle ne dodiruju
Uvek stavite tepsiju na sredinu rerne, zatvorite je i pustite da se tegle "peku" (sterilizuju) oko 20 minuta. Kad ih vadite, obavezno stavite rukavice i vadite tegle iz rerne nekoliko minuta pre nego što ćete u njih sipati zimnicu.
Rasporedite ih na peškir koji će zadržati toplotu dna tegle i sipajte u njih zimnicu.
Sterilizacija tegli kuvanjem
Da biste tegle sterilizovali u prokuvanoj vodi, koristite velike i visoke šerpe za boce ili plitke za šire za tegle.
Stavite krpu na dno šerpe, a zatim stavite tegle da se ne dodiruju. Između njih provucite krpu, jer će tokom kuvanja početi da skaču i postoji šansa da popucaju u međusobnom kontaktu.
Napunite šerpu mlakom vodom u kojoj ćete "kuvati" tegle i brzo zagrejte vodu tako da ključa, ali ne i proključa. Neki stručnjaci tvrde da bi trebalo da započnete sa hladnom vodom, ali to u stvari nije jako važno. Važno je da temperatura tegli postepeno raste, a temperatura tegle je verovatno sobne temperature pa će mlaka (ili čak malo topla) voda da bude dovoljna.
Tegle i poklopci potpuno uronite u vodu i izbacite sav vazduh iz njih.
Na jakoj vatri prokuvajte vodu i od trenutka kada voda prokuva tegle moraju da se kuvaju 10 minuta i nikako manje od toga. Ako se flaše i tegle kuvaju nekoliko minuta duže to neće biti problem, ali ne bi trebalo da se kuvaju ni manje, zato namestite tajmer ili alarm.
Tegle obavezno stavite da se kuvaju 10 minuta pre nego što završite zimnicu tako da možete odmah da presipate u vrele posude. Posle 10 minuta isključite vatru i ostavite ih potopljene u vrućoj vodi dok ne budu spremne da ih punjenje. Ako su se već ohladile a morate da sipate zimnicu, treba ih ponovo podgrejati da vam staklo ne bi popucalo.
Kad se džem ili sirup skuvaju i spremni su za sipanje, tegle izvadite iz vode. Teško ih je izvaditi vruće tegle pazeći da se ne opečete pa će vam biti potrebno malo prakse. Koristite viljušku i uvek budite oprezni sa toplom vodom.
Pripremite čisti peškir na koji ćete da odlažete tegle i flaše nakon punjenja. A nakon što se ih napunili, obrišite poklopce čistom, vlažnom krpom i čvrsto stegnite poklopce. Okrenite ih naopako (na poklopac) i ostavite da se ohlade. Ovo stvara vakum i osigurava da vazduh ne uđe u njih i produžava vek trajanja zimnice.
Sterilizacija tegli u mašini za pranje sudova
Ako možete prati sudove na visokoj temperaturi (najmanje 80°C) ili funkciju pare u svojoj mašini za pranje sudova, tegle takođe možete i ovako sterilisati. Rasporedite ih u mašinu za sudove i uključite ciklus pare ili vrućeg ispiranja, a odmah po završetku izvadite tegle i punite ih.
Ovo je veoma jednostavna metoda, ali kuvanjem ćete potrošiti puno manje vode pa imajte to na umu. Takođe, biće vam teško pogoditi vreme kada će mašina završiti ciklus pranja sa vremenom kada je vaša zimnica spremna za sipanje u tegle.
Sterilizacija tegli u mikrotalasnoj
Sterilizacija tegli u mikrotalasnoj je jednostavan metod ako trebate sterilisati manje tegli u kraćem vremenu. Ovaj metod je brz i jednostavan i ne treba da traje duže od 40 sekundi i možete ovako sterilisati samo obične tegle, nikako ne i one sa gumenim ilimetalnim poklopcima.
Posle obaveznog pranja tegli, ostavite ih da budu malo vlažne, a zatim ih stavite u mikrotalasnu na najvišu temperaturu i pustite da se greju oko 35 - 45 sekundi, zavisno od veličine tegle. Za tegle standardne veličine biće dovoljno 45 sekundi, dok manje tegle sterilišite u mikrotalasnoj oko 30 sekundi.
Saveti
Ako koristite bilo koji gore navedeni metod za sterilizaciju tegli, snažno savetujemo da uvek koristite debele rukavice da bi zaštitili ruke od vrućine i da se ne bi opekli. Takođe pazite na pucanje stakla zbog izlaganja tegli visokim temperaturama ili ako se tegle dodiruju usled toplotne obrade.
Zimnice u sirćetu ili ulju, nije potrebno dodatno izlagati toplotnoj obradi (pasterizaciji), ali pazite da u teglama nema vazduha nakon punjenja. Uvek pasterizujte sokove i određene soseve nakon sipanja u tegle da bi im produžili vek trajanja i zimnica ostala sveža.
Vruće marmelade, soseve i džemove uvek punite u vruće tegle, a zatim zatvorite i okrenite naopako i tako pustite da stoje. Na taj način se u teglama stvara vakum koji obezbeđuje duži vek trajanja zimnice. Nakon stajanja, okrenite ih na dno i stisnite sredinu poklopca, ako ne čujete klikanje, tegle su uspešno vakumisane. Ako čujete zvuk, ponovite postupak pasterizacije.
Foto: Andreas Göllner / Pixabay
Ostavite odgovor