Ako ste se našli sa viškom jabuka koje niste mogli da pojedete ili ste ih našli na pijaci po jeftinoj ceni i jednostavno ste morali da iskoriste priliku, konzerviranje jabuka je odličan način da se rešite svog viška pre nego postanu kvarne. Iako možemo da ih kupujemo u prodavnicama tokom cele godine, uživanje u domaćim jabukama zaista je neprocenjivo. Ali ono šta se dešava sa jabukama je da ih ne možemo zauvek održati svežima. Zbog toga ih koristimo za pripremanje zimnice. Konzerviranjem jabuka otkrićete da postoji bezbroj načina da uživate u ovom ukusnom voću tokom cele godine.
Bez obzira da li pripremate neki namaz, sos od jabuke ili zamrzavanje kriške ili rendane za pite, jabuke su idealno voće za pripremu slatke zimnice. Mogu se lako očistiti i koristiti kada god želite da napravite sok, sirup, džem od jabuka sa začinima ili bez ili rendati i napuniti pite, mogućnosti obrade i čuvanja je zaista mnogo.
Jabuka je jedna od retkih plodova koja je prirodno bogata pektinom. Zato je idealna voćka i za prerađivanje u domaći koncentorvani pektin koji ćete posle da koristite za kuvanje drugog voća. Ispod su saveti za osnovno pripremanje i tradicionalne načine konzerviranja jabuka sa detaljnim koracima i uputstvima za uspešnu dalju obradu.
Zimnica od jabuka
Slede saveti za osnovno pripremanje i tradicionalne načine konzerviranja sa detaljnim koracima i uputstvima za uspešnu dalju obradu.
Priprema jabuka
Kada je konzerviranje u pitanju, izuzetno je važno odabrati pravu sortu jabuka, jer na kraju želite da imate bogatu i ukusnu zimnicu, a ne kašastu. Ako vam se desi da vam je zimnica od jabuka kašasta to znači da ste koristili pogrešnu sortu jabuka Uvek koristite samo one sorte koje se navode u našim receptima, a kašaste sorte koristite samo za pripremanje brzih soseva, kašica i pirea. Jabuke koje se preporučaju za izradu zimnce su Fudži i Gala, a za kompote Gala, Fudži, Breburn Pink Lejdi i Hanikrisp.
Kao i kod pripremanja drugog voća, prvo počinjete sa branjem svežih blodova, njihovim čišćenjem i guljenjem. U receptima su takođe naznačena uputstva da li treba da gulite jabuke ili ne, kao i uputstva na kakve kriške trebaju da se režu.
Imajte na umu da jednom očišćene i isečene jabuke počinju da menjaju boju i zato ih je potrebno prskati limunovim sokom ili drugim kiselim rastvorom da bi se sprečila promena boje i potamnjenje. Za limunov sok ili limunovu vodu kombinujte 100 ml soka limuna sa 1 ml vode, stavite jabuke u ovako pripremljen rastvor i ocedite pre dalje pripreme.
Sušenje
Sušene jabuke su odličan sastojak kompota i prirodna grickalica koju možete jesti kajanja. Možete da ih dodate u soseve ili jedete samo tako sušene, sa začinima ili bez, a u nastavku slede metode za čuvanje njihovih jedinstvenih ukusa. Ostatke nemojte da bacate već koristite za pripremanje domaćeg pektina, želea ili sirćeta. Sušiti jabuke možete na suncu/vazduhu, rerni ili dehidratoru.
Sušenje jabuka u dehidratoru
Sušiti jabuke u dehidratoru je jednostavno, a pored dehidratora biće vam potrebne jabuke, tegle, kisela voda (voda sa limunovim sokom ili sirćetom) i nož. Na rezanje jabuka i slaganje na tacne potrošićete 15-ak min, a zatim 12 sati na sušenje.
Isecite jabuke na jednake kriške od 1 mm. Pazite da su ravnomerno izrezane jer ako su neravne neće se ravnomerno i dorbo osušiti. Kriške jabuke stavite u zakiseljenu vodu (1 kašika limunovog soka ili sirćeta na 1 litar vode). Pre sušenja jabuke dobro ocedite da bi izašla sva tečnost. Ako vam se žuri, posušite ih peškirom ili krpom. Oceđene i ukiseljene jabuke slažite na mrežu od dehidratora tako da se nijedan komad ne dodiraje i da je oko svake kriške dovoljno mesta da bi vazduh mogao da cirkuliše. Ovo je veoma važno ako želite da se kriške jabuke ravnomerno osuše.
Stavite mreže u elektirčnu sušionu ili dehidrator i podesitu temperaturu na 5°C. Sušite ih otprilike 12 sati, sve dok ne postanu hrskave ili kožaste, u zavisnosti od toga kakve ih volite. Kada su kriške suve, izvadite ih i ostavite 10 minuta na sobnoj temperaturi da se ohlade, a zatim prebacite u tegle i dobro zatvorite. Ako primetite vlažnost na stenkama tegle, jabuke je potrebno još sušiti, ako su potpuno suve spremite ih daleko od toplote ili direktne svetlosti. Rok korištenja je 6 meseci do godinu dana na hladnom, tamnom i suvom mestu.
Sušenje jabuka u rerni
Proces sušenja jabuka u rerni je sličan sušenju u dehidratoru. Potrebno je svega nekoliko predradnji, ali uz dobro urađenu pripremu imaćete manje posla i mogućnosti da se zimnica pokvari.
Zagrejte rernu na 50 - 60°C, a dotle oljuštite jabuke, očistite i isecite na kriške debljine 1 cm. Odmah ih po sečenju stavljajte u zakiseljenu vodu da bi se sprečilo potamnjenje i ostavite ih da se namaču dok sve jabuke ne budu isečene.
Ocedite ih u cediljki 2 - 3 minuta da se iscedi što više tečnosti, a zatim posušite kuhinjskom krpom ili peškirom. Stavite na tepsije pek papir, poređajte kriške da se ne dodiruju i stavite u rernu. Ako nemate ventilacionu rernu, otvorite vrata šporeta drvenom kašikom ili kuvačom. Sušite ih 6 - 10 sati dok jabuke ne postanu hrskave ili kožaste, u zavisnosti od toga kako ih volite. Ako vam rerna ne radi ravnomerno, povremeno okrenite i zamenite tepsije tako da se jabuke ravnomerno suše.
Kad su suhe, izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi 10-ak minuta, a zatim prelomite duž kriške da bi proverili “vlažnost”. Ako jabuka puca, spremajte ih u teglu, ali na mestu preloma vidite vlagu, vratite ih još 30 minuta u rernu na sušenje.
Sušenje jabuka na vazduhu/suncu
Jabuke oljuštite, očistite i isecite na tanke šnike. Stavite u zakiseljenu vodu na 10 min da bi se sprečilo potamnjenje. Ocedite tečnost i posipajte začinima po izboru. Na poslužavnik stavite pek papir i poređajte kriške da se ne dodiruju i stavite ih napolju na izravnu sunčevu svetlost. Zamotajte poslužavnike gazom da bi sprečili insekte da dolaze na jabuke i uveče ih unesite unutra da se ne bi usled vlage u vazduhu stvorila budž.
Okrećite ih jednom dnevno radi ravnomernog sušenja i držite ih napolju ceo dan. Znaćete da su suve ako ih “pocepate”i vidite da je mesto cepanja potpuno suvo. Kada su jabuke suve, stavite ih u smeđe papirne kese i obesite na prozračno suvo mesto sa mlazom vazduha koji će ih dodatno osušiti. Možete ih ređati i u tegle sa hermetičkim poklopcem.
Blanširanje
Blanširanje jabuka nije potrebno, ali se pre zamrzavanja preporuča, pogotovo ako planirate da zamrznete veće kriške i komade. U šerpu stavite vodu da proključa, a u drugu šerpu stavite ladnu vodu i led. Šerpa sa ledenom vodom poslužiće kao "šok terapija" i sprečiće dalje kuvanje nakon vađenja iz ključale vode. Vreme kuvanja jabuka u ključaloj vodi zavisiće od veličine isečenih kriški, ali obično je 2 - 3 minuta, posle čega se vade i odmah stavljaju u ohlađenu vodu. Jabuke blanširajte u serijama tako da dodavanje jabuka u ključalu vodu ne “ohladi” vodu i zaustavi ključanje. Nakon što se jabuke potpuno ohlade u hladnoj vodi, izvadite ih na peškir i ostavite da se osuše, a zatim ih koristite za dalju obradu.
Zamrzavanje
Jabuke se mogu zamrznuti narendane ili narezane, oguljene ili ne oguljene, u zavisnosti od njihove dalje obrade i namene. Pre zamrzavanja kriški, poželjno je blanširati jabuke. Nakon blanširanja i sušenja, uzmite poslužavnik koji stane u vaš zamrzivač, stavite pek papir i poređajte kriške jabuka u jedan sloj i stavite u zamrzivač preko noći. Nakon toga čuvajte ih u kesama i odmrzavajte po potrebi.
Rendane jabuke ne treba blanširati i zamrzavati u serijama. Jabuke temeljito operite, oljuštite i naribajte. Pospite limunovim sokom da sprečite potamnjenje, podelite na jednake delove, na primer 500 g narendanih jabuka, čuvajte u kesama za zamrzavanje i stavite u zamrzivač. Tako ćete znati tačnu količinu jabuka i moći ćete da izvadite onoliko kesa koliko recept zahteva.
Foto: Daria-Yakovleva / Pixabay
Ostavite odgovor