Jabukovo sirće je deo svakog domaćinstva i može se naći i kupiti u svakoj prodavnici. Ove zime odvojite vreme i napravite domaće jabukovo sirće. Šta god da naravite u sopstvenoj kuhinji, uvek će imati bolji ukus i biti zdravije. Sirće se priprema od različitog voća na primer jabuka, trešanja, šljiva, bresaka i sličnog voća, ali i od cveća kao što su tratinčice i maslačak.
Najpopularnije sirće od voća je jabukovo sirće, koje se u ishrani koristi kao deo koji dodajemo u salate i vekovima je jedna od glavnih namirnica u mnogim kuhinjama. Sirovo, domaće jabukovo sirće dobro je ne samo za očuvanje hrane, već i kao snažan probiotički tonik u mnogim dijetama. Sledi nekoliko recepata, kako pripremiti jabukovo sirće i korisni saveti kako ga čuvati.
Priprema jabuka
Jabuke su popularno voće, pa tako danas postoji preko 10.000 sorti jabuka. Prilikom gajenja, sorte se određuju prema njihovoj nameni. Postoje one sorte koje rađaju manje plodove, neke su slađe, neke kiselije, a sve se to uzima u obzir tokom sadnje i gajenja za daljnju preradu. Za jabukovo sirće može se koristiti bilo koja sorta jabukoa, ali preporuča se korištenje divlje jabuke jer ona sadržava odličan odnos kiselosti što je kod sirćeta veoma bitno. Najpopularnije sorte koje se koriste u pripremi ove domaće zime su divlje jabuke, Ajdared, Greni Smit i Breburn.
Beru se kada plodovi dostignu puni stepen zrelosti, a određuje se veličinom i bojom. Svaka sorta sazreva u određeno vreme, ali na sam proces u velikoj meri utiču i klimatski faktori. Najčešće sazreva krajem leta i početkom jeseni, a sazrevanje može da traje čak i do novembra.
Jabuke se beru isključivo ručno, moguće uz pomoć makaza. Prvo se beru jabuke sa donjih grana, a zatim prema vrhu. Neophodno je odrediti idealan stepen zrelosti plodova jer prerano ubrani plodovi gube kvalitet i ukus, a u slučaju prekasne berbe jabukama se ubrzava starenje i gube sočnost.
Tokom kupovine jabuka obratite pažnju na izgled ploda, čvrstoću i boju. Izbegavajte jabuke koje sadrže oštećenja i čudne fleke. Kupujte ih na pijaci ili od lokalnog uzgajivača.
Recepti
Tokom pripreme jabukovog sirćeta nećete potrošiti mnogo vremena, ali da bi ukus sirćeta dostigao određeni nivo kiselosti, moraće da odstoji čak i do nekoliko nedelja. Ali krajnji rezultat je vredan čekanja, jer će vas ukus prijatno iznenaditi. Bilo bi idealno da se koriste domaće jabuke jer su ukusnije od kupljenih, pa će sirće automatski imati bolji ukus. Pre pripreme obavezno očistite i sterilišite tegle.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Jabukovo sirće
Sledi jednostavan recept za pripremu jabukovog sirćeta. Ako želite zdravu varijantu, umesto šećera možete da dodate med. Takođe, sirće se može pripremiti od mesa jabuke ili same kore, izbor je na vama. Od navedenih sastojaka dobićete približno 2 l domaćeg jabukovog sirćeta.
Sastojci
- 5 velikih jabuka ili kora od 10 jabuka
- 1/2 šolje šećera ili 1 šolja meda
- filtrirana/prokuvana i ohlađena voda
Priprema
- Jabuke dobro operite, očistite od semenki i isecite na kockice.
- Rezane jabuke poređajte barem do pola tegle.
- U šerpu stavite vrelu vodu i dodajte joj šećer. Kuvajte dok se sav šećer ne otopi.
- Sačekajte da se tečnost ohladi, pa sipajte u tegle da voda prekrije jabuke, ali ostavite 5 - 6 cm mesta do vrha.
- Pokrijte vrh tegle tankom gazom i zavežite špagom ili gumicom.
- Čuvajte teglu na tamnom i toplom mestu i ostavite je da stoji nedelju ili dve. Nakon nekog vremena osetićete miris - šećer će početi da fermentiše u alkohol.
- Kada primetite da jabuka počinje da pada na dno tegle i osetite aromu alkohola, tečnost je potrebno procediti kroz gazu ili cediljku.
- Procedite tečnost, bez jabuke i sipajte u čistu i sterilizovanu teglu.
- Ponovo pokrijte gazom i učvrstite. Spremite na toplo i tamno mesto i ostavite da odstoji 3 - 4 nedelje dok se alkohol ne pretvori u kiselinu. Jednom dnevno promešajte tečnost.
- Probajte da bi bili sigurni da je sirće po vašem ukusu. Ako mu nedostaje kiselosti, ostavite da stoji još nedelju ili dve.
- U slučaju da se prekuva ili prekiseli, razblažite tečnost sa malo vode.
- Kada ste zadovoljni ukusom, sirće je potrebno još jednom procediti i sipati u staklenu flašu.
- Čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Brzo jabukovo sirće
Iako je za pripremu pravog domaćeg jabukovog sirćeta potrebno najmanje mesec dana, sledi recept sa kojim ne morate toliko da čekate. Sastojci su isti, ali postupak pripreme je malo drugačiji. Posle otprilike 20 dana moćete da koristite domaće sirće. Šećer se u ovom receptu ne dodaje, ali ako želite, možete. Količina šećera određuje se količinom vode, tako da se u litar vode dodaje 50 g šećera. Takođe, ako želite, možete da dodate i med za zdraviju varijantu. Od navedenih sastojaka dobićete pola litra domaćeg jabukovog sirćeta.
Sastojci
- 3 - 4 veće jabuke
- kuvana/filtrirana voda
Priprema
- Jabuke ogulite i izrendajte u činiju.
- Dobro ih iscedite i napunite tegle.
- Čuvajte na toplom mestu 2 - 3 dana.
- Kada jabuke odleže, dodajte im mlake vode. Neka tečnost bude sve do vrha tegle.
- Pokrijte teglu gazom i pričvrstite gumicom ili špagom.
- Teglu spremite na tamno i toplo mesto i ostavite da stoji oko 20 dana.
- Procedite kroz gazu ili cediljku i sipajte u čistu i prethodno sterilizovanu teglu i spremite na tamno i hladno mesto.
Upotreba u kuhinji
Jabukovo sirće je jedan od najpopularnijih sastojaka koje možemo pronaći u skoro svakom domaćinstvu. Najčešće ga koristimo za salate, što mu je i najpopularnija namena. Veoma je popularan i za mršavljenje gde se onda konzumira kao piće pomešano sa mlakom vodom. Koristi se i za detoksikaciku organizma jer sadrži dug niz lekovitih svojstava.
Pravilno pripremljeno jabukovo sirće može da stoji više od godinu dana. Pre pripreme, obavezno je dobro oprati tegle i flaše i zatim ih sterilizovati. Da bi mu produžili vek trajanja, čuvajte ga na tamnom mestu.
Ako pripremite recept koji ne sadrži konzervanse, na dnu tegle će se formisati talog, a na samoj površini beli sloj, ali ovo je sasvim normalna pojava i ne treba da vas uzrujava.
Ako se jabukovo sirće pije kao sredstvo za mršavljenje, trebalo bi ga konzumirati tokom ili posle obroka, obavezno razblaženo sa mlakom vodom. Možete da dodate i kašičicu meda za finiji ukus.
Foto: wicherek / Pixabay
Ostavite odgovor