Čaj od borovnice je veoma lekovit i ukusan napitak, posebno ako mu dodamo kašičicu meda i malo limunovog soka. Može se kupiti u prodavnicama i na taj način sami možete da pripremite domaći čaj od svežeg ili suvog voća ili od listova biljke. Obe varijante su izuzetno lekovite. Ispod su recepti.
Priprema borovnice
Postoji mnogo vrsta borovnica, a za čaj možete da koristite bilo koju vrstu. Sorte se razlikuju po veličini i boji ploda i po vremenskom periodu sazrevanja.
Plodovi borovnice se beru više puta jer ne sazrevaju u isto vreme. Berba počinje kada plod dostigne puni stepen zrelosti, što se ocenjuje po boji, čvrstoći i veličini. Ceo proces berbe može da traje do 8 nedelja, u zavisnosti od klimatskih uslova i samog zrenja. Stabljike se beru ručno, veoma pažljivo da se plod ne bi uništio.
Borovnice možete pronaći u skoro svakoj prodavnici ili voćarnici jer je potražnja za njima veoma velika. Možete ih kupiti i od lokalnog uzgajivača ili na pijaci. Listove je teško naći u prodavnicama, ali ih možete kupiti na pijaci ili kod kućnog uzgajivača. Listove je, zbog njihove lekovitosti, potrebno kupiti ili ubrati pre sazrevanja ploda.
Sušenje borovnice
Suve borovnice su veoma popularne u kuhinji, a od njih se mogu pripremiti čajevi, kompot, kolači, keks i slični deserti. Osim fantastičnog ukusa, sušene borovnice imaju i lekovito dejstvo. Postoje tri jednostavne metode za sušenje ovog voća - u rerni, dehidratoru ili na svežem vazduhu. Uputstva su data u nastavku.
Sušenje u rerni
Za ovu metodu potrebni su vam papir za pečenje, borovnice i pećnica. Pre pripreme potrebno je odvojiti oštećene i zdrave bobice. Koristite samo one koje izgledaju lepo i zdravo. Odabrane bobice dobro operite i osušite kuhinjskom krpom.
Na pleh stavite papir za pečenje, a na njega bobice u jednom sloju. Plodovi ne bi trebalo da se dodiruju, napravite mali razmak između svake bobice. Uključite rernu na 40°C i sušite 3 sata, a zatim povećajte temperaturu na 60°C dok se borovnice potpuno ne osuše. Izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade. Ponovite postupak narednih 5 dana.
Sušenje na vazduhu
Tokom sušenja borovnica na vazduhu izuzetno je važno da ne dolaze u kontakt sa suncem. Stavite ih na tamnije i toplije mesto. Koristite samo zdrave i kvalitetne borovnice, dobro ih operite i osušite kuhinjskom krpom.
Stavite gazu i na njih rasporedite borovnice u jednom sloju. Ovim metodom možete da ih slažete gušće. Sušite ih na vazduhu najmanje 3 dana, a tokom noći unesite ih u kuću. Kada primetite da su bobice potpuno osušene, spremne su za upotrebu ili skladištenje.
Sušenje u dehidratoru
Ako imate dehidrator, proces ne može da bude lakši. Pratite uputstva koja ste dobili uz uređaj. Birajte zdrave borovnice, operite ih i osušite kuhinjskom krpom. Uzmite određenu količinu bobica i poređajte u pleh u jednom sloju. Vratite posude u dehidrator i podesite temperaturu na 60°C i sušite ih 12 - 20 sati. Pažljivo izvadite borovnice i ostavite da se ohlade. Nakon toga su spremne za upotrebu ili skladištenje.
Recepti
Čaj od borovnice se može pripremiti od samog ploda - svežeg ili sušenog i od listova. Obe verzije su izuzetno lekovite i ukusne. Da bi čaj delovao efikasno, potrebno je da ga pijete svaki dan, jednu po jednu šoljicu, a možete da ga pijete i ceo dan. Nakon 21 dana potrebno je napraviti pauzu od nedelju dana. Preporuča se konzumiranje ovog toplog napitka sat vremena pre ili posle glavnog obroka. Čaj možete da zasladite kašičicom meda i dodate malo limunovog soka.
Čaj od listova borovnice
Listove borovnice možete pronaći na pijaci, a beru se pre zrenja. Ako ne možete da pronađete listove, možete da koristite i grančice borovnice, takođe su veoma lekovite. Od navedenih sastojaka dobićete 3 dl toplog čaja od brusnice.
Sastojci
- 3 kašike osušenih listova borovnice
- 3 dcl vrele vode
Priprema
- Listove borovnice prelijte vrelom vodom.
- Pokrijte lonac i ostavite da odstoji najmanje 30 minuta.
- Procedite, sipajte u čistu šoljicu i popijte.
Čaj od sveže borovnice
Čaj se može pripremiti i od svežih borovnica. Možete da koristite i sušene borovnice, ali ih tada samo prelijte vrelom vodom. Od navedenih sastojaka dobićete 500 ml ukusnog čaja. Pošto se koriste sveže borovnice, dodajemo i crni ili zeleni čaj za “dublji” ukus.
Sastojci
- 100 g svežih borovnica
- 2 kesice crnog ili zelenog čaja
- 500 ml vode
Priprema
- Dodajte kesice zelenog ili crnog čaja u toplu vodu.
- Pokrijte lonac i ostavite da odstoji 3 minuta. Zatim izvadite kese.
- Borovnice pritisnite da ocede sok, možete uz pomoć kašike ili sokovnika.
- U vodu dodajte sok zajedno sa komadićima borovnice ili samo čisti sok.
- Umešajte sok u čaj i pokrijte dok stoji 3 - 5 minuta.
Upotreba u kuhinji
Borovnice se mogu čuvati u frižideru i konzumirati nedelju dana dok je voće još sveže. Ako imate veće količine ove bobice, možete je i zamrznuti i čuvati do godinu dana.
Čaj od borovnice se najčešće konzumira kao topli napitak. Ali u vrelim danima možete da dodate nekoliko kockica leda i poslužite u varijanti limunade. Dodajte malo meda i limunovog soka i čaj će biti fantastičnog ukusa i izuzetno zdrav.
Lekovita svojstva
Iako je čaj od borovnice veoma lekovit, moguća su neželjena dejstva. Veoma su retka, ali i dalje prisutna. Moguće su alergijske reakcije - crvenilo i iritacija kože, oticanje usana ili jezika i stomačne tegobe poput dijareje ili povraćanja. Ako osetite bilo kakve simptome, nemojte da ga pijete.
Bobice koje sadrže veliki procenat antioksidanata koji su od velikog značaja za naš organizam. Takođe pomažu u smanjenju stresa, a čaj od borovnice pomaže kod smetnji u varenju, dijareje i dijabetesa. Bogat je vitaminom C i antioksidansima, pa je odličan za jačanje imuniteta i procese detoksikacije. Ublažava upale bešike i pomaže kod kožnih oboljenja i oštećenja. Koristi se za lečenje raznih stomačnih tegoba i grčeva, kašlja, hemoroida, gubitka apetita i nadimanja.
Foto: wirestock / Freepik
Ostavite odgovor