Bademovo mleko je napitak koji se sastoji od samo dva sastojka, a u poslednje vreme je postao toliko poznat da ga ne konzumiraju više samo ljudi osetljivi na laktozu. Od davnina, tačnije iz srednjeg veka, koristilo se kao zamena za kravlje, ovčije i druge vrste mleka životinjskog porekla. Pravi se od mlevenih badema i vode, a sadrži malo kalorija i masti, pa su najveći potrošači ovog mleka vegani i vegetarijanci.
U komercijalnoj proizvodnji biljnog mleka kome pripada bademovo mleko, često se dodaje šećer da bi bilo što boljeg ukusa. Dakle, ako želite bademovo mleko bez šećera i aditiva, najbolje je da ga napravite u sopstvenoj kuhinji. Ovako napravljeno mleko može da se koristi i kao zamena za klasično životinjsko mleko i dugo ostaje sveže i teže se kvari. Za razliku od drugih biljnih mleka, većini je ukusnije, pa se više konzumira.
Priprema badema
Danas se bademi najviše uzgajaju u Italiji, Španiji, Grčkoj, Maroku i Kaliforniji. Potrebna je veoma topla i skoro suptropska klima da bi ovo drvo napredovalo i raslo, ali takođe mora da se odabere i prava sorta i ne gajiti gorke bademe jer nisu jestivi. U zavisnosti od svrhe kojoj će da posluži, možete da odaberete između nekoliko najpoznatijih i pre svega jestivih sorti kao šta su Tuono Almond, Tekas Almond i Imperial Late Almond.
Kada uzgajate bademovo drvo, morate da sačekate neko vreme da drvo poraste pre nego što počnete da berete. Prvu berbu ćete moći da uradite 2 - 3 godine nakon sadnje, jer će tek tada drvo početi da daje plodove. U početku će prinos biti veoma mali, a značajne količine badema možete da očekujete tek posle 8. godine od sadnje drveta. Bademi se beru od sredine avgusta do sredine oktobra, a mogu i da se kupe u prodavnici tokom čitave godine.
Berba badema se radi nekoliko puta, tako da ćete morati da budete oprezni i brati ih kada vidite da je zelena ljuska koja okružuje badem napukla. Ne dozvolite da vam plod prezre i počne da pada na zemlju, jer ćete tada morati da ga sakljupate, a mogu ga pojesti i životinje kojima ovo drvo i plodovi služe kao hrana. U komercijalnoj proizvodnji postoje mašine koje beru, ali ako imate nekoliko stabala, moći ćete da ih berete ručno tako što ćete prvo da berete plodove na spoljašnjoj strani krošnje postepeno prema unutrašnjoj.
Bademi se mogu kupiti i u prodavnici zdrave hrane, gde se obično prodaju očišćeni, ali ih možete pronaći i u ljusci. Tokom kupovine obratite pažnju na miris i izgled badema. Trebalo bi da budu svetlo žute do bele boje ako su oguljene ili svetlo braon boje ako imaju ljusku. Ne bi trebalo da imaju buđ ili znake napada parazita i trebalo bi da imaju prijatan miris.
Recepti
Bademovo mleko pripada vrsti biljnog mleka kao i sojino, pirinčano i mnoga druga koja se prave od biljnog voća. Pošto se lako pravi i ne zahteva stočarstvo da bi se dobio krajnji proizvod, često ga pripremaju vegani i vegetarijanci. Za proizvodnju bademovog mleka potrebna su samo dva sastojka, a to su bademi, voda i blender.
Tokom pripreme važno je samo da se dozira prava količinu vode s obzirom na količinu badema i za pola sata možete da uživate u kvalitetnom i zdravom bademovom mleku bez aditiva i šećera. Ako imate uređaj za pripremu biljnog mleka, onda ćete mleko pripremiti na brži način.
Bademe je pre pripreme potrebno oljuštiti od spoljašnje ljuske koja obavija semenke, pa ako niste kupili već oljuštene bademe, imate još jedan korak za pripremu. Postoji nekoliko načina da ogulite ljuske badema, a najlakše je da ih stavite u ključalu vodu i ostavite da se kuvaju oko 1 minut ili dok ne primetite da se ljuska smanjila. Zatim ih procedite i ostavite da se malo ohlade.
Bademi će se nakon ovog postupka jednostavno oljuštiti i biće dovoljno da ih stisnete sa jedne strane da počnu da izlaze iz smežurane ljuske. Drugi način je da ih prelijete vrelom vodom i ostavite da odstoje 7 - 10 minuta. Zatim sipajte vodu iz tiganja i ostavite da se ohlade, pa ih oljuštite ili iscedite na isti način kao i prilikom ljuštenja tokom kuvanja.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Priprema u blenderu
Za pripremu bademovog mleka u blenderu biće dovoljno nekoliko sati namakanja badema u vodi, nakon čega sledi blendanje i ceđenje. Obavezno proverite jačinu blendera pre pripreme, jer su bademi tvrdi, čak i ako ste ih potopili u vodu, da blender ne bi izgoreo tokom blendiranja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l bademovog mleka.
Sastojci
- 200 g očišćenih svežih badema
- 1 l hladne vode
- Topla voda (dovoljno da pokrije bademe)
Priprema
- Sveže bademe stavite u činiju i prelijte toplom vodom i ostavite da odstoje 6 - 12 sati. Činiju u koju stavljate bademe možete da pokrijete poklopcem ili pamučnom krpom da prljavština iz okoline ne bi dospela u posudu.
- Ocedite bademe i stavite ih u blender.
- Sipajte čistu vodu u blender i uključite ga i lagano iseckajte bademe. Kada primetite da su već dovoljno iseckani, možete da uključite blender na najnižu postavku i blendati celu smesu 1 - 2 minuta.
- Prestanite da mešate smešu kada primetite da je kompaktna i da su bademi sitno iseckani.
- Stavite cediljku u čistu plastičnu posudu i polako istisnite smesu iz blendera tako da u posudi ostane bademovo mleko. Bacite pulpu od badema ostavljenu u cediljki i čuvajte bademovo mleko u staklenim bocama.
- Posle ceđenja mleko je odmah spremno za konzumaciju.
Priprema u aparatu za mleko
Aparati za pripremu biljnog mleka su novi tip malih kućnih aparata koji su korisni ako stalno pripremate velike količine raznih biljnih mleka. Zbog svoje cene nisu prihvatljivi za one koji se povremeno upuštaju u pripremanje, pa će koristiti blender. Ako imate ovaj aparat, u nastavku je recept kako da ga koristite za pripremu bademovog mleka. Pre nego što počnete sa pripremom, pročitajte uputstvo koje ste dobili uz uređaj da biste znali kako da rukujete njime. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l bademovog mleka.
Sastojci
- 200 g očišćenih svežih badema
- 1 l hladne vode
- Topla voda (dovoljno da pokrije bademe)
Priprema
- Stavite bademe u činiju i prelijte ih toplom vodom. Ostavite ih da se namaču najmanje 8 sati i pokrijte činiju poklopcem ili pamučnom krpom dok stoje.
- Nakon što bademi odstoje, procedite ih i bacite vodu.
- Otvorite deo uređaja u koji treba da stavite bademe i dodajte hladnu vodu.
- Zatvorite aparat i podesite program pravljenja bademovog mleka.
- Uključite ga i sačekajte signal koji će vam dati da je mleko pripremljeno.
- Bademovo mleko iz aparata sipajte u staklenu flašu i zatvorite je, a ostatak pulpe izvadite iz aparata, bacite i isperite aparat pod tekućom vodom.
Upotreba u kuhinji
Bademovo mleko je veoma zdrav napitak koji može da se koristi za konzumaciju bez dalje prerade, ali i kao sastojak raznih poslastica. Međutim, najčešće se koristi kao zamena za životinjsko mleko i koristi se u pripremi doručka ili raznih kašica i žitarica.
Koristi se za pripremu zdravih poslastica poput kolača, palačinki, pudinga, ali i pića poput smutija. Može da se koristi kao mleko za kafu ili za pripremu tople čokolade. Zbog blagog i slatkog ukusa, savršen je za pripremu poslastica, a retko se koristi u pripremi slanih jela.
Bademovo mleko najbolje je čuvati u staklenim flašama u frižideru i popiti u roku 3 - 4 dana od pripreme. Ako nemate staklene flaše, mogu da se koristiti i tegle sa poklopcima. Možete čak i da ga zamrznete tako što ćete ga čuvati u modlama za led i odmrznuti i koristiti kada je potrebno.
Iako ima nekih natpisa koji sugerišu da ne mora da se čuva u frižideru, ipak se odnosi na kupovno bademovo mleko koje sadrži razne konzervanse i aditive za produženje veka trajanja.
Foto: Polina Tankilevitch / Pexels
Ostavite odgovor