U našem regionu jabuke su sigurno najpopularnije voće koje se može pronaći u skoro svakom domaćinstvu, a sok od jabuke je omiljeno piće koje rado pripremamo i služimo porodici. Ovo voće možemo da koristimo na hiljadu različitih načina i izuzetno je pogodno za naš organizam.
Sok od jabuke se dobiva maceracijom i ceđenjem jabuka. Ceđeni sok može dalje da se tretira enzimskim i centrifugalnim prečišćavanjem, a sve da bi se uklonili skrob i pektin koji drže male čestice u suspenziji. Zatim se pasterizuje za pakovanje i dalje dehidrira sve do koncentrovanja.
Zbog složene i skupe opreme koja je potrebna za bistrenje soka, retko se pravi u domaćinstvu, pa tako pre radimo zamućene sokove dok se bistri obično proizvode komercijalno. U Sjedinjenim Državama, zamućen, nefiltriran svež sok od jabuke dobija se u manjim oblastima za proizvodnju jabuka visokog prinosa i naziva se jabukovača. Sok od jabuke je jedan od najčešćih voćnih sokova u svetu, a u svetskoj proizvodnji prednjače Nemačka, SAD, Poljka i Kina.
Priprema jabuka
Za pravljenje prirodnih, zamućenih sokova koristi se metod mlevenja voća, a najčešće se koriste sorte jabuka Ajdared, Jonagold i Zlatni delišes. Jonagold i Zlatni delišes sazrevaju u istom periodu (početkom septembra), imaju približno ista hemijska svojstva, a zamućeni sok sorte Jonagold pokazuje najveće vrednosti vitamina C. Maksimalna iskorišćenost jabuke, odnosno količina soka koju možemo da dobijemo od jabuke je do 40% utrošene mase.
Sorte jabuka se razlikuju po prinosu. Stabla jabuke se obavezno orezuju jer velika neorezana krošnja nekih sorti jabuka daje više plodova. U zavisnosti od gustine stabala, zrelo drvo obično rodi 40 - 200 kg jabuka svake godine, iako tokom loših godina prinos može da bude jako loša, pa skoro i da izostane. Jabuke se beru pomoću merdevina sa tri tačke, dizajnirane da stanu između grana. Stabla kalemljena na patuljaste podloge rode oko 10 - 80 kg ploda godišnje, a usevi sazrevaju u različito doba godine prema sorti.
Recepti
Recepti za pravljenje zimnice i soka od jabuke variraju od brzih sokova gotovih za nekoliko minuta do sokova koji se prokuvaju ili ostave da malo odstoje. Ali ono u čemu su svi jednaki jeste da se lako pripremaju.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći sok od jabuke
Za pripremu domaćeg soka od jabuke biće vam potrebno 40 minuta i samo nekoliko sastojaka. Od sastojaka koje smo naveli u receptu dobićete otprilike 1 l soka. Najzdravije ga je piti kada se ohladi.
Sastojci
- 2 kg svežih slatkih jabuka
- 1 l vode
- 300 g šećera
- 1/2 konzervansa
Priprema
- Jabuke operite, oljuštite, iseckajte i uklonite sve semenke i peteljku.
- Izmiksajte štapnim mikserom ili blenderom.
- Stavite ih u sud i dodajte vodu, pa kuvajte na tihoj vatri oko 10 minuta.
- Skuvanu smešu procedite kroz gazu ili gustu cediljku u drugu činiju.
- U proceđeni sok dodajte šećer, promešajte i ostavite da provri.
- Tokom kuvanja, na vrhu će se stvarati pena koju treba da uklonite kašikom.
- Kada sok prestane da se peni dodajte konzervans, promešajte da se konzervans sjedini sa sokom i ostavite da se hladi.
- Sipajte u sterilizovane flaše koje dobro zatvorite.
Sok od jabuke bez konzervansa
Ako želite sok bez konzervansa ili zaslađivača, ovaj recept je idealan za vas. Ovaj sok mora da odstoji najmanje 12 sati, ali za njegovu pripremu nije potrebno kuvanje i dobićete oko 6 l soka.
Sastojci
- 1 kg jabuka
- 200 - 400 g zaslađivača zavisno o tome da li koristite šećer, steviju ili agavin sirup
- 6 l vode
- 1,5 kesice limunske kiseline
Priprema
- Jabuke operite, oljuštite, uklonite semenke i peteljku i iseckajte.
- Narendajte komadiće jabuke ili izmiksajte u blenderu.
- Dodajte šećer, vodu i limunsku kiselinu.
- Ostavite u frižideru na jedan dan.
- Ohlađeni sok iscedite kroz gazu ili gustu cediljku i čuvajte u čistim, sterilizovanim flašama u frižideru jer sok ne sadrži konzervanse.
Sok od jabuke bez šećera
Ovaj sok je dobar za one koji izbegavaju korišćenje šećera. Od količine jabuka navedenih u receptu može se dobiti otprilike 30 - 40% soka, tako da nam je za 1 l soka potrebno oko 2,5 kg jabuka.
Sastojci
- 2,5 kg jabuka
Priprema
- Jabuke dobro operite i u zavisnosti od veličine vašeg sokovnika, naseckajte ih ili ostavite cele.
- Možete i ne morate da uklanjate semenke, u zavisnosti od vašeg ukusa.
- Sok od jabuke u procesu ceđenja će imati penu koju uklonite tako što sok nakon ceđenja sipate u posudu za kuvanje. Pena će ostati na dnu posude, a vi ćete dobiti bistar domaći sok bez pene.
- Dobijeni sok prokuvajte na srednje jakoj vatri, a neposredno pre ključanja ugasite vatru.
- Vrući sok sipajte u pripremljene staklene sterilizovane flaše.
- Ako želite još bistriji sok još jednom procedite tečnost.
Upotreba u kuhinji
Imajte na umu da je najbolje piti sveže ceđeni sok. Ali, ako želite da pripremite nešto veću količinu, sok se sprema u staklene sterilizovane flaše na hladno mesto. Svež sok od jabuka je potrebno popiti u roku od 24 sata.
Ako ste sok prethodno prokuvali zatvorene flaše konzerviranog soka od jabuke mogu se čuvati na hladnom i tamnom mestu duže vremena. Izgled, tekstura ili ukus soka će se verovatno promeniti tokom vremena, a kada se flaša jednom otvori, mora se dobro zatvoriti i ohladiti da bi se izbegla kontaminacija mikroorganizmima. Idealna temperatura za čuvanje soka od jabuke je između 0 i 4°C
Jabuke se inače melju ili presuju da bi se dobio ukusan sok od jabuke koji može da se pije nefiltriran ili filtriran. Filtrirani sok se često koncentriše i zamrzava, a zatim se posle rekonstituiše i pije. Sok od jabuke se može fermentisati da se napravi jabukovača i sirće, a destilacijom soka od jabuke možete da dobijete različita alkoholna pića, kao što su kalvados i apfelvajn, odnosno vino od jabuke.
Foto: fichte7 / Pixabay
Ostavite odgovor