U bilo koje doba godine - bilo tokom letnjih vrućina ili oštre zime - citrusi pružaju osvežavajući odmor od svakodnevnog života. Iza guste kore i oštre opne kriju se sezonski ukusi koje obožavaju sve generacije. Ali često se nađemo sa viškom pomorandži koje ne možemo da jedemo dok su sveže i propadaju od vlage jer ne znamo kako da ih skladištimo kako treba ili nam ne pada na pamet da ih preradimo u ukusne džemove, marmelade, pekmeze ili sokove.
Uvele pomorandže je tužno gledati i zaista je šteta ne koristiti ih i pustiti da postanu potpuno beskorisne. U nastavku ćemo detaljno objasniti osnove skladištenja pomorandži koje će vam omogućiti da ih duže sačuvate i uživate u njihovim ukusima najmanje 3 meseca, načine konzerviranja i skladištenja za duže skladištenje i preradu i ideje i savete o tome kakve slatke zimnice možete da napravite od njih.
Zimnica od pomorandže
Uživajte u slatkom džemu, voćnom želeu ili egzotičnom džemu od pomorandže. Ispod su svi načini na koje možete sačuvati pomorandže.
Priprema pomorandži
Poznato je da su citrusi u sezoni od kasne jeseni do početka zime i tada su najsočniji i najskuplji. Pomorandža nije izuzetak. Uz pravilnu pripremu i lako skladištenje, moćete da uživate u plodovima i van sezone.
Pomorandže je najbolje čuvati u frižideru ili hladnoj prostoriji bez sunčeve svetlosti, naslagane jedna pored druge (ne jedna na drugu). Pre bilo kakve dalje obrade, treba ih dobro oprati i osušiti. Ako se na njima nakupila buđ, operite ih, osušite i slobodno koristite za obradu bez kore.
Pomorandže ne sazrevaju posle berbe, pa je važno da se plodovi uberu u pravoj fazi zrelosti. Zrelost pomorandže je povezana sa nekoliko faktora, uključujući boju, sadržaj šećera, kiselost i sadržaj soka. Treba da ima žuto-narandžastu boju na najmanje 25% kore. Povremeno možete da ju proverite ceđenjem da biste proverili zrelost.
Za duže skladištenje ubranih pomorandži vodite računa da ne sečete ili stružete koru. Takva povreda podstiče brže kvarenje. Različite vrste pomorandži se beru u različito vreme, tako da se neke mogu naći u prodavnicama od novembra do juna. Birajte one koje su čvrste i teške zbog svoje veličine, sa finom teksturom kože i bez fleka. Na pomorandži ne bi trebalo da bude oštećenja ili modrica. Moguse pojaviti blagia oštećenja, ali ovi površinski nedostaci ne utiču na kvalitet ploda iznutra.
Pomorandže se mogu čuvati 3 - 8 nedelja u frižideru na 3 - 9°C, u zavisnosti od stanja ploda. Optimalna vlažnost za čuvanje pomorandže je 90 - 95%. Kada uzgajate pomorandže u svojoj kućnoj bašti, najbolji način da ih “uvate” je da ih ostavite na drvetu tokom sezone berbe. Kada ova opcija nije praktična, čuvajte ih u fioci frižidera.
Pre ljuštenja ili sečenja obavezno ih treba oprati. Za pranje potopite svaku pomorandžu u vodu, istrljajte njenu površinu, isperite je tekućom vodom i osušite papirnim ubrusom.
Pranje pomorandže u sudoperu napunjenim vodom se ne preporuča jer stajaća voda može preneti zagađenje sa jedne pomorandže na drugu. Upotreba sapuna ili deterdženta se takođe ne preporuča niti odobrava za pranje voća i povrća jer voće može da apsorbuje ostatke deterdženta.
Narezane ili oljuštene pomorandže treba čuvati u činiji i ohladiti u roku od 2 sata od sečenja i čišćenja. Na ovaj način se mogu čuvati 1 - 2 dana, a zatim koristiti za dalju obradu.
Sušenje pomorandže
Sušenje (dehidracija) je proces sporog uklanjanja vode iz hrane i ovakav način konzerviranja pomorandže se ne preporuča jer su previše sočne i ne baš čvrste. Međutim, kora pomorandže se dobro suši, pa zato birajte samo one sa debelom korom. A pre svakog sušenja, potrebno ih dobro oprati i osušiti papirnim ubrusom.
Sušenje u dehidratoru
Za razliku od sušenja na suncu, koje zavisi od odgovarajućih vremenskih uslova, sušenje u dehidratoru se može obaviti u bilo kom trenutku. Električni dehidrator održava nisku, ujednačenu temperaturu cirkulišući zagrejani vazduh kroz ventilator.
Pomorandže dobro operite, ogulite spoljašnju koru nožem. Ako vam je na kori pomorandže ostala bela kora, ostružite nožem.
Podesite temperaturu dehidratora na 54 - 57°C. Ako vaš dehidrator nema termostat, postavite prenosivi termometar na donju fioku. Pripremljene komade kore pomorandže rasporedite u rešetke za sušenje, isečenom stranom nagore u jednom sloju. Komadi se ne smeju dodirivati ili preklapati. Ostavite 2,5 - 5 cm između fioka u dehidratoru.
Tokom procesa sušenja, možda će biti potrebno rotirati i pomerati rešetke da bi se pomorandže osušile što je ravnomernije moguće. Nastavite sa dehidracijom dok se kora ne osuši. Neki komadi će biti mnogo suši, pa budite pažljivi i ostavite pojedinačne komade dok se osuše.
Količina vremena potrebnog za sušenje kore pomorandže zavisi od početnog sadržaja vlage, količine koja se suši i veličine i debljine komada, vlažnosti vazduha tokom procesa sušenja i efikasnosti dehidratora. Optimalno vreme za sušenje pomorandže u dehidratoru je 8 - 12 sati
Da biste testirali suvoću, izvadite nekoliko komada kore iz dehidratora. Kada se ohlade, prepolovite komade - ne bi trebalo da bude vidljiva vlaga. Neka kora pomorandže može da ostane savitljiva, ali ne bi trebalo da bude lepljiva. Ako preklopite komad na pola, ne bi trebalo da se lepi za drugu stranu.
Nakon sušenja, ohladite pomorandže 30 - 60 minuta pre pakovanja. Izbegavajte pakovanje tople kore, jer to može da dovede do znojenja i nakupljanja vlage. Uverite se da su pomorandže potpuno suve procesom kondicioniranja. Nakon kondicioniranja, spremite koru.
Sušenje u rerni
Kora pomorandže se može sušiti u kuhinjskoj rerni, ali mi to ne preporučamo, jer traje veoma dugo. Biće vam potrebno najmanje 24 sata da se kora od pomorandže osuši. Proces zagreva kuhinju, čini rernu nedostupnom za druge namene i nije bezbedan način za porodice sa malom decom.
Ako želite da nastavite i da ipak sušite pomorandžu u rerni, iseckajte ih na tanke kriške (prstenove) ne deblje od 5 mm ili ogulite i isecite koru na tanke trakice. Podesite temperaturu rerne na najnižu moguću, obično 50 ili 60°C. Na tepsije stavite papir za pečenje i poređajte kriške pomorandže ili kore u jedan sloj, da se ne dodiruju kako bi vazduh mogao slobodno da struji. Stavite da se suše i obavezno ih proveravajte. Ako primetite da se vrh pomorandže osušio, okrenite stranu i nastavite da sušite.
Kada su pomorandže gotove, izvadite ih i ostavite da stoje na sobnoj temperaturi 12 sati, a zatim obavite proces kondicioniranja da biste bili sigurni da su zaista potpuno suve pre daljeg skladištenja. Ako se na teglama pojavi vlaga, pomorandže je potrebno još osušiti, a ako nema vlage, pomorandže možete čuvati u tegli sa hermetičkim poklopcem ili kesi i čuvati na tamnom i suvom mestu.
Sušenje u mikrotalasnoj
Ne pokušavajte da koristite mikrotalasnu za sušenje kore pomorandže. Sušenje kore zahteva stalnu brigu, zbog čega treba često otvarati vrata mikrotalasne da bi vlaga mogla da izađe. Kore pomorandže se ne suše ravnomerno i mogu lako da izgore.
Sušenje na suncu
Kora pomorandže se može bezbedno sušiti na otvorenom kada su uslovi za sušenje pogodni (minimalna temperatura vazduha od 29°C i vlažnost manja od 60%). Jedini nedostatak ovakvog načina sušenja je dugotrajnost, nepouzdano vreme i činjenica da je sušenje kore voća izuzetno privlačno insektima i pticama. Ali ako želite da nastavite da sušite pomorandže na suncu, dobro ih operite, isecite na tanke kriške ili ostavite veće komade kore, poređajte na rešetke u jednom sloju bez dodirivanja, pokrijte laganom gazom da sprečite pristup pticama i insekte i iznesite na direktnu sunčevu svetlost.
Ako su noći vlažne, preporučljivo je uneti ih unutra, a ujutru ih ponovo izneti na sunce. Ceo proces sušenja će da traje 4 - 6 dana, u zavisnosti od debljine kore i kriški pomorandže.
Skladištenje sušenih pomorandži
Dehidrirana kora pomorandže i kriške pomorandže zahtevaju veoma malo prostora za skladištenje. Potpuno osušena kora može se čuvati u zatvorenim plastičnim kesama ili hermetički zatvorenim teglama. Ako koristite metalne posude, prvo stavite koru u plastičnu kesu da biste sprečili reakciju sa metalom.
Osušenu koru treba čuvati na tamnom, hladnom mestu sa optimalnom temperaturom od 15°C. Boja, ukus, aroma i hranljiva vrednost kore počeće da opadaju nakon otprilike godinu dana.
Za duže skladištenje, dobro umotanu koru pomorandže možete držati u zamrzivaču. Za najbolji ukus i kvalitet, koristite u roku od 2 godine od zamrznutog skladištenja. Povremeno proveravajte tokom skladištenja da biste bili sigurni da je proizvod još uvek suv. Staklene posude su odlične za skladištenje jer se svaka vlaga koja se skuplja unutra lako vidi.
Blanširanje pomorandže
Blanširanje pomorandže nije neophodno niti uobičajeno za bilo koji proces konzerviranja. Ali ako želite da boja ostane sveža dugo vremena, možete da ih nakratko blanširate.
Pripremite šerpu sa vodom i stavite je na šporet dok voda ne proključa, u drugu činiju stavite led i prelijte vodom. Oprane i isečene kriške pomorandže potopite u ključalu vodu na 5 - 10 sekundi, izvadite i odmah potopite u hladnu vodu na 20 sekundi. Izvadite ih iz vode i ostavite da se osuše na sobnoj temperaturi. Zatim ih možete koristiti u daljoj preradi ili čuvati u šećernom sirupu.
Zamrzavanje pomorandže
Voće operite i ogulite i podelite na delove. Narežite po želji. Stavite papir za pečenje na poslužavnik koji stane u zamrzivač, poređajte komade pomorandže i zamrznite ih (na otprilike 6 - 8 sati), a zatim ih odložite u kese. Pošto su pomorandže pune soka, moraćete da zamrznete kriške u serijama da ne bi dobili jednu veliku smrznutu kuglu.
Takođe možete da zamrznete cele pomorandže, posebno ako su vam često potrebne u receptima za torte. Jednostavno ih operite, osušite ih papirnim ubrusom i stavite u zamrzivač bez dodatne pripreme. Da izrendate koru pomorandže, izvadite pomorandžu, smrznutu narendajte i vratite u zamrzivač.
Foto: Luisella Planeta Leoni / Pixabay
Ostavite odgovor