Iako se trešnje najčešće konzerviraju u kompotu ili kao sok radi dužeg čuvanja, malo je poznato da se mogu konzervirati na više načina, uključujući sušenje i zamrzavanje.
Konzerviranje je jednostavno i brzo, jedino za šta će trebati vremena je uklanjanje koštice, ali ne brinite, ako nemate mašinu za otkoštavanje, u nastavku su svi saveti kako da otkoštite trešnje, kako da ih izaberete ili kupite, sušite i zamrznete. Takođe pogledajte ideje i predloge za sve vrste zimnica koje možete da napravite od trešanja.
Možete da pripremite domaće džemove, marmelade i sokove bez konzervansa i šećera, zbog čega će ovi prirodni proizvodi puniti vaš organizam hranljivim vitaminima tokom cele godine.
Zimnica od trešanja
Za one koji žele da naprave svoju zimnicu, evo recepata sa kojima nećete pogrešiti.
Priprema trešanja
Naravno, najbolji način da saznate da li su trešnje dobre za jelo jeste da ih probate. Slatke trešnje imaju intenzivne crvene nijanse, pa potražite voće tamnih boja. Ako je stabljika netaknuta, svetlo zelena boja ukazuje na svežinu; međutim, nedostatak stabljika ne znači da su trešnje lošeg kvaliteta. Crvene trešnje treba da budu čvrste.
Mnogi misle da su crvenkasto-žute trešnje nezrele, ali ovo je prirodna boja kiselih sorti. Takođe su prirodno manje čvrste od crvenih trešanja. Crveno ili ružičasto rumenilo ukazuje na izlaganje suncu, što dovodi do nakupljanja šećera. Smeđe fleke uglavnom nisu mane, već dodatni pokazatelj nakupljanja šećera. (Crvene trešnje takođe imaju fleke, ali su manje vidljive.)
Hladno skladištenje je ključno za održavanje svežine trešanja. Trešnje mogu da izgube više kvaliteta za sat vremena na sobnoj temperaturi nego za jedan dan u frižideru. Zato ih što pre stavite u frižider, najbolje umotane u plastičnu kesu.
Operite ih hladnom vodom neposredno pre jela ili dalje obrade. Izbegavajte pranje pre skladištenja, jer se može pojaviti vlaga na mestu gde se stabljika spaja sa plodom i dovesti do kvarenja.
Kako očistiti trešnje
Bez sumnje, ovo je najdosadniji deo bilo kog recepta za trešnje. Ali postoje načini da si olakšate posao i da ga brže rešite.
- Sa flašom - sve što vam treba je flaša sa uskim grlom, recimo flaša piva ili vina, trešnje i ražanj ili čačkalica. Na otvor flaše stavite trešnju i probušite štapom. Koštica će pasti u flašu, a očišćena trešnja će da ostane na mestu. Samo pazite da trešnje budu veće od grla flaše da ne bi upale u flašu.
- Sa slamkom - držite trešnju između palca i kažiprsta tako da je stabljika okrenuta nagore. Izbušite rupu prema kosti plastičnom slamkom za piće. Koštica će ući u slamu i vi je samo izduvate.
Sušenje trešanja
Sušene trešnje su same po sebi ukusna i zdrava užina. Iako nisu tako uobičajene kao sušene brusnice, suvo grožđe, kajsije ili šljive, trešnje se takođe suše za upotrebu u desertima, kao preliv za salatu i u kompotima.
Sušene trešnje mogu da se dugo čuvaju, ostaju kisele i slatke. Zadržavaju svoju bogatu i živopisnu boju. Svestrane su i dobra su zamena za čips, krekere i druge obrađene grickalice. Postoje tri načina za sušenje trešanja koje možete da isprobate kod kuće - u dehidratoru, rerni i na suncu.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator hrane koristi protok vazduha i toplotu da smanji sadržaj vode u trešnjama i efikasno ih osuši. Trešnje dobro operite, uklonite peteljke i koštice. Ređajte ih na tacne u jednom sloju. Trešnje ne bi trebalo da se preklapaju i između njih treba da bude dovoljno prostora.
Zagrejte dehidrator na 60°C (koristite najvišu temperaturu). Stavite tacne u dehidrator i ostavite da se trešnje osuše 2 ili 3 sata. Smanjite temperaturu na 55°C. Nastavite da sušite na ovoj temperaturi još 8 - 15 sati. Trešnje se suše različitim brzinama, u zavisnosti od njihove veličine i debljine. Proverite ih s vremena na vreme.
Izvadite ih iz dehidratora kada osetite da su potpuno suve. Trebalo bi da budu samo malo savitljive na dodir i zgužvane. Pustite da se potpuno ohlade pre nego što ih spremite.
Sušenje u rerni
Trešnje operite i ostavite da se ocede u cedilu nekoliko minuta. Uklonite i odbacite stabljike. Ogulite ih, prepolovite i isečene stavite na pleh obložen papirom za pečenje. Ređajte u jednom sloju, bez dodirivanja jer oko svakog voća mora da kruži vazduh.
Uključite rernu na 65°C i ostavite da se osuše za oko 10 sati. Trebalo bi da budu potpuno suve na dodir, ali i dalje donekle savitljive. Nemojte da budete u iskušenju da povećate temperaturu rerne da biste ubrzali proces, jer trešnje treba da dehidriraju, a ne da se kuvaju ili peku.
Nećete biti potpuno sigurni da li su trešnje potpuno dehidrirane dok se ne ohlade. Isključite rernu i otvorite je. Ostavite trešnje da se ohlade na plehovima 20 - 30 minuta. Nakon što se ohlade, jednu od trešanja prelomite na pola. Duž površine preloma ne sme da bude vidljiva vlaga.
Čak i nakon što su trešnje pravilno dehidrirane, u plodu može i dalje da bude preostale vlage koju ne možete sami da osetite pod prstima. Ali imaćete ukusniji, bolji proizvod ako uradite kondicioniranje - stavite sušene, ohlađene trešnje u staklene tegle, napunite tegle samo oko 2/3. Pokrijte ih prozirnom folijom. Protresite tegle nekoliko puta dnevno nedelju dana. Ako se kondenzacija pojavi na stenkama tegle, vaše voće se još nije dovoljno osušilo i mora se vratiti u rernu na nekoliko sati.
Kada se sušene trešnje kondicioniraju, čuvajte ih u hermetički zatvorenim kontejnerima daleko od direktne svetlosti ili toplote.
Sušenje na suncu
Sušenje trešanja metodom sušenja na suncu može da potraje duže nego kada ih sušite u rerni ili dehidratoru za hranu. Međutim, ovo je mnogo jeftinija metoda. Ne morate da kupujete posebnu opremu ili trošite struju. Ono što je bitno za sušenje trešanja na suncu jeste da imate konstantnih 5 dana lepih i toplih dana.
Operite i očistite trešnje od koštica. Stavite ih na rešetku da bi vazduh mogao slobodno da cirkuliše oko trešanja. Ako su trešnje manje, na rešetku stavite gazu da ne bi propale kroz nju. Pokrijte trešnje drugom gazom da sprečite pristup insektima i pticama.
Potražite toplo, suvo i sunčano mesto za sušenje trešanja. Okrenite ih s vremena na vreme tako da se sve strane ravnomerno osuše. Ne zaboravite da unesete rešetke i trešnje unutra noću i vratite ih napolje na sunce sledećeg dana. Trešnje bi trebalo da se lepo osuše u roku 3 - 4 dana.
Skladištenje sušenih trešanja
Suvo voće će trajati duže ako se pravilno skladišti. Nakon sušenja i kondicioniranja trešanja, stavite ih u hermetički zatvorene posude. Bolje je koristiti posude sa navojem jer će čvrsti poklopci da zaštite trešnje od vazduha, vlage i drugih zagađivača.
Čuvajte ih na hladnom i suvom mestu i držite dalje od sunčeve svetlosti i direktne toplote.
Ako imate puno sušenih trešanja i želite da ih čuvate duže vreme, možete ih čuvati u zamrzivaču. U tu svrhu možete da koristite kese za vakum zamrzavanje. Neke namirnice su sklone da dobiti opekotine u zamrzivaču, ali sušene trešnje se, međutim, veoma dobro zamrzavaju.
Blanširanje trešanja
Trešnje ne treba blanširati osim ako ih ne zamrzavate i tako želite da sačuvate svežu boju i ukus. Blanširanje trešanja je lako. U šerpi pripremite vodu i ostavite da provri, a u drugu činiju stavite led i prelijte vodom. Potopite trešnje (do 7 šoljica odjednom) u kipuću vodu. Kuvajte svaku seriju 1 minut nakon što voda ponovo proključa.
Trešnje baš i ne "kuvate" - samo ih blanširate. Blanširanje znači kratkotrajno zagrevanje na visokoj temperaturi da bi se zaustavili enzimi koji mogu izazvati pogoršanje ukusa tokom skladištenja. Izvadite trešnje i odmah ih potopite u hladnu vodu na 1 minut. Izvadite ih i ostavite na peškiru da se potpuno osuš.
Zamrzavanje trešanja
Da se ne bi lepile, trešnje je potrebno zamrznuti u serijama. Nakon što su trešnje blanširane i potpuno osušene, stavite papir za pečenje na poslužavnik koji staje u vaš zamrzivač i stavite trešnje u jedan sloj bez dodirivanja. Kada se zamrznu, spremite ih u kese i vratite u zamrzivač.
Foto: Anrita1705 / Pixabay
Ostavite odgovor