Kopriva je lekovita biljka koja se dugi niz godina koristi u narodnoj medicini i u kulinarstvu, za pripremu supa, sokova, tinktura, ali najviše za pripremu čaja. Iako se čini da nije opasna biljka, sadrži neka hemijska jedinjenja koja mogu biti opasna za ljudsku i životinjsku kožu. Uzroci opekotina kože kriju se u serotoninu, histaminu, acetilholinu, leukotrienima i mravljoj kiselini koji iritiraju kožu.
Branje koprive i njihovo korišćenje u raznim receptima vredi truda. Ne samo da je izuzetno hranljiva (bogata vitaminima A, C, D, K, gvožđem, kalcijumom i proteinima), već je i ukusna, raznovrsna, lako prepoznatljiva i besplatna. Uz samo nekoliko jednostavnih saveta, branje i korišćenje koprive je apsolutno bezbedno, a imaćete dovoljno suvog lišća i korena da napravite čaj.
Sušenje koprive
Sušenje koprive je veoma jednostavno jer se radi o biljci čiji listovi sadrže malo vlage. Zbog nedostatka vode u listovima, moguće ih je vrlo brzo osušiti, pa često proveravajte stanje listova tokom sušenja. Za 1 kg suvog lišća koprive biće potrebno 5 kg svežeg lista koprive. Preporučljivo je sušiti listove koprive samo na vazduhu bez upotrebe uređaja koji će ga dodatno osušiti, dok je pri sušenju korena koprive preporučljivo koristiti rernu jer se ne može sušiti samo na vazduhu.
Sušenje listova koprive na vazduhu
Listovi koprive su pogodni za sušenje na vazduhu i suše se tako što se savijeni listovi operu pod mlazom hladne vode i stave na pamučnu krpu da se osuše. Lagano ih pritisnite drugom pamučnom krpom da upiju višak vode. Nakon što se ukloni višak vode, listove poređajte na pamučnu krpu ili u pleh i ostavite da se suše najmanje 5 dana u suvoj i prozračnoj prostoriji bez vlage.
Ne preporuča se izlaganje listova sunčevoj svetlosti jer se mogu vrlo brzo sasušiti. Svaki dan proveravajte u kakvom su stanju listovi i ako se ne osuše i ne opadaju nakon 5 dana sušenja, ostavite ih da se osuše još nekoliko dana.
Vreme sušenja zavisiće od uslova u prostoriji u kojoj sušite biljku, a vreme sušenja prilagodite u zavisnosti od sobne temperature i vlažnosti.
Sušenje korena koprive u rerni
Koren koprive se ne može sušiti u prozračnoj prostoriji jer bi ovaj proces trajao predugo, a koren bi mogao da počne da truli ili da se ubuđa usled dugog procesa sušenja. Zbog toga se za sušenje koristi rerna koju je potrebno zagrejati na temperaturu između 35 i 40°C.
Koren koprive stavite u zagrejanu rernu, prethodno opranu, obrisanu pamučnom krpom i isečenu na trake. Korenove stavite na pleh obložen papirom za pečenje i stavite u rernu sa otvorenim vratima 2 - 3 cm da bi para mogla da izlazi iz rerne kada se suši. Koren koprive se suši u rerni oko 5 sati, a u slučaju da posle 5 sati vidite da koren nije dovoljno suv, vreme sušenja možete da produžite za pola sata do sat vremena.
Što su trake korena manje, to će koren trebati manje vremena da se osuši u rerni, ali je takođe veoma važan raspored traka na plehu. Nemojte ređati previše korena i ostavite dovoljno prostora između njih da se može ravnomerno osušiti. Takođe, povremeno kada sušite, promešajte ga da se ravnomerno osuši sa svih strana. Kada se koren osuši, znaćete kada ga uzmete u ruku i osetite kako se malo lomi i u njemu više nema vode.
Čaj od suhih listova koprive
Čaj od koprive najčešće se pravi od osušenih listova, ali se može napraviti i od svežih listova. Preporuča se da se pije mlako i u malim gutljajima. Možete konzumirati do dve šolje ovog čaja dnevno. Navedena količina sastojaka dovoljna je za jednu šolju od 240 ml. Deo vode ispariće tokom kuvanja.
Sastojci
- 2 kašičice suvog lišća koprive
- 300 ml vode
Priprema
- Stavite vodu u šerpu i ostavite da provri.
- Osušene listove koprive stavite u šolju i prelijte vrelom vodom.
- Ostavite da odstoji 5 minuta i procedite sadržaj šolje u drugu šolju.
- Čaj možete piti nakon što se malo prohladi, a ako želite možete da ga zasladite medom ili šećerom, ali je najbolje da ga konzumirate sam bez dodavanja zaslađivača.
Čaj od svežih listova koprive
Sveže lišće koprive može da bude opasno po ljudsko zdravlje. Ako vam je potreban brz i lekovit napitak, a imate sastojke za ovaj čaj, obavezno ga napravite jer je brzo gotov, a pozitivno će uticati na vaše zdravlje. Navedena količina sastojaka dovoljna je za šolju od 240 ml.
Sastojci
- 300 ml vode
- 5 listova sveže koprive
Priprema
- Stavite vodu u posudu i ostavite da provri na šporetu.
- Listove koprive stavite u šolju i prelijte vrelom vodom.
- Pokrijte šolju tanjirom i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Zatim procedite sadržaj šolje u drugu šolju.
- Čaj od koprive je gotov i možete ga konzumirati i po potrebi dodati med ili šećer.
Čaj od korena koprive
Koren koprive, kao i njeni listovi, ima mnoga lekovita svojstva i ako ga pravilno osušite od njega možete da napravite veoma kvalitetan čaj. Postupak se ne razlikuje od pripreme čaja od suvog lišća, potrebno je samo dozirati tačnu količinu sastojaka. Ova količina je dovoljna za šolju od 240 ml čaja od koprive.
Sastojci
- 10 g suvog korena koprive
- 300 ml vode
Priprema
- Stavite vodu u šerpu i na šporet da provri.
- Osušeni koren koprive stavite u šolju i prelijte prokuvanom vodom.
- Nakon što sadržaj šolje odstoji 5 minuta, procedite čaj iz jedne šoljice u drugu.
- Ostavite da se ohladi i možete početi da ga konzumirate. Po potrebi možete zasladiti, ali se ne preporuča upotreba zaslađivača.
Upotreba u kuhinji
Osušeno lišće i koren koprive nakon sušenja najbolje je potrošiti u roku od 3 meseca. Posle više od 3 meseca, čaj više neće imati potrebnu aromu, ali ni lekovita svojstva i neće biti pogodan za konzumaciju. Čak i ako posle tog perioda napravite čaj od koprive, biće bez ukusa i mirisa.
Nakon sušenja, čuvajte sastojke u hermetički zatvorenim posudama na suvom, tamnom i nikad vlažnom mestu.
Lekovita svojstva
Kopriva je veoma lekovita biljka koja se koristi za lečenje mnogih bolesti i dobra je za čišćenje i poboljšanje krvi, a pozitivno utiče i na snižavanje šećera u krvi. Njena lekovita svojstva mogu se pripisati bogatstvu belančevina i masti, ali i minerala, fosfora, gvožđa, magnezijuma, vitamina C, vitamina B i vitamina K.
Iako čaj od koprive ima mnoga lekovita svojstva, treba ga koristiti sa oprezom i kod nekih može izazvati loše varenje, pa čak i alergijske reakcije. Ne preporuča se konzumacija trudnicama i maloj deci.
Foto: Marina Pershina / Pixabay
Ostavite odgovor