Pod suvim voćem podrazumevamo voće iz kojeg je voda uklonjena, najčešće prirodnim putem, sušenjem na suncu ili korišćenjem specijalizovanih sušara ili dehidratora. Jedan od najpopularnijih pripadnika ove kategorije su grožđice ili suvo grožđe, potpuna i zdrava hrana koja nudi mnogo opcija - mogu se jesti sirova ili koristiti u kuvanju i pečenju. Omiljeni su među sportistima zbog bogatih zdravstvenih vrednosti koje pružaju, a u nastavku vam donosimo načine na koje možete da ih pripremite.
Na vama je da li ćete sušenje da uradite na prirodan način ili uz pomoć dehidratora, ali jedno je sigurno - rezultat će biti odličan i vredan vremena i truda, jer ćete da dobijete idealnu užinu i dodatak ishrani.
Priprema grožđa
Nekada su se vina označavala prema oblasti na kojoj se uzgajalo grožđe, ali je danas proizvodnja toliko rasprostranjena da se etiketiranje zasniva na vrsti grožđa.
Tokom berbe ili kupovine obratite pažnju na kvalitet ploda. Trebalo bi da budu srednje veličine i što je moguće ujednačenije, a koža meka, ali otporna. Stabljika sa grozdovima treba da bude čvrsta i što duža, a plodovi na njemu da rastu gusto i čvrsto.
Grožđe se preporuča kupovati od lokalnih uzgajivača koje se može naći na pijacama. Pitajte da li možete da probate bobice i pronađete grožđe koje vam ukusom odgovara - bilo da je aromatično ili neutralnog ukusa.
Recepti
Postoji nekoliko metoda sušenja voća - neke su jednostavne, ali nisu ekonomične, dok su druge pristupačne, ali ne i najbrže. Izdvojili smo neke od njih, a na vama je da odlučite koji je način pravi za vas.
Da biste bili sigurni da su grožđice dovoljno suve, jednostavno uzmite šaku u ruku i lagano protrljajte dlanovima. Ako počnu da se raspadaju kvalitet im je dobar, ako su lepljive treba ih dodatno sušiti.
Ako primetite da se u posudi za suvo grožđe nalazi insekt ili larva, suvo grožđe ne morate da bacite, već ga potopite u vodu, isperite kipućom vodom i upotrebite za pripremu druge zimnice.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sušenje grožđa na suncu
Ova metoda je najstarija, pa oduzima najviše vremena, ali ako pravilno uradite sušenje, uštedećete i do 80% hranljivih materija sadržanih u grožđu.
Za sušenje birajte zdravo i sveže voće, a trule bobice odbacite. Izabrano grožđe dobro operite, pa zavežite stabljike i obesite na prozračno mesto na sunce, bez vlage. Svakih nekoliko dana okrenite plodove i sušite ih najmanje 3 nedelje.
Sušenje grožđa u rerni
Odabrane plodove dobro operite hladnom vodom, pa ih odvojite od stabljika i grančica. Uklonite suve i pokvarene bobice, a zdrave prvo blanširajte - potopite u ključalu zakiseljenu vodu (100 ml limunovog soka na 1 vodu) na 5 sekundi, a zatim odmah u hladnu vodu na 5 sekundi. Ovaj metod uzrokovaće da pokožica grožđa popuca i dovešće do bržeg isparavanja vlage.
Kada se grožđe osuši, poređajte ga na pleh na koji ste prvobitno stavili papir za pečenje da se ne lepi za pleh i sušite na 90°C otprilike 10 sati. Povremeno pravite pauze i ostavite bobice da se ohlade, a zatim nastavite sa procesom.
Sušenje grožđa u dehidratoru
Jedna od modernijih metoda je sušenje u dehidratoru koje traje svega oko 20 sati.
Grožđe operite i poređajte ga na fioku dehidratora u jednom sloju - pazite da je preterate sa količinom jer što je više voća naslagano na tacnama, vreme sušenja je duže. Prvi korak traje 8 sati, ali obavezno menjajte tacne svakih sat vremena da bi se grožđe ravnomerno osušilo. Isključite dehidrator i ostavite da se ohladi, a zatim ponovite postupak.
Ako je grožđe veliko, ponovite postupak tri puta. Pre nego što spremite suvo grožđe u tegle, ostavite ga da se potpuno ohladi.
Upotreba u kuhinji
Suvo grožđe može se skladištiti relativno dugo, čak i preko godinu dana, ali samo ako se pravilno čuva. Optimalna temperatura prostorije u kojoj se čuva treba da bude 5 - 6°C, a vlažnost 60 - 70%.
Pošto svako voće ima drugačiji indeks vlage, suvo grožđe ne treba držati sa drugim voćem, a najbolji način za čuvanje je u posebnoj platnenoj kesi.
Suvo grožđe, kao i sušeno voće uopšte, poznati su dodatak mnogim poslasticama. Mogu da se dodaju u kolače, mafine, vafle, a najpoznatiji desert je čuveni paneton. Bogate su zdravstvenim vrednostima, pa ih sportisti jedu kao užinu ili u obliku integralnih doručaka i sličnih varijacija.
Ekspresni voćni džem možete da napravite od samo dva sastojka. Pomešajte dve šolje suvog grožđa sa pola šolje sveže ceđenog soka od pomorandže. Promešajte ih i sipajte u teglu i dobićete zdrav namaz.
Foto: forwimuwi73 / Pixabay
Ostavite odgovor