Konzervirano grožđe, pripremljeno za duže skladištenje, odličnog je ukusa, sličnog vinu. Iako se najviše koristi za preradu u vino, grožđe se može prerađivati i u džemove, marmelade, kompote, sirupe i sokove. Ukusni su u kombinaciji sa grčkim jogurtom ili sladoledom. Takođe možete pomešati grožđe sa komadićima svežeg voća (poput pomorandže ili ananasa) za mešani voćni koktel, a sok od grožđa iz konzerve koristite kao sirup.
Ovde ćete naći detaljne procedure za kućno konzerviranje grožđa kako bi se ono što duže čuvalo. Možete ga kratko blanširati u običnoj vodi za maksimalnu fleksibilnost ili u zaslađenoj vodi, prokuvavanjem, sušenjem. Ako izbegavate beli šećer, koristite sorte stonog grožđa koje su same po sebi slatke i kojima nije potreban dodatak zaslađivača i šećera.
Zimnica od grožda
Ako želite da sačuvate njegovu jesenju aromu, u nastavku vam donosimo sve recepte za zimnicu od grožđa.
Priprema grožđa
Dodatno zaslađivanje grožđa u pripremi zimnice nije obavezno. Ako pravite kompot ili kuvate za sok ili sirup, možete da napravite lagani šećerni sirup. Za metode bez šećera možete postići odlične rezultate koristeći tečnu steviju u sledećim proporcijama: za 1/4 tegle 1/4 kašičice tečne stevije, za teglu od 1/2 litra stavite 1/3 kašičice tečne stevije, a za 1 teglu stavite 1/2 kašičice tečne stevije. Iako mnogi koriste med kao prirodni zaslađivač, upotreba meda se izbegava jer med čini tečne zimnice "zamućenim"; a u domaćem pripremanju zimnice uglavnom se oslanja na zamućenost kao pokazatelj da je nešto pošlo krivo u spremljenim teglama. Med će takođe promeniti ukus grožđa.
Takođe imajte na umu da će i crveno i zeleno grožđe u pripremi zimnice i u kombinaciji sa drugim sastojcima (voda, alkohol) izgubiti izraženu crvenu i zelenu boju i biti veoma bledo, što nije uzrok kvarenja.
Pre pripreme bilo kakvog zimnice i dalje prerade, grožđe dobro operite samo vodom i četkom za ribanje, ili koristite neko od sledećih domaćih rešenja za efikasno pranje grožđa. Za sva rešenja, dobro ga isperite u čistoj vodi nakon namakanja.
- 1 l jabukovog sirćeta na 10 l destilovane vode. Ostavite grožđe da odstoji 5 minuta.
- 1 l belog sirćeta u kombinaciji sa 3 l vode sa pipe. Potopite grožđe na 5 - 10 minuta.
- 1 kašika 3% vodonik peroksida na 1 l vode. Potopite na 5 minuta.
- 1 kašičica soli na 1 šolju (200 ml) vode. Vreme namakanja je 2 minuta. Dobro izrendati i isprati.
- 2 kašičice izbeljivača na 1 l vode.
- 1 kašičica ricinusovog sapuna na 1 l vode. U tečnost možete da dodate 7 kapi esencijalnog ulja citrusa.
Nakon pranja, uklonite grožđe sa stabljike. Ceđenje posle pranja nije obavezno ako ćete nastaviti da ga sušite u dehidratoru ili rerni. Ali ako ne želite da prskate svoj dehidrator, uvek možete da stavite grožđe u cedilo i ostaviti da kaplje sat vremena.
Ako koristite semenke grožđa, prepolovite ih da biste uklonili semenke.
Sušenje grožđa
Jedna od prednosti konzumiranja dehidriranog grožđa je da je to lak i brz način da nahranite svoje telo bogatim hranljivim materijama. Kada se grožđe osuši, hranljive materije postaju više koncentrisane, što ga čini idealnom užinom bogatom gvožđem, kalijumom, ugljenim hidratima i vitaminima B, sve uvaljano u previše slatke i začinjene grickalice. Grožđe možete da sušite na tri načina - u dehidratoru, rerni (ako imate nisku temperaturu) i na suncu.
Obe sorte grožđa - zelena bez semena i crvena bez semena su odlične za dehidraciju. Možete da koristite grožđe sa semenkama, ali ih svakako morate ukloniti pre sušenja. Grožđe dobro operite prema savetima datim u pripremi grožđa za zimnicu. Posle pranja, uklonite stabljike. Opet, sušenje grožđa nije obavezno ako ćete nastaviti da ga sušite u dehidratoru ili rerni. Ali ako ne želite da se osuši mokro u dehidratoru, uvek možete da stavite grožđe u cedilo i ostaviti da kaplje sat vremena.
Sušenje u dehidratoru
Da biste osušili grožđe u dehidratoru, ravnomerno rasporedite grožđe na poslužavnik dehidratora u jednom sloju. Ako se plodovi dodiruju, to neće biti problem. Podesite temperaturu na postavku "voće" (približno 55°C). Ostavite grožđe da se dehidrira 24 - 48 sati. Proverite svakih 6 - 8 sati da biste proverili brzinu sušenja. Proces dehidracije možete da brzate podizanjem temperature na 60°C tokom prvih 12 sati. Zatim vratite na 55°C da biste sprečili "kuvanje" ili prekomerno sušenje.
Kako se grožđe osuši, ono će pustiti vodu i sokove i treba ga mešati svakih 8 sati da se spreči lepljenje za poslužavnik, posebno ako koristite crvenu sortu. Ako imate poteškoća da testirate "spremnost", isključite dehidrator i ostavite da se ohladi 30 minuta pre degustacije.
2 kg grožđa daje oko 400 g suvog grožđa. Osušeno zeleno grožđe je primetno veće od sušenog crvenog.
Sušenje u rerni
Da biste osušili grožđe u rerni, prvo se uverite da se može prilagoditi temperaturi od samo 60°C. U suprotnom, vaše grožđe će biti kuvano umesto dehidrirano. Da biste omogućili cirkulaciju vazduha, ostavite vrata rerne otvorena (između rerne i vrata postavite drvenu kašiku). Sušenjem će se poboljšati cirkulacija vazduha. Da biste pratili i održavali temperaturu rerne na 60°C, stavite termometar u rernu blizu grožđa. Ako stavite više plehova (obavezno stavite papir za pečenje), pazite da budu na razmaku od 5 - 7 cm za dobru cirkulaciju vazduha.
Vreme sušenja bi trebalo da traje oko 4 sata, u zavisnosti od sorte grožđa, rerne i željenog stepena spremnosti. Vizuelno možete videti kada su vam grožđice gotove - zgužvane, ali i dalje"debele". Takvo sušeno grožđe možete čuvati u zatvorenoj posudi u frižideru 3 nedelje.
Sušenje na vazduhu i suncu
Za proces sušenja grožđa na suncu i vazduhu, poređajte grožđe na pleh (obavezno pek papir), u jednom sloju, bez dodirivanja bobica. Pokrijte grožđe kuhinjskom krpom. Možete da koristite i jastučnicu. Samo pričvrstite materijal tako da ga vetar ne odnese i onemogućili insektima da dođu do ploda. Ostavite grožđe na suncu najmanje 3 dana. Ako su noći vlažnije, unesite ga unutra, pa ga sutradan iznesite napolje. Uklonite grožđe koje je bilo navlaženo ili pokvareno čak i pre nego što se smanjilo i pretvorilo u suvo grožđe. Nakon 3 dana, spremite ih u staklene ili metalne posude.
Blanširanje grožđa
Ako želite da koristite grožđe u pripremi domaće zimnice ili želite da uklonite kožice, prvo ga morate blanširati. Blanširanje podrazumeva kratko potapanje ploda u ključalu vodu, vađenje i potapanje u hladnu vodu. Toplota vode izaziva pucanje i olabavljenje kožice ploda što ga čini lakim za guljenje. Da biste uspešno blanširali grožđe, potrebno je da ga potopite u hladnu vodu odmah nakon kuvanja. Ovaj postupak sprečava da se grožđe “kuva” i pomaže mu da zadrži ukus i hranljive materije.
Stavite ih u veliku cediljku ili cediljku i dobro ih operite. Napunite veliku činiju do pola ledom, zatim hladnom vodom i ostavite na stranu. Grožđe ćete staviti u ledenu vodu odmah nakon što ga kratko "prokuvate". Ako to ne uradite, zbog visoke temperature ključale vode, grožđe će nastaviti da se kuva iznutra što može da povari njegovu konzistenciju i ukus i spreči da zadrži hranljive materije.
Dodajte 2 l vode u lonac od 4 l . Zagrejte vodu na srednjoj vatri dok ne počne da ključa. U vrelu vodu polako dodajte šaku grožđa. Nemojte dodavati previše, jer to može da snizi temperaturu vode i zaustaviti ključanje, što će uzrokovati gubitkom ukusa u grožđu. Ostavite grožđe da se kuva oko 30 sekundi ili dok mu kožica ne počne da puca. Izvadite grožđe iz ključale vode i spustite ga direktno u hladnu vodu. Ostavite grožđe u vodi nekoliko minuta. Izvadite i stavite na peškir ili krpu da se ocedi i osuši.
Zamrzavanje grožđa
Smrznuto grožđe je odlična užina, posebno leti. Super je osvežavajuća, neverovatno zdrava, niskokaloričana i lagana, a nakon odmrzavanja može da se koristi za dalju preradu. Iako grožđe možete da zamrznete celo (zajedno sa stabljikom), kratka priprema će vam ipak olakšati nastavak upotrebe kada ga izvadite iz zamrzivača.
Metoda zamrzavanja grožđa koju vam donosimo u nastavku je izuzetno jednostavna, štedi vreme za dalju pripremu nakon odmrzavanja i ukusna je.
Zamrznutom grožđu je potrebno neko vreme da se zamrzne, ali inače je postupak jednostavan. Uklonite grožđe sa stabljika, stavite u cediljku i dobro operite i osušite. Na poslužavnik (koji staje u zamrzivač) stavite papir za pečenje i poređajte grožđe u jednom sloju. Stavite u zamrzivač i ostavite dok se grožđe potpuno ne zamrzne, a zatim ga prebacite u kese. Verovatno ćete morati da uradite ovaj proces u serijama jer ne želite da se napravi jedna velika smrznuta kugla grožđa.
Možete da zamrznete bilo koju vrstu grožđa. Zeleno grožđe je malo gorko, dok je crveno malo slađe. Grožđe bez koštica je najbolje za zamrzavanje jer ne želite da kasnije čistite smrznute semenke da biste napravili džem ili smutije i slično. Ali ako imate samo grožđe sa semenkama, uvek možete da uklonite i očistite semenke pre nego što ih stavite u zamrzivač.
Foto: Photo Mix / Pixabay
Ostavite odgovor