Kuvano vino je idealno rešenje za hladne dane, a mnogi ga vole upravo zbog aromatičnog ukusa. Možete ga pripremiti u sopstvenoj kuhinji, a sama priprema je veoma jednostavna, dok začine i ukus možete da prilagodite svom ukusu.
Za pripremu se može koristiti belo ili crno vino, šta više volite. U nastavku vam donosimo nekoliko različitih recepata za ovo veoma popularno piće.
Priprema vina
Osnovna podela vina je prema boji grožđa, pa tako razlikujemo crno i belo vino. Kada pripremate kuvano vino, izaberite vino koje odgovara vašem ukusu. Isto tako, ako ste ljubitelj slađih ukusa, izaberite slađe vino. U nastavku vam donosimo nekoliko vrsta koje možete pronaći na policama prodavnica.
Merlo
Merlo je francusko vino, a danas je postalo veoma popularno širom sveta. Obožavaju ga zbog ukusa koji podseća na kombinaciju crne ribizle, šljive, trešnje i jagode. Ukus mu nije kiselkast već blago sladak, što ga čini idealnim za kuvanje.
Kabarne suvinjon
Uz merlo, ovo je i jedna od najpopularnijih vrsta crnog vina. Njegov ukus je malo "teži", ali veoma prijatan - podseća na ukus crne ribizle. Boja mu je veoma jaka i puna - crveno-crna. Iako potiče iz Francuske, danas se proizvodi širom sveta.
Pino noar
Ovo vino je proglašeno za jedno od najelegantnijih vina ikada proizvedenih. Veoma ga je teško proizvoditi jer je sama sorta grožđa veoma zahtevna za uzgoj. Najviše se proizvodi u Francuskoj jer su uslovi za lozu veoma povoljni. Ima ukus kao kombinacija maline, šljive i borovnice koji je veoma dominantan i prepoznatljiv.
Zinfandel
Ova vrsta je poznata i kao Primitivo, a počela je da se proizvodi i u našim predelima. Danas se uzgaja širom sveta, najviše u Kaliforniji. Ukus mu je pomalo ljut, podseća na kombinaciju bobičastog voća, trešanja i crnog bibera.
Šardone
Šardone je jedna od najpopularnijih sorti vinove loze, a u Americi se ovaj naziv koristi kao sinonim za belo vino. Reč je o vrhunskom i suvom vinu čiji je ukus veoma lagan i pomalo voćan. Blago je kiselkaste i zlatno žute boje. Poreklom je iz Francuske, ali se zbog svoje popularnosti danas gaji širom sveta.
Malvazija
Postoji crna i bela malvazija, ali je sorta belog grožđa malvazije mnogo popularnija. Malvazija je jedno od najpopularnijih vina na našim prostorima. Okus je veoma harmoničan, suv i lagan. Umereno je kiselo i veoma ukusno.
Graševina
U našim krajevima ovo je jedna od najpopularnijih vrsta belog vina. Zlatno žute je boje i voćnog mirisa. Ukus je veoma prijatan, pomalo osvežavajući, intenzivan i sladak, podseća na sveže jabuke.
Silvanac zelen
Ovo je takođe jedna od popularnijih vrsta belog vina koje se proizvodi u našim predelima. Jedna je od najstarijih sorti, i kvalitetno je suvo vino žuto-zelene boje. Ukus je prijatan, kiselost je veoma izražena.
Vino možete naći u skoro svakoj prodavnici. Danas postoje različite sorte i vrste vina, a kod pripreme kuvanog vina preporuča se kupovati vino od domaćih proizvođača jer pri spravljanju preovladavaju arome karanfilića i drugih začina poput cimeta, dok se ukus vina gubi termičkom obradom.
Recepti
Kuvano vino je napitak čija priprema nije nimalo zahtevna. Potrebno vam je samo nekoliko sastojaka i oko pola sata slobodnog vremena. Postoje različiti recepti za pripremu, a začine i količinu sastojaka možete da prilagodite sopstvenim potrebama i ukusima. Ispod je nekoliko recepata za crveno i belo kuvano vino. Pre pripreme, dobro operite i sterilišite staklene boce.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Crno kuvano vino
Ako više volite crno vino, onda je ovo recept za vas. Za samo nekoliko minuta iznenadite svoje najmilije popularnim i obožavanim pićem. Količinu šećera i ostalih sastojaka prilagodite svom ukusu. Ako ste ljubitelj kiselkastih aroma, dodajte veću količinu limuna. Pored navedenih začina možete da dodate i neke druge, kao što je sok od pomorandže. Od navedenih sastojaka dobićete približno 1 l kuvanog vina.
Sastojci
- 1 l crnog vina
- 2 dcl vode
- Limun
- 2 štapića cimeta
- 8 karanfilića
- 2 zvezdice anisa (opciono)
- 3 kašike šećera
Priprema
- Isecite limun na manje kriške.
- U šerpu stavite šećer i prelijte ga sa vrlo malo crnog vina.
- Kuvajte na laganoj vatri dok ne primetite da se šećer karamelisao.
- U karamelizovan šećer dodajte ostatak vina, vodu, limun, cimet i karanfilić. Kuvajte na laganoj vatri, povremeno mešajući.
- Kada tečnost proključa, sklonite šerpu sa vatre i poklopite.
- Ostavite da odstoji oko sat vremena pre serviranja ili skladištenja kako bi začini dodatno pustili svoju aromu.
- Poslužite toplo vino ili sipajte u prethodno sterilisane tegle i čuvajte na tamnom mestu.
- Zagrejte pre serviranja.
Crveno kuvano vino sa klementinom i limetom
Ovaj recept je takođe napravljen od crnog vina, ali sadrži dodatne sastojke koji daju veoma aromatičan ukus. Priprema je takođe vrlo jednostavna i brza. Prilagodite količinu sastojaka svojim potrebama. Od navedenih sastojaka dobićete približno 2 l kuvanog vina.
Sastojci
- 2 klementine
- 1 limun
- 1 limete
- 200 g šećera
- 6 karanfilića
- Štapić cimeta
- 3 lovorova lista
- Muškatni oraščić
- Štapić vanile
- 2 zvezdice anisa
- 2 l crnog vina
Priprema
- Narendajte koricu limuna i limete u činiji.
- Limun, limetu i klementine iseckajte na manje komade.
- Šećer stavite u dublju šerpu i prelijte sa malo vina i kuvajte na laganoj vatri uz povremeno mešanje.
- Kada primetite da se šećer karamelisao, dodajte mu voćnu koricu.
- Kuvajte 3 minuta uz stalno mešanje.
- Dodajte 2 litra vina, komadiće voća, cimet, karanfilić, muškatni oraščić, lovorov list, štapić vanile i zvezdasti anis. Kuvajte na tihoj vatri dok tečnost ne proključa.
- Pokrijte šerpu i ostavite da odstoji oko 20 minuta. Ako želite, možete ga procediti.
- Poslužite toplo ili sipajte u prethodno sterilisanu staklenu flašu i čuvajte na tamnom mestu.
Zagrejte pre serviranja.
Belo kuvano vino
Ako više volite ukus belog vina, ovaj recept će vas sigurno oduševiti. Priprema je veoma slična prethodnim receptima. Količinu sastojaka prilagodite svojim potrebama i ukusima, a tokom pripreme možete da dodate začine po želji. Od navedenih sastojaka dobićete približno 2 l kuvanog vina.
Sastojci
- 2 l belog vina
- 1 dcl vode
- 3 pomorandže
- 7 kašika šećera
- 1 štapić cimeta
- 8 karanfilića
Priprema
- Ocedite pomorandže i iscedite što više soka.
- Dodajte šećer u šerpu i dodajte malo vina.
- Kuvajte na laganoj vatri, mešajući.
- Kada primetite da se šećer karamelisao, dodajte sok od pomorandže, ostatak vina, vodu, štapić cimeta i karanfilić. Kuvajte na laganoj vatri, povremeno mešajući.
- Kada tečnost proključa, sklonite šerpu sa vatre.
- Poklopite i ostavite da vino odstoji najmanje sat vremena da začini puste aromu.
- Poslužite toplo ili sipajte u prethodno sterilisane tegle i čuvajte na tamnom mestu.
- Zagrejte pre serviranja.
Upotreba u kuhinji
Kuvano vino se konzumira kao napitak, a možete da ga poslužite pre ili posle jela. Veoma je aromatičnog ukusa i sigurno će oduševiti vas i vaše najmilije. Štaviše, uz njega vam nije potrebna hrana - bogat ukus i miris kuvanog vina gotovo da ga čine obrokom za sebe. Uprkos tome, postoje neke namirnice koje se odlično slažu sa tradicionalnim pićem koje vole mnogi širom sveta.
Za one koji žele da probaju švedsko kuvano vino, tradicionalna skandinavska hrana kao što su kisela riba i krekeri, lepinje od šafrana ili medenjaci su odličan izbor. Ako volite nemačku kuhinju, probajte kuvano vino sa klasičnim slanim pecivom od plavog sira sa svinjskim biftekom i krem sosom od limuna - masno slano slatko i začinjena kombinacija savršeno ide uz kuvano vino, ili čak i nemački kolač od jabuka.
Takođe se odlično slaže sa fondijem. Kombinacija bogatih, ukusnih sireva i belog vina čini briljantne večere praćene pikantnijim kuvanim vinima. Kada je sir u pitanju, ako tražite najbolje vrste za kombinovanje sa slatkim kuvanim vinom, predlažemo da se odlučite za slanije ukuse. Plavi sir je idealan uz veoma ljuto kuvano vino, a dopašće vam se i u kombinaciji sa stiltonom, gorgonzolom, odležanim čedarom ili kremastim, orašastim i suptilno slatkim sirom grijer ili ementaler.
Ako ste ljubitelj britanskih božićnih specijaliteta, jednostavno morate da probate klasično englesko kuvano vino u kombinaciji sa pitama od mlevenog mesa ili britansku božićnu tradiciju – mešavinu suvog voća, šećera, začina i rakije u raznim pecivima i kolačima.
Kuvano vino se uvek služi toplo. Možete da ga poslužite odmah ili čuvate do upotrebe u sterilizovanim staklenim flašama i na tamnom mestu i čuvati do 3 meseca. Mora se ponovo zagrejati pre serviranja.
Foto: ferencvc / Pixabay
Ostavite odgovor