Zbog svog ukusa, izgleda i lekovitih svojstava, malina je poznata kao "kraljica svih bobica". Da bi se obezbedila magična snaga voća tokom cele godine, najbolje je pripremiti džem od malina jer se njegovom konzumacijom obezbeđuje potrebna energija, vitamini, hranljiva vrednost i pravilno funkcionisanje nervnog sistema i krvnih sudova.
Kao i sok, džem ili marmelada, džem od malina je prilično jednostavan i lak za pripremu, a po sopstvenom ukusu možete birati količinu šećera, konzervansa ili kombinovati sa drugim začinima i namirnicama. Pored toga što ćete osigurati veliku zalihu vitamina, možete uživati u finom namazu za doručak, koristiti ga za kolače, palačinke ili druge deserte.
U nastavku ćemo vam predložiti nekoliko različitih i ukusnih recepata, na vama je da nađete malo vremena i dobre volje.
Priprema malina
Danas poznajemo više od 130 vrsta maline, razlikujemo homogene i dvopolne, crne i crvene. Na tržištu se zbog ekonomske vrednosti mogu naći i mnoge druge sorte koje su pogodne za preradu. Kraj juna, tačnije 25 - 30 dana nakon cvetanja, idealno je vreme za berbu i otkup maline. Između ranijih i kasnijih sorti postoji razlika od 10 - 15 dana, što uključuje sazrevanje i berbu.
Berba počinje kada plod poprimi karakterističnu boju i mora da bude dovoljno zreo.
Ako nemate mogućnost da berete iz sopstvenog uzgoja, prilikom kupovine birajte organske. Takođe, imajte na umu da li ćete koristiti svež proizvod ili ćete ga preraditi, jer su za preradu pogodniji tvrđi plodovi. Takođe proverite koju sortu kupujete. Birajte sveže, čvršće voće, jer bobice moraju da budu zrele ali ne prezrele.
Recepti
Pripremljeno samostalno ili u kombinaciji sa drugim voćem ili dodatkom začina, bogatstvo ukusa maline u džemu će ostati nepromenjeno i dugo sveže. U nastavku su navedeni osnovni recepti za pripremu slatke zimnice sa kojom sigurno nećete pogrešiti.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Džem od malina
Za namaze je najbolji domaći, gusti džem od malina i može se čuvati do dve godine. Preporučuje se da se kuva uveče da odstoji preko noći, a bobice natopljene šećerom da puste ukusan sok.
Sastojci
- 1 kg svežih malina
- 1 kg šećera
- 1 vanilin šećer ili ekstrakt vanile po želji
Priprema
- Odvojite sveže voće od prezrelog i operite ga. Tokom pranja pazite da ne uništite maline.
- Dodajte šećer i vanilin šećer i lagano izmešajte sastojke.
- Ostavite ih da odstoje preko noći ili 12 sati na bezbednom mestu na sobnoj temperaturi.
- Nakon što odstoji, stavite šerpu na tihu vatru. Najbolje bi bilo koristiti bakarne posude.
- Povremeno mešajte dok ne proključa.
- Nakon ključanja kuvajte još 8 - 10 minuta.
- Isključite šporet i ostavite da se dobro ohladi.
- U međuvremenu pripremite tegle, operite ih i sterilišite.
- Nakon hlađenja vratite džem na šporet i prokuvajte. Tako vruće sipajte u tegle.
Džem od malina sa konzervansom
Za najbrže džemove i bogatiji ukus dodajte konzervans koji se brzo upija i sadrži limunsku kiselinu. Po želji možete da dodate i druge začine kao što su vanilija, karanfilić, cimet, kora pomorandže.
Sastojci
- 1 kg malina
- 1 kesica želea
- 2 kašičice šećera
Priprema
- Pripremite i očistite maline.
- Pomešajte kesicu želea sa dve kašičice šećera i dodajte u voće.
- Stavite na vatru, lagano zagrejte i mešajte dok ne proključa. Po želji možete da dodate još šećera ili drugih začina.
- Nakon ključanja kuvajte još 5 minuta i uklonite penu.
- Vrući džem sipajte u sterilisane tegle i odmah zatvorite.
Džem od malina bez šećera i konzervansa
Džem od malina svakako možete da napravite i bez šećera jer je i sam plod dovoljno sladak i ukusan. Za ovaj recept mogu se koristiti sveže ili smrznute maline. Okretanjem tegli naopako stvara se vakuum tako da ne treba dodavati konzervanse. Nakon što otvorite teglu, preporučljivo je da je iskoristite što pre i čuvate u frižideru.
Sastojci
- 1 kg malina
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- 2 kašičice limunovog soka
Priprema
- Sortirajte i operite maline.
- Maline i vaniliju stavite zajedno u šerpu i kuvajte na laganoj vatri, povremeno mešajući. Maline će pustiti sok tako da ne morate da dodajete vodu.
- Pred kraj kuvanja dodajte limunov sok.
- Kuvajte maline dok ne postanu čvrste i guste. Da je džem gotov znaćete kada se potpuno stegne.
- Sterilizirajte tegle i sipajte džem.
- Zatvorite poklopac i okrenite naopako (na poklopac).
- Pokrijte i ostavite da se ohladi.
Džem od malina bez kuvanja
Za još bržu pripremu možete da napravite džem od malina metodom “bez kuvanja”. Na taj način ćete sigurno sačuvati sve vitamine i minerale koji se mogu izgubiti tokom kuvanja. Džem bez kuvanja se smatra najefikasnijim u svojim lekovitim svojstvima. Međutim, za razliku od kuvanih džemova koji imaju nešto duži vek trajanja, za nekuvane se preporuča čuvanje do godine dana.
Sastojci
- 1 kg svežih malina
- 1 kg granuliranog šećera (ili manje, po želji)
Priprema
- Pripremite i očistite maline, pazite tokom pranja da bobice ostanu cele.
- Maline stavite u činiju, dodajte šećer i sve promešajte.
- Ostavite nekoliko sati na suvom i bezbednom mestu da maline puste sok.Pokrijte ih nečim da sprečite ulazak insekata.
- Povremeno lagano promešajte.
- Sterilizirajte tegle.
- Kada se džem potpuno stegne, sipajte u tegle i poklopite.
Upotreba u kuhinji
Nakon otvaranja tegle, džem od malina čuvajte na hladnom i suvom mestu, najbolje u frižideru. Ako se pravilno čuvaju, džemovi imaju rok trajanja do dve godine, posebno oni sa konzervansom.
Čuvajte džem od malina u sterilizovanim teglama sa suvim poklopcima. Sterilizirajte tegle u rerni, na pari ili kupljenim preparatima. Uverite se da su dobro zatvoreni tako da vazduh ne može da uđe. Nakon otvaranja tegle za džem, preporuča se da je upotrebite što je pre moguće.
Džem od malina idealan je kao namaz za doručak, predelo ili užinu, za palačinke, vafle, mafine ili druge kolače. Osim što je namaz, džem od malina se može dodati u čaj koji se smatra jednim od najpoznatijih i najefikasnijih načina za borbu protiv prehlade. Džem od malina u toplom čaju doprineće bržem znojenju i izbacivanju štetnih toksina iz vašeg organizma i eliminisanju virusa.
Džem od malina može se koristiti i u pripremi voćnih smutija, ovsenih pahuljica, voćnih pahuljica, a osim što ćete doprineti bogatstvu ukusa, u brzi doručak ćete dodati i dosta vitamina. Sigurni smo da ćete pronaći način da svoj džem uklopite u svakodnevnu ishranu jer jednostavno nećete moći da mu odolite. Ako ste osetljivi na aromatično bobičasto voće, džem od malina možete jesti sa mlekom koji ima velike količine kalcijuma i smanjuje agresivno dejstvo kiselih malina na stomak.
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor