Kvasina ili sirće je sredstvo za očuvanje kiselog ukusa, a takođe je i začin. Njegova proizvodnja je jedan od najstarijih procesa proizvodnje hrane u istoriji. U zavisnosti od vrste sirovine od koje se dobija, može da bude alkoholno, voćno, aromatizovano, a jedno od najpoznatijih je vinsko sirće.
Kao što mu ime govori, vinsko sirće se pravi od crnog ili belog vina. Njegova primena je raznovrsna, a od davnina se koristi kao začin, najčešće za salate. Danas je poznati konzervans za hranu, a zbog svog antiseptičkog i antiinflamatornog dejstva koristi se i kao lek u tradicionalnoj medicini. Dokazano je da su ovakvi tradicionalni recepti izuzetno zdravi i korisni za naše zdravlje, pa vam u nastavku donosimo kako da pripremite i obogatite svoju kuhinju još jednom neizostavnom namirnicom.
Priprema vina
Postoje dve vrste vina za preradu, crveno i belo, a od toga zavisi kakve će boje, ukusa i intenziteta biti sirće. Belo vinsko sirće je blažeg ukusa, pa je ova verzija jeftinija, dok je crveno bogatije i intenzivnije arome zbog tanina iz kore grožđa. Crveno sirće se najbolje priprema od vina kaberne, merlo i malbek, a belo od suvih vina, odnosno vina koja imaju manje od 2 g neprevrelog šećera po litru - to su vina šardone, sovinjon blan i pino sivi.
Ako želite da napravite sopstveno vino fermentacijom soka od grožđa pre pravljenja vinskog sirćeta, izaberite sorte navedene iznad. Berite zrelo i sveže grožđe, dobro ga očistite i koristite samo zdravo, a višak uklonite.
Ukoliko se odlučite za jednostavniji način proizvodnje, kupujte kvalitetna vina istih sorti. U svakom slučaju izaberite vino koje volite da pijete i nećete pogrešiti, a rezultat je, garantujemo, odličan.
Recepti
Iako je sama priprema vinskog sirćeta izuzetno jednostavna i zahteva samo jedan osnovni sastojak, proces pravljenja domaćeg sirćeta traje preko 30 dana. Međutim, ovaj postupak vam garantuje da ste u svoju kuhinju uvrstili domaću i zdravu hranu bez suvišnih dodataka, tako da je recept vredan čekanja.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaće vinsko sirće
Ako se odlučite za potpuno prirodan recept sa domaćim grožđem umesto kupovnog ili gotovog vina, postupak je manje-više isti kao i sa gotovim. Količina sirćeta koju dobijete zavisi od količine grožđa, fermentacije i intenziteta ceđenja soka od grožđa. Od 1,5 kg grožđa dobija se otprilike 1 litar vinskog sirćeta
Sastojci
- 1,5 kg svežeg grožđa
Priprema
- Sveže grožđe dobro operite i iscedite
- Isceđenu tečnost sipajte u sterilisanu bocu i ostavite da fermentira pored osvetljenog prozora.
- U ovoj fazi se odvija proces fermentacije, pa pazite da boca nije potpuno zatvorena da bi došlo do odliva ugljen-dioksida.
- Proces fermentacije počinje nakon 16 - 20 sati, u zavisnosti od temperature.
- Nakon fermentacije flašu čuvajte na suvom i tamnom mestu (minimalna temperatura 16°C i ne više od 26°C) i ostaviti da odstoji najmanje 30 dana pre upotrebe. Što duže stoji, kvalitet sirćeta je bolji.
Vinsko sirće od crnog vina
Sve što vam treba za pripremu ovog jednostavnog, domaćeg recepta je vino. Specifičnost ovog recepta je u tome što je neiscrpna - možete ponovo dodati vino u čašu, a da to ne utiče na kvalitet proizvoda i tako dobijate beskonačnost domaćeg sirćeta. Količina sirćeta koju ćete dobiti zavisiće od količine vina i doliva.
Sastojci
- 1 l vina
Priprema
- Izaberite vino po izboru i sipajte ga u sterilizovanu flašu i ostavite blizu osvetljenog prozora da fermentira.
- Vreme početka fermentacije zavisi od kvaliteta i vrste vina koje izaberete, ali će svakako početi da fermentira u roku od 20 sati.
- Sipajte u teglu dovoljne širine i čuvajte u prostoriji konstantne, nepromenljive temperature dok ne fermentiše.
- Po želji možete da dodate komad hrasta ili štapić suvog cimeta.
- Teglu ili flašu stavite na tamno i toplo mesto i ostavite da odstoji najmanje 30 dana tek tada će da bude spreman za potrošnju.
Upotreba u kuhinji
Pre pripreme domaćeg vinskog sirćeta potrebno je dobro isprati, a zatim sterilisati tegle. Sirće čuvajte na tamnom i hladnom mestu, a u takvim uslovima vek trajanja može da bude i više od godinu dana.
Vinsko sirće je idealan začin za sveže salate, a može se dodati i pikantnijim čorbama i jelima od divljači. Takođe je idealan za mariniranje ribe, pa čak i mesa. Crno vinsko sirće se posebno koristi u srednjoj i južnoj Evropi za pripremu namaza i dodavanje raznim jelima radi stabilizacije ukusa. Često se koristi u marinadama, posebno za govedinu koju omekšava.
Pošto se lako emulguje sa uljem, odličan je preliv za salatu. Koristi se i za kiseljenje jer povrću daje dodatnu gorkasto-slatku notu i pečenje.
Foto: Rene1905 / Pixabay
Ostavite odgovor