Brusnica je višegodišnja kultura koja se od davnina koristi za pripremu lekovitih napitaka i ukusnih namaza. Iako je gorkog i kiselog ukusa, omiljena je bobica koju često biramo da spremamo za slatku zimnicu.
Zimnica od brusnice
U nastavku su date ideje, predlozi i recepti kako da na najbolji način iskoristite brusnicu i što duže sačuvate njenu lekovitost i ukus.
Priprema brusnica
Ako ste ikada želeli da uradite nešto za svoje zdravlje konzumirajući samo zdravu hranu, sigurno ste probali brusnice ili barem čuli za ove male bobice koje čine čuda za naše zdravlje. Pun antioksidanata i hranljivih vitamina poput vitamina C, tek je nedavno stekla popularnost u savremenom društvu i postala opsesija svih ljubitelja zimnice.
Iako većina voća dugim kuvanjem i izlaganjem visokim temperaturama gubi hranljiva svojstva, brusnica je jedno od voća koje minimalno gubi svojstva, zbog čega voli da se prerađuje u slatke zimnice.
Na našem tržištu mogu se pronaći razni proizvodi od brusnice koji se danas gaje širom Srbije, poput čaja ili soka, ali se bobice mogu jesti i svježe. Samo treba da držite kontrolu i ne jedete ih previše. Pošto se konzumiraju sveže u veoma malim količinama (otprilike 200 - 300 g dnevno), često nam ostaju ovi sitni plodovi čiju svežinu želimo da zadržimo tokom cele godine.
Zbog toga se brusnice mogu kuvati kao rakija, liker, vino, kompot, sirup, sok, džem, sušiti ili zamrznuti. Hladno ceđenog soka dovoljno je popiti jednu čašu dnevno, na prazan stomak, a veruje se da jedna rakijska čašica dnevno “otera” svaku bolest. Ova verovanja nisu u potpunosti naučno utemeljena (iako su lekovitost brusnice naučno dokazana), ali je njena konzumacija u bilo kom obliku više nego dobrodošla.
Zrenje brusnica
U prošlosti su se koristili posebni trikovi za sušenje brusnice. Bobice su ubrane u septembru i oktobru, a u tankom sloju razbacane negde na suvo mesto i zaboravljene gde su same sazrele. Sposobnost brusnice da se ne raspadne i zadrži svežinu dugo vremena zavisi od procenta organskih kiselina sadržanih u bobicama. Što je bobica kiselija, duže može da se čuva. Da bi same sazrele potrebno ih je u tankim slojevima staviti na čist peškir u pletene korpe ili kutije. Imajte na umu da bobice treba da budu samo malo nezrele, a ne potpuno bele, inače sazrevanje neće imati smisla.
Korpa ili kutija bobica se ostavlja na sobnoj temperaturi gde će u takvim uslovima sazreti u roku od nedelju dana, a najviše 2 nedelje. Nakon toga, mogu se čuvati dugo vremena. Ako želite da brusnice brže sazreju, stavite zrelu jabuku ili zreo paradajz u korpu ili kutiju i proces zrenja će ići brže zahvaljujući gasu etilena koji jabuka i paradajz oslobađaju.
Sušenje brusnica
Brusnice se mogu sušiti u rerni ili u dehidratoru. Pre toga, važno je oprati i osušiti bobice. Operite ih tako što ćete ih potopiti u vodu gde će bobice i sve grančice i listovi izaći na površinu, uklonite sve osim bobica i polako ih izvadite na čist peškir i osušite. Ako ih pre sušenja kratko prokuvate u sirupu, dobićete još ukusnije sušene brusnice.
Voće prelijte prokuvanim, vrućim sirupom pripremljenim dodavanjem šećera i vode u odnosu 1:1 (500 g šećera u 500 ml vode) i ostavite da odstoji u sirupu 6 sati. Procedite ih, ponovo prokuvajte sirup i dodajte brusnicama, ostavite da odstoje još 6 sati. Procedite brusnice i stavite u tepsiju (koristite papir za pečenje da se ne zalepe tokom sušenja).
Nakon prirodnog sušenja na sobnoj temperaturi, stavite ih u rernu na 50°C dok se potpuno ne osuše. Sušene brusnice su spremne kada su “elastične”, ali nisu lepljive. Ovako osušene brusnice mogu da se čuvaju do 3 godine i koriste za preradu u žele i kompote.
Primenite isti proces sušenja za sušenje u dehidratoru, ali preporučamo da prvo pročitate uputstva proizvođača dehidratora koja imate za informacije o vremenu sušenja bobičastog voća. Osim voća, možete da sušite i listove brusnice od kojih se priprema čaj.
Blanširanje brusnica
Blanširanje brusnica nije neophodno, ali pre sušenja i zamrzavanja možete ih kratko blanširati u kipućoj vodi 1 minut. Pre blanširanja, brusnice treba dobro oprati i očistiti od grančica i listova potapanjem u vodu. Brusnice možete da blanširate u slatkom sirupu, metod koji smo opisali u procesu sušenja brusnice, čime ćete da dobijete još ukusnije i slađe bobice.
Zamrzavanje brusnice
Zamrzavanje brusnica dovodi do gubitka vitamina, što će se neizbežno dogoditi sa drugim metodama skladištenja brusnice. Lagano operite (natopite) brusnice u hladnoj vodi. Budite nežni i pažljivi. Grančice i listovi će isplivati na vrhu, pa ih uklonite.
Polako izvadite brusnice iz vode, pazeći da vam ne ostanu grančice ili listovi, stavite ih na čist peškir i ostavite da se osuše. Važno je da su brusnice potpuno suve jer kapljice vode na njima prourokovaće da se zalepe tokom zamrzavanja.
Pakujte suve i čiste brusnice u kese i stavite u zamrzivač u odeljak za brzo zamrzavanje. Pakujte male količine brusnice da bi što pre mogle da se zamrznu, a pomaže i kod odmrzavanja jer brusnice ne podnose višekratno zamrzavanje. Zamrznute brusnice možete da koristite za pripremu želea, džemova, marmelade, pekmeza i sirupa za palačinke.
Foto: Alyrat / Pixabay
Ostavite odgovor