Spremanje za zimnicu ne podrazumeva samo kuvanje voća u slatke džemove, pekmeze ili kiseljenje povrća, za zimnicu sušimo i plodove biljaka da bi iduže sačuvali njihove ukuse. Ako ste ljubitelj brusnica ili imate zamrznute brusnice u zamrzivaču, a ne znate kako da ih upotrebite, osušite ih i skuvajte čaj u kome ćete moći da uživate tokom hladnih zimskih večeri.
Zdravstvene prednosti brusnice su poznate mnogima. Pune su antioksidanata koji čine čuda za vaš imuni sistem i pomažu u snižavanju i održavanju nivoa holesterola. Sadrže anti-adhezivna svojstva koja sprečavaju bakterije i infekcije. Dnevni unos čaja od brusnice ublažava upalu bešike bez veće nelagodnosti. Ovo je samo nekoliko razloga zašto bi trebalo da napravite svoj domaći čaj od brusnice.
Porodični recepti su način prenošenja tradicije kroz generacije, a recepti i postupci koje vam donosimo zasnovani su na domaćim, jednostavnim receptima i načinima na koje su naše bake spremale brusnice za čaj. Verovatno niste primetili, ali neki kupljeni čajevi od brusnice su obično mešavina sušenih brusnica i crnog ili zelenog čaja, dok su drugi kombinacija sušenih bobica sa drugim bobicama. Sastojci su veoma jednostavni i možete i sami da ih pripremite.
Priprema brusnica
Plodovi brusnice se beru kada su tamne ili svetlocrvene boje, a ako se beru rano, kada još nisu zreli, postoji mogućnost da ostanu gorki. Međutim, dobro je znati da brusnice sazrevaju do tamnocrvene boje tek nakon nekoliko nedelja skladištenja dok se hlade.
Krajem leta i sezone bobice opadaju sa biljke i u tom periodu brusnice su prezrele i ne preporuča se skladištenje. Kao i borovnice, i brusnice mogu da se beru ručno grabljama za jagodičasto voće.
Sušenje brusnice
Brusnice se mogu sušiti u rerni ili u dehidratoru. Pre toga, važno je oprati i osušiti bobice. Operite ih tako što ćete ih potopiti u vodu gde će bobice i sve grančice i listovi izaći na površinu, uklonite sve osim bobica i polako ih izvadite na čist peškir i osušite. Ako ih pre sušenja kratko prokuvate u sirupu, dobićete još ukusnije sušene brusnice.
Voće prelijte prokuvanim, vrućim sirupom pripremljenim dodavanjem šećera i vode u odnosu 1:1 (500 g šećera u 500 ml vode) i ostavite da odstoji u sirupu 6 sati. Procedite ih, ponovo prokuvajte sirup i dodajte brusnicama, ostavite da odstoje još 6 sati. Procedite brusnice i stavite u tepsiju (koristite papir za pečenje da se ne zalepe tokom sušenja).
Nakon prirodnog sušenja na sobnoj temperaturi, stavite ih u rernu na 50°C dok se potpuno ne osuše. Sušene brusnice su spremne kada su “elastične”, ali nisu lepljive. Ovako osušene brusnice mogu da se čuvaju do 3 godine i koriste za preradu u žele i kompote.
Primenite isti proces sušenja i u dehidratoru, ali preporučamo da prvo pročitate uputstva proizvođača dehidratora koja imate za informacije o vremenu sušenja bobičastog voća. Osim voća, možete da sušite i listove brusnice od kojih se priprema čaj.
Čaj od listova brusnice
Listovi brusnice kao i njeni plodovi mogu se koristiti za pripremu čaja. Listovi brusnice služe kao zamena za čaj, a sadrže dosta arbutina i koriste se u medicini, kao i za pakovanje u male kesice čaja. Listove možete da koristite cele ili sameljete.
Sastojci
- 2 kašičice listova brusnice
- 2 dl ključale vode
Priprema
- Listove brusnice dobro operite i osušite.
- Za pripremu ovog čaja možete da koristite cele listove ili ih sameljite nakon sušenja (u zavisnosti od toga da li imate infuzor - mali filter u koji stavljate samlevenu biljku da čaj ne bude pun komadića osušene biljke)
- U infuzer stavite 2 kašičice mlevenog lista i prelijte sa 2 dl ključale vode.
- Ostavite čaj da odstoji 10 minuta da listovi puste ukus, pa ga popijte.
Čaj od bobica brusnice
Čaj možete da pripremite i od svežih ili sušenih bobica, ali u ovom receptu vam donosimo detaljna uputstva kako da napravite klasičan domaći čaj od sušenih brusnica. Čaj se pije topao, a može da se doda i šećer ili med.
Sastojci
- 1 kašičica brusnice
- 2 dl ključale vode
Priprema
- Kašičicu suvih bobica brusnice možete staviti u infuzer ili direktno u šolju iz koje ćete da pijete čaj, u zavisnosti od ukusa, da li želite da jedete i bobičasto voće.
- Voće prelijte sa 2 dl ključale vode, pokrijte tanjirom i ostavite da odstoji 10 minuta da bobice puste ukus.
Čaj od brusnice sa začinima
Aromatični čaj od brusnice može se pripremiti uz dodatak začina poput cimeta, karanfilića i ceđenog limuna i pomorandže i šećera. U ovom receptu se koriste sveže brusnice i dobićete otprilike 1,5 litara čaja.
Sastojci
- 35 g brusnice
- 2 štapića cimeta
- 6 karanfilića
- Ceđeni sok od 1 limuna
- 1 pomorandža
- 3/4 šolje šećera
Priprema
- Sve sastojke stavite u šerpu i dodajte 1,5 litara vode i prokuvajte na jakoj vatri.
- Kada smesa provri, smanjite temperaturu na srednju i kuvajte još 15 minuta.
- Procedite čaj kroz fino cedilo ili gazu i popijte toplog.
Skladištenje
Ukoliko ne planirate da ih odmah sušite ili koristite za dalju preradu, očišćene i ubrane brusnice mogu da se čuvaju 3 - 5 nedelja u frižideru na temperaturi od 0 - 7°C. Prezrele brusnice se ne mogu dobro čuvati, pa ih treba što pre preraditi, a dobar način da se brusnice čuvaju nekoliko meseci je duboko zamrzavanje.
Lekovita svojstva
Čaj od sveže brusnice je veoma lekovit zbog visokog sadržaja tanina koji deluje na organizam tako što sprečava prolazak bakterija kroz ćelijske membrane, a redovna konzumacija čaja poboljšaće imuni sastav.
Čaj od brusnice je bogat vitaminima C, K i E, ima nizak sadržaj natrijuma i masti, veoma malo šećera, a često se meša sa jabukama, trešnjama ili grožđem koji imaju prirodniji šećer. Poznata je po svom antimikrobnom, diuretičkom i antiinflamatornom dejstvu, a često se preporučuje za konzumaciju kada su u pitanju upale bubrega i urinarnog trakta.
Redovna konzumacija domaćeg čaja od brusnice čisti organizam, a dobar je i za otvaranje apetita i asimilaciju hrane jer normalizuje metabolizam.
Mnogi stručnjaci tvrde da određena jedinjenja u soku inhibiraju rast bakterija u ustima i zaustavljaju nastanak i stvaranje zubnog plaka i bolesti desni, a zdrava doza soka održavaće vaše zube čistima (izvor). Poznato je da se bakterije hrane šećerom u hrani i luče kiseline koje izazivaju karijes, a sok od brusnice, prema laboratorijskim istraživanjima, deluje kao teflon jer sprečava bakterije da se zadrže na zubima.
Upozorenje
Čaj od brusnice ima mnoge zdravstvene prednosti, ali je poznato i da ima određene neželjene efekte.
Brusnica sadrži visoku koncentraciju oksalata. Oksalat je odgovoran za kamenje u bubregu. Stoga, čaj od brusnice treba piti umereno. Prekomerne količine ovog čaja mogu ne samo da izazovu kamen u bubregu, već mogu dovesti i do debljanja. Takođe može da izazove i stomačne tegobe kao što su dijareja i gastrointestinalne smetnje.
Brusnice se ne preporučuju osobama alergičnima na aspirin, trudnicama i dojiljama jer sadrže veliku količinu salicilne kiseline.
Foto: KamiliaS / Pixabay
Ostavite odgovor