Papriku za zimnicu možemo da pripremamo na mnogo načina, a potrebne su vam samo ideje, isprobani recepti, sastojci i malo dobre volje. Paprika je jedno od omiljenih zimnica koje uvek rado pripremamo, kisele paprike, paprike punjene kupusom, pečene paprike, ajvar, mogućnosti je zaista veoma mnogo.
Kada je u pitanju zimnica, sa paprikama zaista možete da budete kreativni jer postoji mnogo sorti, a da bi vaša zimnica bila uspešna, uvek birajte samo kvalitetno povrće i obavezno sterilišite svoje tegle.
Zimnica od paprika
Ispod su osnovna uputstva i metod za pripremu paprika za zimnicu, osnovni tradicionalni recepti koji se prenose sa kolena na koleno i nove, savremene ideje i recepti zbog kojih imamo toliko različitih vrsta zimnice od paprika.
Priprema paprika
Svi se sećamo hladnih zimskih dana kada nas na stolu čeka topli paprikaš i ukusna, rashlađena kisela paprika. Doduše, kiseljenje paprike nije jedini način čuvanja ovog raznovrsnog povrća za zimu. Ne zaboravimo ajvar, najpopularnija zimnica od paprike koji je neizostavni prilog gotovo svakom jelu.
Paprike se mogu puniti, kiseliti, sušiti, kuvati, peći i zamrzavati. Mogućnosti je veoma mnogo, a da biste sve to uspeli, važno je da izaberete pravu sortu namenjenu tipu zimnice koju ćete praviti i kvalitetnu papriku bez ikakvih oštećenja.
Paprika je bogata nutrijentima i cenjeno povrće koje je bogato lekovitim i zdravim sastojcima zbog čega nutricionisti preporučaju čestu konzumaciju. Njena lekovita svojstva nadaleko su poznata u narodnoj medicini, a koristi se kao diuretik, antiseptik, afrodizijak, pa čak i antidepresiv, a ono što je zaista sjajno je to što dobro podnosi sve vrste termičke obrade i smrzavanja.
Sušenje paprike
Ostalo vam je mnogo paprika i ne znate šta ćete s njima? Sušenje je odličan način za čuvanje ovog povrća i preko zime. Sušenje uklanja vlažnost i koncentriše ukus paprike. Suve paprike su veoma svestrane. Mogu se samleti u prah ili rehidrirati za upotrebu u sosovima, supama i čorbama, a bilo koja vrsta se može osušiti za skladištenje. Paprika se može sušiti na nekoliko načina: na vazduhu, u rerni i u dehidratoru.
Ako živite u suvoj klimi sa dnevnim temperaturama iznad 20°C, sušenje paprike na vazduhu je najlakši način. Ono što je važno da znate je da za ovaj način sušenja morate da izaberete sorte koje nisu mesnate. Deblje paprike neće se dovoljno brzo osušiti i mogu početi da plesnive. Birajte sveže ubrane paprike bez oštećenja i fleka. Dugom iglom i koncem nanižite paprike kroz stabljike. Ostavite dovoljno mesta među njima za protok vazduha. Okačite ih da se suše na mestu sa dobrim protokom vazduha i sunca. U zavisnosti od vlažnosti, ova metoda može da potraje 3 - 4 nedelje dok se paprike potpuno ne osuše. Čuvajte ih u hermetički zatvorenim teglama, dalje od sunčeve svetlosti i toplote.
Ako živite na predelima gde su leta vlažna, vlaga u vazduhu može sprečiti da se paprika prirodno osuši u vazduhu. Dehidrator hrane je najbrži i najjednostavniji način za sušenje paprike jer omogućava protok zagrejanog vazduha. Birajte sveže ubrane paprike bez oštećenja i fleka. Isecite veće sorte na komade, dok se male paprike (na primer čili paprike) mogu sušiti cele. Tokom rukovanja vrućim paprikama obavezno koristite rukavice. Paprike poređajte po tacnama i podesite temperaturu između 50 i 55°C (ili prema uputstvima proizvođača dehidratora). Često okrećite tacne i čim primetite da su se neke paprike dovoljno osušile, izvadite ih i nastavite da sušite ostatak. Paprike su potpuno suve kada pucaju. Dehidracija može da traje 4 - 12 sati, u zavisnosti od veličine i sorte paprike. Suvu papriku čuvajte u teglama dalje od direktne svetlosti kako biste sačuvali boju.
Alternativno, paprike se mogu sušiti u rerni na veoma niskoj temperaturi. Birajte sveže ubrane paprike bez oštećenja i fleka. Veće paprike isecite na jednolike komade da se brže osuše. Male paprike se mogu sušiti cele.
Paprike poređajte na pleh i stavite u rernu na 55°C. Ostavite vrata rerne blago otvorena da bi se omogućilo isticanje vlage tokom sušenja. Paprike proverite svakih 30 minuta i izvadite ih kad su suve. U zavisnosti od paprike, sušenje u rerni može da potraje 1 - 2 sata. Paprike su potpuno suve kada su lomljive. Ovako osušene paprike čuvajte u hermetički zatvorenim teglama, daleko od sunčeve svetlosti i toplote.
Blanširanje paprike
Blanširanje sprečava enzimsko delovanje koje omekšava i menja boju povrća, upravo ono što je potrebno za očuvanje svežih, živih boja paprike. Obično ljute paprike ne treba blanširati jer imaju veliku količinu hemikalija koje ih prirodno čuvaju, ali blanširanje ubija preostale bakterije, pa se obično blanširaju pre nego što ih zamrznete ili ukiselite. Blanširanje takođe pomaže paprikama da se ravnomerno peku u rerni, pa ih možete blanširati i pre punjenja ili pečenja.
Paprike operite i isecite po dužini. Isecite stabljike i bacite seme. Paprike zatim isecite na kolutiće ili trake, u zavisnosti od toga kakav izgled zimnice želite. Ako paprike blanširate radi punjenja, odrežite im peteljke i uklonite samo semenke.
Skuvajte lonac vode i napunite posebnu veliku činiju sa 3/4 leda. Sipajte na led vodu. Papriku stavite u vrelu, ako izađu na površinu, malo ih gurnite kašikom. Celu papriku i prepolovljene paprike blanširajte 3 minuta i hladite 2 minuta. Viljuškama izvadite papriku iz prokuvale vode i stavite je u činiju sa ledenom vodom onoliko dugo koliko ste ih blanširali. Ako je potrebno, dodajte još leda i vode. Izvadite paprike iz vode i ostavite ih da se osuše na papirnom ubrusu.
Ako planirate da zamzavate paprike, nakon što se osuše, spremite ih u kesicu za zamrzavanje i datumirajte. Ovako pripremljene paprike mogu se čuvati u zamrzivaču i do godinu dana.
Zamrzavanje paprike
Kada je sezona sveža paprika, ova namirnica je jeftina, zbog čega kupujemo veće količine. A ako imate baštu, još bolje. Često se dešava da nam ostane viška paprika i ne znamo šta ćemo s njima. Zamrznite ih. Dok neki savetuju prvo blanširanje, paprike se mogu zamrznuti bez procesa blanširanja. Jednostavno ju isecite na kockice i zamrznite, dok se zamrzavanje cele paprike i većih komada i dalje preporuča blanširanje pre zamrzavanja.
Dok smrznute paprike ne gube ukus, jednom odmrznute neće biti tako hrskave i najbolje su za kuvane recepte. Međutim, ako vam nedostatak hrskavosti ne smeta, sasvim je u redu koristiti ih nekuvane u salatama. Ako smrznete ljute paprike, držite ruke dalje od lica i očiju i nosite rukavice za jednokratnu upotrebu.
Ako želite da zamrznete iseckane komade, zamrznite ih zasebno. Naseckajte paprike, stavite papir za pečenje na poslužavnik koji stane u zamrzivač, stavite paprike na poslužavnik i ostavite najmanje 6 - 12 sati. Ovo će sprečiti da se paprika smrzne u velikim grudama. Kada se smrzne, prebacite u kese za zamrzivač i izbacite što je moguće više vazduha.
Foto: pasja1000 / Pixabay
Ostavite odgovor