Mandarine su ukusne, ali su zimi dostupne samo ograničeno vreme. Konzerviranje u žele, džem ili marmeladu je odličan način da uživate u njihovom slatkom ukusu tokom cele godine. Čak i ako nikada ranije niste čuvali mandarine, možete ih skladištiti duže bez kuvanja.
Čuvanje citrusnog voća je jednostavno jer se prirodni šećeri u voću i prirodni pektin u kori koriste za želiranje i očuvanje voća. Ispod su saveti za osnovno skladištenje mandarina i spisak svih vrsta zimnica koje možete da napravite sa njima.
Zimnica od mandarina
U nastavku vam donosimo najbolje načine da uživate u ovom ukusnom jesenjem voću i izvan sezone.
Priprema mandarina
Za razliku od drugog povrća i voća, sobna temperatura je često neprijatelj kada se mandarine čuvaju duže vreme. Istovremeno, izlaganje veoma visokim ili niskim temperaturama je i najsigurniji način da se unište bakterije koje izazivaju kvarenje. Iako mandarina ima delikatne arome jedinstvene za citrusno voće koje se uništava zagrevanjem, kako bi se uništile bakterije i sačuvao ukus, preporuča se upotreba soli ili kiseline.
Koristite najbolje voće koje možete pronaći - kvalitet zimnice je direktno povezan sa kvalitetom voća koje koristite. Voće koje je skoro pokvareno rezultiraće lošom zimnicom. Da biste to izbegli, kupujte visokokvalitetno voće direktno od uzgajivača. Mnogi uzgajivači će vas snabdeti mandarinama odmah nakon branja. Za preradu birajte samo sveže mandarine koje nisu meke, plesnive ili bezbojne.
Mandarine se mogu čuvati kao pomorandže, cele, isečene, sušene ili zamrznute, izbor je na vama. Ogulite koru prstima i uklonite preostali beli deo i bacite - neukusno je i sunđerasto. Da bi se što lakše ogulila bela tanka kožica mandarina, preporuča se blanširanje. Ako mandarina ima koštice, uklonite ih. U suštini, sve što je belo je gorko i može se i treba ukloniti.
Tokom guljenja i čišćenja mandarina sav sok koji iscuri sačuvajte, a možete ga zamrznuti ili odmah popiti.
Sušenje mandarina
Suve mandarine su zabavna užina, posebno za decu. Slatke su kao bombone, ali bez prerađenih šećera i boja. Ako su potpuno suve, mogu se čuvati 6 meseci do godinu dana u tegli sa hermetičkim poklopcem. Ako su delimično suve, pojedite ih u roku od nekoliko nedelja. Držite ih dalje od direktne sunčeve svetlosti! Možete i da osušite kriške mandarine, ali i koru.
Ako želite da osušite samo koru mandarine, oljuštite je, a ako želite da osušite cele mandarine, dobro ih operite, osušite i isecite na kolutove. Mandarine su pune soka, pa će vam trebati oštar nož da ih isečete. Ako ne možete da isečete mandarine na kolutiće, oljuštite ih i osušite samo koru, a plod i sok koristite za džem ili marmeladu. Takođe, ako ne možete da ih lepo isečete, prvo ih malo zamrznite (ne do kraja, ali tek toliko da se ne pocepaju kada ih isečete) kako bi se lakše sekli.
Sušenje u dehidratoru
U dehidratoru možete sušiti mandarine isečene na kolutiće ili samo oguliti. Ako ćete sušiti samo koru, oljuštite ih nakon pranja. Poređajte isečene kriške na poslužavnik dehidratora u jednom sloju. Ravnomerno ih premažite tankim slojem limunovog soka. Dehidrirajte na 50°C oko 10 - 12 sati, u zavisnosti od debljine kriški.
Potpuno dehidrirana kriška mandarine biće suva i ne bi trebalo da bude lepljiva na dodir. Takođe će biti donekle savitljiva i može se pocepati na pola, ali ne i raspasti. Ako ne možete da ju prepolovite između prstiju, vratite ih u dehidrator na još nekoliko sati!
Generalno se smatra da je nešto “potpuno suvo” ako se ukloni najmanje 95% vlage, što je nenaučno određeno izgledom i osećajem. Međutim, možete i da osušite na pola za drugačiju teksturu. Ako želite da vam budu meke i blago vlažne (poput konzistencije suvog grožđa), možete ih kratko vreme sušiti na istoj temperaturi; otprilike 8 sati.
Kada su potpuno suve, možete da ih čuvate godinama, ali ako ih samo delimično osušite, potrebno je da ih pojedete u roku od nekoliko nedelja.
Sušenje u rerni
Proces sušenja u rerni je isti kao i proces sušenja u dehidratoru. Mandarine je potrebno oprati i iseći na kriške, ili oguliti ako ćete da sušite samo koru. Podesite temperaturu rerne na najnižu moguću temperaturu, obično 60°C. Na dva pleha stavite papir za pečenje i poređajte mandarine u jedan sloj, da se ne dodiruju. Postavite tepsije na gornju i donju trećinu rerne. Sušite, povremeno okrećući kriške mandarine, dok se potpuno ne osuše, oko 2 - 2,5 sata. Posebno vodite računa tokom poslednjeg sata da se uverite da kriške ne izgore.
Sušenje na vazduhu
Mandarine se mogu efikasno sušiti na vazduhu, ali pošto su pune soka, obično na vazduhu sušimo samo koru mandarine ili tanko isečene kriške. Da biste uspešno osušili koru mandarine, stavite ih na tanjir i sušite napolju nekoliko dana dok ne postane suva i hrskava. Tokom grejne sezone, koru mandarine možete da sušite i na radijatoru tako što ćete je povremeno okretati radi ravnomernijeg sušenja.
Nakon sušenja, ohladite mandarine 30 - 60 minuta pre nego što ih odložite u kese ili tegle. Izbegavajte čuvanje toplih kora ili kriški jer to može dovesti do znojenja i nakupljanja vlage. Boja, ukus, aroma i hranljiva vrednost kore počeće da opada nakon godinu dana skladištenja. Za dugotrajno skladištenje, dobro umotanu koru možete držati u zamrzivaču, a za najbolji ukus i kvalitet, iskoristite ih u roku od 2 godine.
Sušenje kore mandarine
Kao i biljke, kore mandarina postaju oštrije kada se osuše. Boja kore takođe postaje tamnija sa godinama. Neki kažu da se vrednost i ukus sušenih kora mandarina povećava sa godinama, tako da ne dozvolite da vas tamna boja sušenih kora mandarine odvrati od metoda sušenja!
Oljuštite ih i iscedite sok. Ne koristite nož, jer postoji mogućnost da se voće seče i sok navlaži koru, što ne želite. Počnite da ljuštite od vrha ploda odakle je peteljka nekada virila unazad kao kada gulite bananu.
Zatim pažljivo ostružite veći deo bele kore sa unutrašnje strane kore nazubljenim nožem da sprečite da vaša osušena kora postane previše gorka.
Rendane kore mandarine stavite na pleh i ostavite na suncu da se osuše. Okrećite koru jednom dnevno 5 dana dok se potpuno ne osuši. Vreme koje je potrebno može varirati u zavisnosti od klime i vremena, i unesite ih preko noći i ponovo ih iznesite na sunce ujutru. Osušene kore moraju da budu tvrde i hrskave. Čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi.
Kako se pravi prah od mandarine
Komercijalno, svi sokovi od citrusa mogu se pretvoriti u prah. Sok od mandarine u prahu bio je posebno popularan od 1930-ih do 1950-ih, pre nego što su hlađenje i zamrzavanje postali uobičajeni načini čuvanja hrane kod kuće i omogućili proizvođačima da prodaju svež sok i koncentrat smrznute pulpe koji su nam svima poznati danas.
Kod kuće jednostavno nemamo tehnologiju da sušimo sok od citrusa u prah. Posle mnogo truda, na kraju ćete dobiti samo lepljivi mulj nalik melasi, a pokušaj daljeg sušenja bi uništio preostalu aromu i hranljivu vrednost.
Blanširanje mandarina
Blanširanje mandarina je korisno ako želite da ogulite pojedinačne kriške mandarina. Mandarine oljuštite i iscedite sok. U šerpi prokuvajte vodu, a u drugoj posudi pripremite led tako što ćete ga preliti hladnom vodom. Blanširajte mandarine u serijama. Potopite kriške mandarine u kipuću vodu na 10 sekundi. Predugo blanširanje izazvaće da mandarine budu krhke, pa se držite kratkog vremena blanširanja. Izvadite ih iz ključale vode i odmah potopite u hladnu da zaustavite proces kuvanja. Kada se kriške mandarine ohlade, izvadite ih na peškir i odvojite opnu (tanku koru) i bacite, a oguljene mandarine upotrebite za dalju obradu.
Zamrzavanje mandarina
Ako na neki način završite sa obiljem mandarina i ne želite da se voće pokvari, zamrzavanje je jednostavna opcija koja produžava dugovečnost voća i odgovarajuće vreme skladištenja na tri meseca ili više. Iako je moguće zamrznuti cele mandarine, važno je napomenuti da će plod imati drugačiju konzistenciju, koja je izuzetno vodenasta kada se odmrzne.
Za agrume koji pripadaju sortama mandarina - klementine, kao i hibride poput tanđela - najbolje je zamrznuti u četvrtinama. Pre nego što ih zamrznete, ogulite ih, ostavite što manje belih komadića i koštica i podelite na četvrtine. Stavite četvrtine u vakum kese i zamrznite. Dakle, mogu se čuvati do 3 meseca. Odmrznite ih jednostavno na sobnoj temperaturi 30 minuta. Koristite smrznute mandarine u salatama ili smutijima.
Foto: Daria-Yakovleva / Pixabay
Ostavite odgovor