Kao i svaki drugi prirodni, domaći sok, sok od mandarine je veoma zdrav i ukusan i pravi je hit u hladnim zimskim danima kada želimo da se vratimo u jesenje mesece kad uživamo u njima. Ukusno je piće i može se koristiti u razne svrhe, a oduševiće sve generacije.
U nastavku ćete naći neke važne informacije o mandarini, ali najvažnije od svega je nekoliko recepata kako da napravite ukusan napitak. Donosimo vam klasičan, domaći recept, zatim recept za sok od mandarina bez šećera i na kraju recept za sok od mandarina bez kuvanja.
Priprema mandarina
Postoji mnogo vrsta mandarina koje su se pojavile tokom godina i godina reprodukcije ove biljke. Mandarine se razmnožavaju semenom ili ukrštanjem, a sorte se najčešće dele prema vremenu zrenja, ali i prema boji. Okicu, Klementina, Seto i Zorica rana su među najvažnijim vrstama mandarina za pravljenje sokova.
Berba mandarina se odvija različito za svaku vrstu. U zavisnosti od vrste razlikujemo berbe koje počinju tokom septembra, u veoma ranim vrstama i traju do decembra. Berba se obavlja uglavnom ručno, branjem plodova sa drveta. Mandarine nisu izdržljive kao pomorandže, imaju kraći vek trajanja od berbe do konzumacije od pomorandže, tako da je važno uvek brati dobro zrele mandarine, a pri kupovini je izuzetno važno kupiti sveže kako ne bi prebrzo istrulile.
Recepti
Kada pravite sokove od mandarina, prvo dobro očistite od bakterija koje imaju na kori, koja je bila u kontaktu sa mnogim stvarima kao što su ruke, kutije i sl. Da bismo napravili najukusniji sok, naše mandarine treba da budu sveže i zrele, ne prezrele ili nedozrele, jer u oba slučaja može doći do lošeg ukusa soka.
Postoji mnogo recepata za pripremu ovog ukusnog napitka, ali najbolji su oni klasični, po tradicionalnim receptima, bez aditiva i dodatnih, štetnih sastojaka. Za svaki ukus, donosimo nekoliko zdravih i ukusnih recepata za sok od mandarina.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od mandarina
Svaki recept ima neke posebne i tajne sastojke koji ga čine tako ukusnim, ali najbolji recept za prvi pokušaj pravljenja soka od mandarine je klasičan recept po kome ćete znati da li vam nedostaje neki sastojak ili ne. Od sastojaka navedenih u sledećem receptu dobićete 4 l soka od mandarine.
Sastojci
- 2 kg mandarina
- 4 l vode
- 800 - 1.000 g šećera
- 2 kašike limunske kiseline (20 g)
Priprema
- Mandarine dobro operite u vodi, a zatim ih ostavite malo natopljene u rastvoru vode i sirćeta ili vode i sode bikarbone da uklone sve nečistoće i štetne materije.
- Rastvor možete pripremiti tako što ćete u 1 l vode dodati 2 kašičice sode bikarbone i jednu supenu kašiku sirćeta.
- Sve izmešajte i u toj vodi potopite mandarine.
- Dobro oprane mandarine isecite na manje komade (zajedno sa korom) i usitnite u blenderu ili ih isecite na sitne komade i dobro izgnječit3.
- Iseckane mandarine stavite u veći lonac, dodajte vodu i prokuvajte.
- Zatim dodajte šećer (manje ili više, zavisno od slatkoće mandarine) i limunsku kiselinu i kuvajte sok još 10 minuta.
- Kuvani sok čuvajte u sterilizovanim staklenim flašama - opranim i zagrejanim u rerni.
- Ohladite sok na sobnu temperaturu i čuvajte na suvom i tamnom mestu.
Sok od mandarina bez šećera
Za svaki ukus i bez straha od debljanja ili povećanja šećera u krvi, donosimo vam recept za sok od mandarina bez dodatnih šećera. Od sastojaka u receptu dobićete 3 l soka od mandarine.
Sastojci
- 2 kg mandarina
- 1 limun
- 3 l vode
Priprema
- Limun oljuštite i iscedite sok. Operite i ostavite pola sata u rastvoru sirćeta, sode bikarbone i vode da se sa njih uklone sve nečistoće.
- Očišćene mandarine isecite na sitne komade, stavite u šerpu napunjenu vodom i kuvajte do ključanja.
- Tokom kuvanja dodajte limun i po želji malo meda da ukus bude malo slađi, ali naravno prirodan.
- Kuvajte još 4 - 10 minuta pa vruć sok sipajte u flaše koje su prethodno sterilisane i zagrejane.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Sok od mandarina bez kuvanja
Ako nemate vremena za dugo kuvanje soka, a želite brzo osveženje u tmurnim danima, donosimo vam pravi recept za to. Po ovom receptu dobićete 2 litra soka.
Sastojci
- 2 kg mandarina
- 2 l vode
- 1 kg šećera
- 1 vrećica limunske kiseline
Priprema
- Mandarine oljuštite i iscedite sok. Preporučljivo je koristiti električnu cediljku za voće, ali ako je nemate, koristite običnu cediljku za voće.
- Isceđeni sok od mandarine iscedite sa šećerom, a zatim dodajte vodu i limunsku kiselinu.
- Po želji možete da dodate limun ili pomorandžu da dobijete ukusniju aromu.
- Ostavite da se ohladi i poslužite sok sa kockom leda i kriškom svežeg limuna.
- Preporučeno vreme u kome treba piti ovaj sok je 3 - 5 dana i čuvati ga na tamnom i hladnom mestu.
- Ako želite da ga duže čuvate, zamrznite ga u kalupima za led i po potrebi odmrznite.
Upotreba u kuhinji
Tokom čuvanja samih mandarina važno je da se čuvaju na veoma hladnom mestu, skoro da dođe do stepena smrzavanja, jer se jedino tako može izbeći neminovno kvarenje. Nakon odmrzavanja neće biti značajnijih promena u sastavu i sočnosti ploda, ali naravno uvek treba dati prednost sveže ubranom voću. Mandarine nisu pogodne za skladištenje na sobnoj temperaturi jer to dovodi do njegovog propadanja.
Sok od mandarine treba čuvati na hladnom i tamnom mestu gde se ne može brzo pokvariti. Takođe, da biste produžili vek trajanja soka, potrebno je, pre pravljenja, sterilisati flaše u kojima ćete čuvati sok. Dobro sterilisane i zatvorene faše su neophodne da bi se sok održao što je duže moguće i da bi se sprečilo da bakterije napadaju sok. Tamno mesto skladištenja omogućava mu da ne proključa na visokim temperaturama.
Nakon otvaranja, sok treba čuvati u frižideru da bi se sprečilo njegovo brzo propadanje i kvarenje. Moguće je i zamrzavanje, a nakon odmrzavanja sok će imati isti ukus kao i pre.
Osim za ispijanje, može se koristiti i za preradu u likere, vina, pa čak i neke prelive za slatka ili slana jela. Uobičajen je u slatkišima i kolačima, ali se koristi i u pravljenju sladoleda.
Foto: Couleur / Pixabay
Ostavite odgovor