Slatko od trešanja je savršen dodatak vašoj zimnici. Kao i svaka dobra slatka ziminca, sve počinje dobrim izborom kvalitetnog voća. Period prodaje trešanja u prodavnicama je obično kratak, pa su trešnje najčešće u centru pažnje od maja do avgusta. Ako imate viška trešanja i ne znate šta da uradite sa njima, napravite slatko u kome ćete uživati tokom cele godine.
Bez obzira na sortu, trešnje su plodovi sa niskim sadržajem pektina. Proizvođači često dodaju komercijalni pektin da bi ubrzali proces zgušnjavanja, ali on nije potreban, a mi vam donosimo recepte kako da napravite domaće slatko od trešanja bez aditiva. Kada pravite domaće slatko od trešanja, dovoljno je dodati malo limunovog soka koji pomaže da se dobije dobro poznata tekstura slatkog.
U ovom članku ćete imati priliku da saznate koje su sorte trešanja poželjne u pripremi slatkog i donosimo vam i tri jednostavna i brza recepta za slatko od trešanja koje morate da isproabt ove godine.
Priprema trešanja
Trešnje su jedno od prvih koštičavih plodova koji su nam dostupni leti. Iako se u prodavnicama često jednostavno označavaju kao “trešnje”, širom sveta se uzgaja više od 1.000 sorti. Svaka vrsta ima jedinstven slatki ili kiselkast ukus, što neke čini boljim za svežu potrošnju, a druge pogodnim za pite i druge slatke poslastice.
Zbog svoje teksture i ukusa, Svithart sorta je savršena za pripremu sokova, likera, džemova i marmelade. Hrušt se koristi za pravljenje džemova, džemova, sokova i sirupa. Birla trešnja ili poznatija kao Burlatova rana je odličan izbor za pravljenje slatkog od trešanja.
Prvi trešnjini cvetovi znak su da je došlo proleće, a samim tim i brz dolazak leta u kome možemo da uživamo u njihovim plodovima. Mnogo različitih sorti trešanja, vreme i temperatura određuju početak berbe trešanja. Jedno zrelo stablo trešnje standardne veličine daće 28 - 47 l trešanja godišnje, dok će patuljaste trešnje dati oko 9 - 14 l.
Količina šećera u poslednjih nekoliko dana zrenja značajno raste, pa sačekajte berbu ploda dok potpuno ne pocrveni. Trešnja je zrela kada je čvrsta na dodir i potpuno obojena. Trešnje neće sazreti kada se skinu sa drveta. Ako ne planirate da ih odmah upotrebite, berite ih sa stabljikom.
Tokom berbe mora se paziti da se trešnja ne ošteti otkidanjem drvenaste ostruge koja će ubuduće da rađa. Trešnje se mogu čuvati na hladnoj temperaturi od 0 - 2°C 10 dana. Stavite ih u kese za zamrzavanje i u frižider.
Ako je moguće, probajte ih pre kupnje. Slatkoća varira od sorte do sorte, ali i od nedelje zrenja i berbe. Uvek tražite svetle, deblje trešnje sa svežim zelenim stabljikama i tamnom bojom.
Recepti
Ako nije sezona trešanja, možete da napravite slatko od trešanja i od smrznutih trešanja. Zagrejte ih sa šećerom da se polako odmrznu. Sveže trešnje će dati najbolji rezultat, ali zamrznute trešnje su praktičnije jer možete da ih nabavite u bilo koje doba godine.
Za pravljenje slatkog od trešanja nije potrebno mnogo vremena i sastojaka, ali ćete dobiti ukusnu zimnicu. Postoji mnogo recepata koje možete koristiti da napravite svoje slatko od trešanja bez previše problema. Izaberite jedan od tri koje vam donosimo ili isprobajte svaki da biste pronašli savršen recept za vas.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Slatko od trešanja
Pravljenje slatkog kod kuće je apsolutna poslastica na koju vredi potrošiti vreme. Ništa ne može nadmašiti domaće slatko. Savršeno se uklapa u kolače ili kašikom uz domaći hleb. Uz dodatak konzervansa i pravilno skladištenje, imaćete duže vremena ukusnu poslasticu. Od dole navedene količine sastojaka dobićete oko 2 tegle slatkog od trešanja.
Sastojci
- 750 g trešanja
- 500 g šećera
- Sok od 1 limuna
- Kesica konzervansa (opciono)
Priprema
- Operite i očistite trešnje od koštica. Prepolovite 3/4 trešanja, a 1/4 ostavite cele.
- Prebacite trešnje u šerpu zajedno sa limunovim sokom i prokuvajte na laganoj vatri.
- Koristite gnječilicu za krompir ili viljušku i lagano izgnječite trešnje. Kuvajte oko 7 minuta.
- Dodajte šećer i zagrevajte na veoma niskoj temperaturi dok se sav šećer ne rastvori. Kuvajte 10 minuta.
- Skinite sa vatre i stavite nekoliko kapi na ohlađeni tanjir, a zatim prođite prstom. Ako se napravi nabor i lepljiv je, slatko je gotovo.
- Ako niste sasvim spremni, kuvajte još nekoliko minuta i ponovo testirajte.
- Na kraju dodajte kesicu konzervansa i sve dobro promešajte.
- Gotovo slatko stavite u vruće tegle i odmah zatvorite poklopcem.
- Ostavite da se ohladi, a zatim čuvajte na hladnom i tamnom mestu
Ovako pripremljeno slatko možete da čuvate godinama, ali je najbolje da ga pojedete u prvoj godini. Posle otvaranja, teglu treba čuvati u frižideru.
Slatko od trešanja bez šećera
Za pripremu slatkog i ukusnog džema od trešanja nije vam potrebno više od 2 sastojka. Možete odmah da uživate u maloj količini prirodnih trešanja i prirodnog šećera bez pektina ili konzervansa ili da ih čuvate u zamrzivaču za zimu. Možete da dodate i konzervans ako želite da mu produžite vek trajanja. Pripremajući ovaj recept, dobićete oko 2 tegle slatkog.
Sastojci
- 140 g trešanja
- 110 g meda
- Kora 1 limuna
- Sok od 1 limuna
- Kesica konzervansa (opciono)
Priprema
- Stavite sve sastojke u šerpu srednje veličine.
- Mešajte smešu da se svi sastojci sjedine.
- Kuvajte na srednjoj vatri, često mešajući.
- Zatim smanjite vatru na srednje nisku (ili nisku, po potrebi) i ostavite da se kuva oko 20 minuta.
- Dodajte kesicu konzervansa i dobro promešajte.
- Skinite sa ringle i ostavite da se hladi oko 10 - 20 minuta, a zatim sipajte u prethodno sterilisane tegle.
- Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim stavite u frižider.
Slatko od trešanja bez konzervansa
Ne morate da dodajete konzervanse da biste pripremili ukusno slatko koji ćete moći dugo da čuvate. Ovim receptom dobićete jednostavan i ukusan desert od trešanja bez pektina i konzervansa, jer oni nisu potrebni za uživanje u slatkom. Pripremajući ovaj recept dobićete oko 2 tegle slatkog srednje veličine.
Sastojci
- 675 g trešanja
- 200 g šećera
- 1 kašičica ekstrakta vanile
Priprema
- Stavite malu činiju u zamrzivač koju ćete koristiti za testiranje džema.
- U veliku duboku šerpu dodajte trešnje, šećer i vaniliju. Dovedite do ključanja, često mešajući.
- Kada provri, kuvajte dok se ne zgusne, oko 10 minuta.
- Kada vam se čini da je dovoljno gusto, izvadite činiju iz zamrzivača u koju ćete da izvadite malu kašiku slatkog i ostavite da odstoji 30 sekundi. Nagnite činiju. Ako prebrzo klizi, nastavite sa kuvanjem u koracima od 1-2 minuta. Ako ne klizi, džem je spreman.
- Sipajte u tegle i ohladite na sobnu temperaturu.
Ovako pripremljeno slatko iskoristite u roku od 2 nedelje, a nakon otvaranja teglu čuvajte u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Klasično slatko je puno visoke koncentracije šećera (većina recepata se sastoji od jednakih proporcija voća i šećera), koji deluje kao konzervans. Slatko zaslađeno zamenskim zaslađivačima sklone su da ne traju toliko dugo. Nakon što kupite ili uberete trešnje, važno je da ih što pre spremite u frižider. Trešnje su prilično delikatno voće, koje na sobnoj temperaturi gube sočan ukus.
Ako su pravilno spremljene, izdržaće mnogo nepovoljnih uslova oko nedelju dana. Ako želite da ih držite duže, razmislite o zamrzavanju voća u hermetički zatvorenim plastičnim kesama. Sve dok ste spremni za upotrebu u svojim omiljenim receptima za sveže trešnje, one će i dalje biti sočne i ukusne.
Slatko od trešanja koji sadrži konzervans na hladnom i suvom mestu u ostavi može da stoji i do godinu dana, a bez konzervansa može da bude jestiv i do nekoliko meseci.
Trešnje se mogu jesti sirove ili koristite u raznim receptima kao što su torte, pite i kolači od sira. Ukusan su dodatak jogurtu ili žitaricama za doručak. Nezaobilazan je sastojak u pripremi švarcvald torte.
Dodavanjem štapića cimeta tokom kuvanja pružiće divnu toplinu i ukus; samo ne zaboravite da ga uklonite kada je slatko gotovo. Za dekadentno slatko umešajte nekoliko kašika ruma nakon ključanja.
Ostavite odgovor